Anna Piątkowska-Borek
Anna Piątkowska-Borek| 

Dziś ulewy i grad. IMGW wydał ostrzeżenia

8

Piątek 17 lipca zapowiada się burzowy. Szczególnie niebezpieczne będą intensywne opady deszczu, które pojawią się podczas burzy, a także grad, którego średnica może wynieść nawet 2-3 cm. W której części kraju będzie najwięcej burz i opadów?

Dziś ulewy i grad. IMGW wydał ostrzeżenia
(Pixabay)

Burze i silne opady deszczu, a nawet gradu - ostrzeżenie IMGW

W piątek 17 lipca burze możliwe są na przeważającym obszarze kraju. IMGW ostrzega, że największe szanse ich wystąpienia są w pasie od Kujaw i Pomorza po Podlasie, Lubelszczyznę i Podkarpacie oraz miejscami na południu. Burzom towarzyszyć będą bardzo intensywne opady deszczu, nawet do 15-25 mm, a na północy kraju – również opady gradu.

Główne zagrożenia - IMGW ostrzega

  • we wschodniej i północnej Polsce (województwa: podkarpackie, lubelskie, mazowieckie, podlaskie, warmińsko-mazurskie, kujawsko-pomorskie, częściowo pomorskie) głównym zagrożeniem będą intensywne opady deszczu, lokalnie do 15-25 mm oraz opady gradu o średnicy do 2-3 cm; porywy wiatru nie powinny przekraczać 60 km/h,
  • w pozostałej części kraju, w niektórych miejscach, mogą pojawić się wyładowania atmosferyczne.

Pogoda na 17 lipca. Ostrzeżenia IMGW pierwszego stopnia

W piątek 17 lipca rano IMGW wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia o silnych opadach i burzach dla 4 województw w południowo-wschodniej Polsce. Chodzi o województwo: śląskie, małopolskie, podkarpackie i świętokrzyskie. Tam w tym momencie zagrożenie jest największe, ale z godziny na godzinę może się to zmieniać.

Sprawdź, gdzie jest burza

Mieszkańcy prawie całej Polski muszą liczyć się dziś z burzami. "Dziś Polska w dalszym ciągu pozostawać będzie pomiędzy wyżem znad Atlantyku a rozległym niżem nad wschodnią Europą, natomiast na górnych poziomach izobarycznych nadal oddziaływał będzie ośrodek niżowy odsuwający się znad południowo-zachodniej Polski nad Czechy. Przez centralną Polskę, z zachodu na wschód, zalegać będzie strefa frontu okluzji. Front ten oddzielał będzie chłodniejsze i bardziej suche powietrze na południowym zachodzie od cieplejszej i bardziej zasobnej w wilgoć masy obejmującej pozostały obszar kraju” – czytamy w komunikacie IMGW.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić