o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
BA
|

Dziś ważna decyzja USA ws. Rosji. Znamy szczegóły

245
Podziel się

Stany Zjednoczone w czwartek mają ogłosić nałożenie nowych sankcji na Rosję. Jak podaje Reuters, USA chce ukarać Rosję za mieszanie się w wybory oraz "wrogą cyberaktywność". Waszyngton na razie nie podaje żadnych szczegółów.

Dziś ważna decyzja USA ws. Rosji. Znamy szczegóły
Joe Biden ma podjąć decyzję w sprawie sankcji w czwartek (Anadolu Agency via Getty Images, Anadolu Agency)
bDZNsFQl

Reuters, powołując się na swoje wiarygodne źródła informuje, że sankcje finansowe mają dotyczyć 30 podmiotów rosyjskich. Zostaną one umieszczone na tzw. czarnej liście USA i nie będą mogli prowadzić żadnej działalności w Stanach lub we współpracy z tym krajem.

Sankcje wiążą się również z wydaleniem ok. 10 rosyjskich dyplomatów z USA. Biały Dom, Departament Stanu i Departament Skarbu nie komentują na razie tych doniesień i nie podają żadnych szczegółów.

bDZNsFQn

Kilka powodów dla sankcji

Powodów dla nałożenia sankcji jest kilka. Najprawdopodobniej USA chce ukarać Rosję za włamanie się przez rosyjskich hakerów do oprogramowania SolarWinds Corp. Dzięki temu Rosja miała dostęp do danych tysięcy firm i urzędów, które używały oprogramowania tej firmy. Prezes Microsoft, Brad Smith, nazwał ten atak "największym i najbardziej skomplikowanym, jaki świat dotąd widział".

Ponadto Stany Zjednoczone chcą ukarać Rosję za mieszanie się w ostatnie wybory prezydenckie w USA. Kilka tygodni wcześniej amerykański wywiad upublicznił raport, z którego wynika, że rosyjski prezydent Władimir Putin albo nadzorował, albo przynajmniej zatwierdził próby zmanipulowania kampanii prezydenckiej na korzyść Donalda Trumpa. Rosja oświadczyła, że oskarżenia amerykańskiego wywiadu są "bezpodstawne".

bDZNsFQt

Biden proponuje Putinowi spotkanie

We wtorek Joe Biden w rozmowie z Putinem zapowiedział, że USA będą działać "zdecydowanie" broniąc swoich interesów w odpowiedzi na działania Rosji. Prezydent Stanów Zjednoczonych zaproponował też Putinowi spotkanie na neutralnym gruncie. Biden liczy, że podczas rozmowy uda się znaleźć obszary, na których Rosja i USA mogą współpracować.

W marcu USA nałożyły już sankcje na czterech przedstawicieli rosyjskich władz w związku z represjami wobec opozycjonisty Aleksieja Nawalnego. Rosja uważa to za mieszanie się w jej politykę wewnętrzną. O ile informacje o sankcjach się potwierdzą, jeszcze bardziej ochłodzą one relacje między Waszyngtonem a Moskwą, które są napięte m.in. ze względu na gromadzenie przez Rosję wojsk przy granicy z Ukrainą.

Prezydent Biden rozmawiał dziś z prezydentem Putinem, jasno wyrażając poparcie dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy – czytamy w komunikacie Białego Domu.
bDZNsFQu
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDZNsFQO
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(245)
ohio
4 tyg. temu
USA próba sił z Chinami, teraz jeszcze próba sił z Rosją? Bidny ten J. B. nawet nie ma doradców!
do olgino
4 tyg. temu
Krym to Ukraina.
konkretny
4 tyg. temu
To tylko pozory, dogadali się z Putinem, który otwarcie popiera Bidena
bDZNsFQP
oj, narobią n...
4 tyg. temu
Prędzej ruskie zaszachują amerykanów - Biden to polityczny cienias a nie polityk i dąży za wszelką cenę do wojny, bo tylko na wojnie potrafią amerykanie zarabiać
jkl
4 tyg. temu
Juz jest jasne. Najbardziej wpływowym, "samom moguszczestwienom w mirie" jest prezydent Federacji Rosyjskiej Włodzimierz Putin.
no comment
4 tyg. temu
"Na chwilę szczerości, albo nieostrożności, zdobył się prezydent Barack Obama. W trakcie wywiadu prasowego wypalił nagle, że to Stany Zjednoczone inspirowały zamach stanu na Ukrainie, który spowodował trwającą do dzisiaj wojnę domową u naszego wschodniego sąsiada. Do krwawego konfliktu zbrojnego na Ukrainie z pewnością nie doszłoby, gdyby "pewne siły" nie próbowały odsunąć od władzy Wiktora Janukowycza. Co za tym idzie, Ukraina nie stałaby się polem bitwy między USA i NATO a Rosją. Do dziś powtarza się, że to zwykli, uciśnieni mieszkańcy tego kraju protestowali na Majdanie i uczestniczyli w zamachu stanu, choć sam poziom zorganizowania całej akcji zadziwiał niejednego. Dla wielu osób wydawało się to wręcz oczywiste, że ktoś musiał kierować całą operacją, którą widzieliśmy na Ukrainie w zeszłym roku. Z kolei pozostali po prostu nie wierzą, że Stany Zjednoczone miałyby dążyć do obalenia legalnych władz. Zachodnia propaganda wmawia nam, że USA są dobre a Rosja jest zła. Tymczasem z najnowszego wywiadu, jakiego udzielił Barack Obama wynika, że to właśnie Stany Zjednoczone, obrońcy pokoju i wolności, brały udział w "przekazaniu władzy na Ukrainie"."
Palmel
4 tyg. temu
Biden zapomina że każdy kij ma dwa końce a nasi też wydalając Rosjan
Palmel
4 tyg. temu
no to możemy zapomnieć o F35 Rosja w ramach kontrasankcji wstrzymuje sprzedaż tytanu USA a ma 95% światowych zasobów reszta to Korea Płn. i Chiny
felek
4 tyg. temu
Polska zamiast Lwowa dostanie Ukraińców, których Putin przegoni do Polski jak stado parzysto kopytnych. Oni z Polski dalej nie pobiegną bo UE zamknie granice. Dołączymy do krajów z kilku milionami uchodźców zdatni tylko na siebie. NATO nie zainterweniuje bo to nie atak militarny. Spotkają się zachodni politycy i powiedzą w swoich krajach , przywieźliśmy Wam pokój. Tak, im na krótki czas.
zza
4 tyg. temu
nie mogę tego czytać, bo tu więcej ruskich niż naszych
Tetryk z PRL
4 tyg. temu
Zauważyliście, że w większości artykułów o hucpie na Ukrainie na WP nie można wpisywać komentarzy ?. Pewnie jedynie słuszną linię hegemon zza oceanu nakazał publikować, a ludziska zaczęli na oczy przeglądać....
dobra rada
4 tyg. temu
a tzw "polskie media" POwtarzaja te bzdury i robia takze POsmiewisko z tzw "polskiego rzadu"..... OTRZEZWIEJCIE "morony"
Orzeł biały
4 tyg. temu
Więcej tu rosyjskich trolli niż Polaków. Powinni więc oni pisząc w polskich mediach poszukać prawdy i przyswoić sobie ją. To przecież wasi rodacy mordowali miliony Polaków w czasie Zaborów czy Powstań. Wywozili całe narody na Syberię lub na stepy kazachstańskie zostawiając ich w szczerym polu. Mordowali inne narody, które podbijali. Zagłodzili ponad milion Ukraińców. Zdobywając Syberię także popełniali liczne zbrodnie. To oni zaczęli II wojnę atakując Finlandię. To wy Rosjanie pomagaliście Hitlerowi w zbrojeniach i przygotowaniach do II wojny. To wy zaatakowaliście pierwsi Polskę. To że liczne kraje chcą widzieć w USA swoich sojuszników to wasza wina. Kraje osi (Japonia, Zachodnie Niemcy) które zostały pobite przez USA skorzystały na tym i stały się potęgami gospodarczymi. Wy natomiast swoje zdobycze doprowadziliście do upadku i do powstań, które krwawo tłumiliście często przy użyciu miejscowych sił dowodzonych przez podstawionych przez was dowódców. Jak chociażby Marszalek Polski Konstanty Rokossowski, który później uciekł do Rosji. Niech Wasza propaganda zastanowi się nad tym, że zło które wyrządziliście Waszym sąsiadom nie da się tak łatwo zapomnieć!
bDZNsFQH
Małgośka
4 tyg. temu
Czy starzy ludzie nie mają przypadkiem starczych skłonności do bredzenia?
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić