o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Aleksander Sławiński
|

Fort Trump w Polsce? Kreml: "To zagrożenie dla Rosji"

370
Podziel się

Według rzecznika Kremla, Dimitrija Pieskowa, gotowość Polski do budowy kolejnych baz na jej terenie jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa Rosji. W ten sposób Pieskow odniósł się do słów polskiego rządu na temat chęci przyjęcia wojsk USA wycofywanych właśnie z Niemiec.

Fort Trump w Polsce? Kreml: "To zagrożenie dla Rosji"
Rzecznik Kremla, Dimitrij Pieskow uważa obecne działania Polski za zagrożenie dla Rosjan. (Anadolu Agency via Getty Images, Anadolu Agency)
bDBtciER

Rzecznik prezydenta Władimira Putina stwierdził, że deklarowana przez Polskę chęć przyjęcia kolejnych kontyngentów wojsk NATO jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa Rosji. W niepokojących słowach powiedział też, że zmusza to Rosjan do podjęcia "niezbędnych działań".

Sama Polska nie jest zagrożeniem, ale jako kraj gotowy udostępnić swoje terytorium dla państw trzecich lub organizacji takich jak Sojusz Północnoatlantycki, jest dla nas zagrożeniem - powiedział Pieskow w telewizyjnym programie "Gra o wszystko".

Jego zdaniem Polacy dążą do systematycznego rozwoju infrastruktury wojskowej NATO w kierunku rosyjskich granic. Jak zapowiedział, takie działanie "zmusza Rosję do podjęcia niezbędnych środków w celu zagwarantowania bezpieczeństwa kraju".

bDBtciET

Czytaj także:

Bazy wojsk USA w Polsce

Słowa te zostały wypowiedziane w kontekście decyzji administracji Donalda Trumpa o wycofaniu części wojsk amerykańskich z terenu Niemiec. Kontyngent USA ma zmniejszyć się o 9,5 tysiąca żołnierzy, z których część ma zostać przeniesiona do innych krajów regionu.

Premier Mateusz Morawiecki zachęcał Amerykanów do ulokowania wojsk na terenie Polski. Tzw. Fort Trump miałoby, jego zdaniem, zwiększyć bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO.

bDBtciEZ

24 czerwca w Waszyngtonie ma również odbyć się spotkanie Andrzeja Dudy z prezydentem USA. Mają się one toczyć wokół kwestii handlu, energetyki (w tym możliwości budowy w Polsce elektrowni jądrowej) i bezpieczeństwa telekomunikacyjnego. Nieoficjalnie jednak mówi się, że jednym z celów spotkania jest omówienie planu przeniesienia żołnierzy amerykańskich do Polski.

Plan, który budzi tak duży sprzeciw Rosji, potwierdziła też ambasador Stanów Zjednoczonych, Georgette Mosbacher. Na Twitterze relacjonowała, że projekt "Fort Trump" jest coraz bliższy realizacji, a jego efekty mają być "jeszcze bardziej imponujące niż pierwotna wizja" obu prezydentów.

Zobacz także: Fort Trump poza Polską? Włodzimierz Czarzasty: to bez znaczenia

bDBtciFa
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDBtciFu
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(370)
kot
7 miesięcy temu
Okręg Kaliningradzki to jedna wielka baza wojskowa z bronią jądrową.
1939
7 miesięcy temu
Znamy Sojusz Rosyjsko - Niemiecki
demon
7 miesięcy temu
Przecież y jesteśmy w NATO więc od czasu wstąpienia do NATO te bazy są tutaj.
bDBtciFv
trek
7 miesięcy temu
Rosja musi czuć się zagrożona. To jest w interesie Polski.Z Rosją rozmawia się z pozycji siły.
Trzaśnięty
7 miesięcy temu
My też uważamy, że te kolejne bazy w Polsce, to zagrożenie dla Rosji. Dla Rosji i dla nas. Dla POKO.
Najnowsze komentarze (370)
ip123
7 miesięcy temu
Halo...wojska NATO czy problematyczne i bardzo kosztowne siły armii amerykańskiej?
Dzik
7 miesięcy temu
W kalingradzie ruskie mają więcej rakiet atomowych niż krów na polu i jeszcze grożą Polsce non stop skończy to się dopiero wtedy jak u nas będą rakiety atomowe z USA bo tylko tak można zatrzymać czerwoną zarazę.
realista
7 miesięcy temu
Czy musimy się zawsze kłócić? Polak tylko to potrafi. Żreć się nawzajem i kablować , jak nie do parlamentu europejskiego to do innych instytucji unijnych. Zobaczcie na Węgry - w swoim kraju się kłócą, ale jak sprawa wychodzi poza granice państwa, potrafią mówić jednym głosem- bo tu chodzi o interes WĘGIER. Tak powinno być w Polsce. Powiem wprost , jestem za PIS. Ale nie uważam, że ta partia jest zawsze idealna. FUNDAMENTEM DEMOKRACJI jest WYMIANA POGLĄDÓW , ale w sposób rozważny i na pewno nie polega na ,, kablowaniu" na własny kraj. Czas się w końcu zjednoczyć , wtedy trudno będzie nas pokonać. zobaczcie na 1830 r. , 1864 r. , 1920 r. , 1939 r.
Realista
7 miesięcy temu
My z rosją prowadzimy wojny praktycznie od XIIw. Podobnie jest z niemcami. Jesteśmy klinem między tymi państwami i zawsze będziemy zagrożeni. Trzeba budować bazy wojskowe ( jawne i tajne), tajne składy broni, bunkry, powiększyć i rozwijać armie. Trzeba także zawierać sojusze wojskowe, ale z partnerami, na których można liczyć. Nie powtórzmy scenariusza z 1939r. Z rosją trzeba rozmawiać za pomocą silnej armii. My ich nie zaatakujemy, ale jeśli oni to zrobią to trzeba ich wybić do nogi. Czas by określenia jak np. ,, czarne diabły" ,, gen. Stanisława Maczka powróciły!!! Oni mają się nas bać. W razie ich ataku odpowiemy zbrojnie. Bo jest tylko jedna rzecz w życiu ludzi, narodów i państw, która jest bezcenna, tą rzeczą jest - HONOR!!!
stach
7 miesięcy temu
Panie Prezydencie Putin jak wy macie to ok my nie.
Krzysiek
7 miesięcy temu
Nie piszcie infantylnych bzdur łamaną polszczyzną. Gdyby Amerykanie chcieli w jakikolwiek sposób zaatakować Rosję to już dawno by to zrobili w Syrii. A w Syrii jedynie zaprezentowali światu swoją ofertę eksportową uprzedzając wszystkie strony konfliktu co i kiedy będą precyzyjnie bombardować. Cały świat widział BEZRADNOŚĆ Rosjan wobec zapowiedzianych co do minuty nalotów Tomahowków. Sprawdź w internecie o ile wzrósł eksport amerykańskiego przemysłu zbrojeniowego, a o ile zmalał eksport rosyjskiego uzbrojenia w trakcie trwania konfliktu w Syrii.
metal520
7 miesięcy temu
1939, znamy też sojusz polsko-niemiecki z 1934.to niewygodna prawda
Iza
7 miesięcy temu
W Kaliningradzie Putin zainstalował broń atomową i pociski hipersoniczne. Pytam pana Putina kto prowadzi agresywną politykę.
bDBtciFn
Sajuz
7 miesięcy temu
Z rządem w Rosji tylko z naganem w ręku można rozmawiać
Kik
7 miesięcy temu
ŻAL PATRZEC JAK DOROŚLI LUDZE TAK BARDZO BOJĄ PISANYCH PROSTYCH SŁÓW - SŁÓW PRAWDY.JAK BARDZO TA PRAWDA MUSI IM W OCZY KUC ZE SIĘ JEJ TAK BARDZO BOJĄ?
yyy
7 miesięcy temu
Za komuny tych ze wschodu było dużo, a my byliśmy dla nich mięsem armatnim. Teraz, widząc postępowanie niektórych OSÓB mamy stać się (a może już jesteśmy) mięsem armatnim dla wuja s...a. Nic nowego. Tylko że Polska znów stanie się poligonem militarnym.
Kik
7 miesięcy temu
A JA NA TO JAK NA LATO I POPIERAM PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ PANA ANDRZEJA DUDE POPIERAM PANA PREMIERA MATEUSZA MORAWIECKIEGO Z CALYM RZADEM POPIERAM PREZYDENTA STANOW ZJEDNOCZONYCH AMERYKI PANA DONALDA TRUMPA I POPIERAM CZLONKOSTWO POLSKI NATO ,POPIERAM STACJONOWANIE W POLSCE WOJSK NATO I SLOWO HONORU! POPIERAM NATO
Peter
7 miesięcy temu
Każdy średnio rozgarnięty powinien przewidzieć ,ze teraz Rosjanie odpowiednio zareagują i zwiększa swoje zasoby wojskowe przy granicy z Polską. Potem w Polsce będzie larum i protesty , że Rosja znowu prowokuje..Każdy to powinien przewidzieć .. oprócz fanatyków dobrej zmiany.
asa
7 miesięcy temu
SABAKOW A DATA 17 09 1939 COŚ CI MÓWI? A GRUZJA UKRAINA KRYM TO CO ?
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić