Gorzkie wieści dla fanów słodyczy. Czekolada znowu drożeje

49

Tak źle nie było od siedmiu lat. Drożeje kakao, a co za tym idzie, za tabliczkę ulubionej czekolady musimy słono zapłacić. Zdaniem ekspertów, lepiej niestety nie będzie. Mimo to przeciętny Kowalski i tak próbuje osłodzić sobie życie w czasach kryzysu, sięgając po słodkości. Czy wzrost cen może to zmienić?

Gorzkie wieści dla fanów słodyczy. Czekolada znowu drożeje
Rosnące ceny czekolady jak dotąd nas nie zniechęcały (Pixabay, meineresterampe)

Przeciętny Polak zjada około 5,6 kg czekolady rocznie, a eksperci uważają, że w najbliższych latach spożycie czekolady w naszym kraju będzie nadal rosnąć. Z analiz wynika, że w 2027 roku możemy zjadać już ponad 6 kg czekolady rocznie. Co ciekawe, wcale nie zrażają nas rosnące ceny słodyczy.

Na słodycze z dodatkiem kakao wydajemy w ciągu roku 190 zł. Na Starym Kontynencie więcej od nas wydają tylko Włosi, Niemcy i Belgowie.

Półki w sklepach uginają się od najróżniejszych słodyczy, ale Polacy i tak najchętniej sięgają po czekoladę. Niestety, zanim weźmiemy do ust kolejną kostkę, trzeba będzie przełknąć gorzką pigułkę w postaci ceny.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Dżem truskawkowy z gorzką czekoladą

Jak informuje biznes.wprost.pl, powołując się na dane NielsenIQ, na przestrzeni ostatniego roku ceny produktu wzrosły o 14 proc., a według ekspertów może być jeszcze gorzej. Powód? Cena kakao, czyli głównego składnika czekolady, ostatnio osiągnęła poziom najwyższy od siedmiu lat.

Kakao coraz droższe

Obecnie za ulubioną tabliczkę czekolady płacimy około złotówki więcej niż jeszcze w 2021 roku. W górę poszły m.in. ceny cukru i samego kakao. Cena produktu wyniosła pod koniec zeszłego tygodnia 3160 dolarów za tonę (dane za CNBC).

Uważam, że konsumenci powinni przygotować się na prawdopodobieństwo wyższych cen czekolad – skomentował dla CNBC Siergiej Czetwertakow, główny analityk S&P Global Commodity Insights.

Zdaniem eksperta to dopiero początek wyzwań, ponieważ rynek kakao czeka kolejny trudny sezon. Ponadto nadal drożeją inne składniki czekolady, m.in. masło kakaowe.

W ocenie Czetwertakowa, sytuacja zmusza producentów do tego, by przerzucali wyższe koszty produkcji na konsumentów. A czy rosnące ceny zmuszą łasuchów do rezygnacji z ulubionych słodyczy?

Autor: APOL
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić