o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Aleksander Sławiński
|
aktualizacja

Groźby chińskiego generała. Po Hongkongu przychodzi czas na Tajwan?

86
Podziel się

Po uchwaleniu przez chiński parlament ustawy, która właściwie pozbawia Hongkong autonomii, Pekin nie ustaje w próbie poszerzania swoich wpływów. Jeden z najważniejszych generałów w kraju stwierdził w piątek, że "nie wyklucza użycia siły" w stosunku do Tajwanu i będzie dążył do "zmiażdżenia" wszystkich przejawów separatyzmu w tym państwie.

Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza jest najbardziej liczebną siłą wojskową na świecie.
Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza jest najbardziej liczebną siłą wojskową na świecie. (Getty Images)
bEqBaSaJ

Szef połączonych sztabów chińskiej armii, gen. Li Zuocheng, przemawiał w piątek przed członkami parlamentu na temat relacji z Tajwanem. Jego przemówienie jest kolejnym w ostatnich tygodniach sygnałem ze strony Pekinu, że planuje szybko połączyć całe Chiny w spójny organizm.

W przemówieniu, odbywającym się z okazji piętnastolecia "prawa antysecesyjnego", dającego Chińczykom legalną podstawę do interwencji zbrojnej na wyspie, Li Zuocheng, stwierdził, że współpraca między siłami Tajwanu a globalnymi mocarstwami tworzy realne zagrożenie, dla "pokojowego rozwoju relacji."

Jeśli możliwość ponownego połączenia się zniknie, Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza wraz z całym narodem, również mieszkańcami Tajwanu, podejmie wszystkie środki, by skutecznie zmiażdżyć wszystkie działania i spiski separatystów. Dzisiejsze Chiny nie są dawnymi słabymi Chinami - powiedział wojskowy, dodając, że nie może obiecać, że nie armia nie użyje siły, by "ustabilizować sytuację w Cieśninie Tajwańskiej".

bEqBaSaL

W ten sposób Li Zuocheng dał jasny sygnał Tajwańczykom oraz ich sprzymierzeńcom (m.in. Stanom Zjednoczonym), że jego kraj może w najbliższym czasie starać się połączyć wyspę z pozostałą częścią ChRL.

Stosunki Chin z Tajwanem

Tajwan (oficjalnie Republika Chińska) jest krajem nieuznawanym przez większość państw świata. Powstał on w 1949 w wyniku porażki w wojnie domowej nacjonalistycznych wojsk Kuomintangu z komunistycznymi siłami Mao Zedonga. Resztki pokonanej armii schroniły się na leżącej na Morzu Południowochińskim wyspie.

bEqBaSaR

Do lat 70. Tajwan był przez kraje Zachodu uznawany za jedyny legalny chiński rząd, jednak od czasu odprężenia stosunków między Pekinem a Waszyngtonem, traci on na znaczeniu w polityce międzynarodowej. Mimo to rząd w Tajpej wciąż uznaje całą pozostałą część Chin za "terytorium okupowane" przez siły komunistyczne.

Mieszkańcy 23-milionowej wyspy są wychowani w ogromnej niechęci wobec rządu w Pekinie trudno spodziewać się, aby wielu z nich pragnęło połączenia się z pozostałą częścią kraju. Mimo to Chińczycy coraz silniej sygnalizują, że "ścieżka niepodległości Tajwanu prowadzi donikąd".

Mieszkańcy Tajwanu nigdy nie wybiorą dyktatury i nie ugną się pod naciskiem przemocy. Siła i jednostronne decyzje nie są drogą do rozwiązywania problemów - oświadczyła w oficjalnym liście tamtejsza rada ds. stosunków z Chinami kontynentalnymi.

bEqBaSaS

Zobacz także: Kto odpowiedzialny za wirusa? Konflikt na linii USA-Chiny

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEqBaSbm
KOMENTARZE
(86)
:DD
rok temu
Jeśli chińskie wojsko ma takiej samej jakości sprzęt co trafia do nas to tajwan nie powinien się martwić :D
Joki2
rok temu
Tajwan niepodległy! Precz z komunistycznymi Chinami!
Geidl
rok temu
Bo będziecie mieli doczynienia z terytorialsami Błaszczaka!!!
bEqBaSbn
chińczyk
rok temu
Chińczykom nikt nie podskoczy.. gdy zajmowali tybet -troszke było szumu i wszystko ucichło.. w hongkongu robia co chcą i nikt nie kiwnie palcem ..a tajwan- kto sie przejmuje tajwanem. Chiny sa nie do ruszenia -mają całą światową gospodarke w garści
seaman
rok temu
oni dojda tylko do uralu od wschodu,za uralem my, widzialem takie mapy w chinach , lata 70-te no i lyso wam ?
wtc
rok temu
Dzicy zachłanni biznesmeni tnący koszty w swoich krajach byle zyski wyły jak największe stworzyły potwora który teraz zaczyna zagrażać całemu światu
Marlene
rok temu
Zachlanne firmy europejskie i amerykanskie wykorzystujac tania sile robocza same doprowadzily do tego, ze dzisiaj Chiny sa potega. Dzisiaj Chiny posiadaja najnowsze technologie wlasnie od Europy i USA. Przez tania produkcje Chiny uzaleznily wlasnie te Panstwa, w ktorych chytrzy bisnesmeni dorobili sie fortuny!!! Tym sposobem nie tylko zniszczyli gospodarke we wlasnym kraju, zwalniajac pracownikow we wlasnych przedsiebiorstwach, ale udostepnili najnowsze technologie skosnookiemu motlochowi!!!
Marlene
rok temu
Zachlanne firmy europejskie i amerykanskie wykorzystujac tania sile robocza same doprowadzily do tego, ze dzisiaj Chiny sa potega. Dzisiaj Chiny posiadaja najnowsze technologie wlasnie od Europy i USA. Przez tania produkcje Chiny uzaleznily wlasnie te Panstwa, w ktorych chytrzy bisnesmeni dorobili sie fortuny!!! Tym sposobem nie tylko zniszczyli gospodarke we wlasnym kraju, zwalniajac pracownikow we wlasnych przedsiebiorstwach, ale udostepnili najnowsze technologie skosnookiemu motlochowi!!!
Tfuj bul
rok temu
Jaka potega??? Ludzie??? To mieso armatnie!!! TECHNOLOGIA I MOZLIWOSCI!!!! A wojna??? no coz pierwszym momenciez1, 3miliarda zostanie mozez200miliomowa po 2tygodniach może 5!!!i koniec potegi!!
....
rok temu
Oto chodziło Chińczykom...virus to taki zapalnik do konfliktu... Chińska armia jest potężna i nie zna litości q Gdzieś słyszałem kiedyś że chińczyk z ruskiem zaleje Europę Pewnie tak będzie...
(((
rok temu
Ku przestrodze Tajwańczykom : My też marzyliśmy o wolności, baliśmy się autorytaryzmu ... i jak skończyliśmy ??? Przemysł zarżnięty, toniemy w długach , 447 act, a na koniec zostaliśmy przyczółkiem armii szatanów zjednoczonych !!! Szatany też potrzebują Waszych wysp !!! }:-(((
Tomek
rok temu
BRAWO CHINY!
covid go home
rok temu
Jak narzucą ten swój durny autorytaryzm Tajwanowi wbrew ustalonemu porozumieniu (nie minęło wymaganych 50 lat), USA powinno zdemokratyzować koreę północną.
bEqBaSbf
Isabella 💗💗...
rok temu
Siema tu Iza wbijaj na mój popołudniowy ero.tyczny pokazik wystarczy że się zarejestrujesz i znajdziesz mnie pod nickiem Isabella będzie gorąco obiecuję https://ô.cc/Kamerkii.Ero
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić