Złość w Chinach. Nowe prawo nie pozwala się rozwieść

16

Chińskie pary starające się o rozwód muszą najpierw odczekać miesiąc. Okres „karencji” został ustanowiony w czwartek i wywołał natychmiastowe oburzenie. Chińczycy uważają, że po raz kolejny państwo za bardzo ingeruje w życie osobiste obywateli.

Aby wziąć rozwód trzeba będzie odczekać 30 dni.
Aby wziąć rozwód trzeba będzie odczekać 30 dni. (Getty Images)

Chiny ustanowiły nowe prawo. Każda para, która ubiega się o rozwód, będzie musiała odczekać 30 dni zanim wniosek zostanie rozpatrzony. Nowe zapisy dotyczą także separacji.

Podobne prawo już wcześniej działało w niektórych prowincjach. Z tym, że wtedy o 30-dniowym okresie „karencji” decydowano indywidualnie. Sąd brał pod uwagę sytuację małżonków, a także powód dla którego chcą się rozwieść.

Nowe prawo wywołało burzę w Internecie. Chińczycy są niezadowoleni z tego jak państwo, po raz kolejny, ingeruje w ich życie osobiste. Niektórzy zastanawiają się co stanie się z osobami, które chcą rozwieść się jak najszybciej np. w przypadku przemocy domowej, uzależnień partnera itp.

Zobacz także: Program rakietowy Korei Północnej

Mogli się kłócić o sprawy rodzinne i chcieć rozwieść się w przypływie gniewu. Potem mogą tego żałować. Musimy zapobiegać tego rodzaju impulsywnemu rozwodowi - powiedział lokalnym mediom profesor na wydziale prawa Uniwersytetu Tsinghua.

Współczynnik rozwodów w Chinach stale rośnie od 2003 r. Wtedy zliberalizowano przepisy dotyczące małżeństw, a coraz więcej kobiet stało się niezależnych finansowo. To, według władz, prowadzi do coraz częstszych „nieprzemyślanych rozwodów” i destabilizacji rodziny.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić