"I wreszcie słowa prawdy". Internet huczy po niefortunnej wypowiedzi Morawieckiego

1634

Podczas wtorkowej debaty w Parlamencie Europejskim wiceprzewodniczący PE zwrócił uwagę Mateuszowi Morawieckiemu, że przekracza czas wystąpienia. - I'm coming to my end [dosł. zbliżam się do mojego końca] - odpowiedział polski premier. "I wreszcie słowa prawdy" - drwi Marek Belka.

"I wreszcie słowa prawdy". Internet huczy po niefortunnej wypowiedzi Morawieckiego
Mateusz Morawiecki popełnił językowy błąd podczas wystąpienia w PE (PAP)

We wtorek w Parlamencie Europejskim odbyła się debata na temat praworządności. Zorganizowano ją po wyroku polskiego Trybunału Konstytucyjnego ws. nadrzędności konstytucji nad prawem unijnym. Zdaniem m.in. socjaldemokratów wyrok ten stoi w sprzeczności z unijnymi traktatami.

Przed PE wystąpił m.in. Mateusz Morawiecki, który bronił wyroku. Podczas jego przemowy na sali plenarnej panowała napięta atmosfera. Prowadzący obrady Pedro Silva Pereira zwrócił uwagę szefowi polskiego rządu, gdy ten przekroczył czas wystąpienia, i domagał się jego zakończenia.

Polski premier próbował przekonywać, że był informowany, iż dostał więcej czasu na przemówienie. Wiceprzewodniczący PE nie potwierdził tej informacji i prosił, by Morawiecki przeszedł do podsumowania. Po kolejnym upomnieniu premier odpowiedział: "I'm coming to my end". Dosłowne tłumaczenie tych słów jest dość niefortunne, bo oznaczają one, że premier "zbliża się do swojego końca".

Temat szybko podchwycili politycy i internauci. Do słów Morawieckiego w ironiczny sposób odniósł się m.in. Marek Belka. "I wreszcie słowa prawdy od Mateusza Morawieckiego - I’m coming to MY end. Czyli 'zmierzam do własnego końca'" - napisał na Twitterze. Wtórowała mu posłanka PO Jagna Marczułajtis-Walczak. "Morawiecki 'I’m coming to my end'. W końcu powiedział prawdę :)" - napisała.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Trwa ładowanie wpisu:twitter
Trwa ładowanie wpisu:twitter
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Zachowanie polskiego premiera, który wydłużał swoje wystąpienie, komentowano też poza granicami kraju. Na Twitterze pisał o nim m.in. dziennikarz BBC Nick Beake.

Marnuje wyznaczony czas, wielokrotnie ignorując wezwania do zakończenia przemówienia i mówi: Zbliżam się do swojego końca - napisał Beake.
Trwa ładowanie wpisu:twitter
Zobacz także: KE ostrzega Polskę. Reakcja europosłanki PiS
Autor: SSŃ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić