Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
JAR
|

Polacy boją się polexitu. Oto co mówił premier w Parlamencie Europejskim

180
Podziel się

W Parlamencie Europejskim odbywa się debata na temat praworządności w Polsce, w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego. Premier przedstawił jasne stanowisko rządu.

Polacy boją się polexitu. Oto co mówił premier w Parlamencie Europejskim
Debata w PE. Mateusz Morawiecki przedstawił stanowisko Polski (NurPhoto via Getty Images, NurPhoto)
bEUuYAZh

Od wtorkowego poranka w Parlamencie Europejskim w Strasburgu odbywa się debata "Kryzys praworządności w Polsce a prymat prawa unijnego" z udziałem między innymi premiera Mateusza Morawieckiego i przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen.

Jako pierwszy głos ma zabrał przedstawiciel słoweńskiej prezydencji w Radzie UE. Następnie przemawiała szefowa KE, a po niej głos zabrał Mateusz Morawiecki.

bEUuYAZj
Integracja europejska to dla nas wybór cywilizacyjny i strategiczny. Tu jesteśmy, tu jest nasze miejsce i nigdzie się stąd nie wybieramy - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Przypomnijmy, że debata odbywa się na temat praworządności i wyroku polskiego Trybunału Konstytucyjnego, który uznał wyższość polskiego prawa nad unijnym. Szefowa KE szybko oświadczyła, że wyrok TK kwestionuje podstawy Unii Europejskiej.

Ma to poważne konsekwencje dla obywateli polskich. Ten wyrok ma bezpośredni wpływ na ochronę sądownictwa. Ten wyrok osłabia ochronę niezależności sądownictwa - powiedziała Ursula von der Leyen.

Morawiecki mówi o Unii Europejskiej

Inne zdanie ma Mateusz Morawiecki, który wskazał na kilka aspektów dobrej współpracy Polski z Unią Europejską.

bEUuYAZp
Polska zyskuje na integracji przede wszystkim z powodu wymiany handlowej na wspólnym rynku. Transfery technologii i transfery bezpośrednie są też bardzo ważne, ale Polska nie weszła do Unii z pustymi rękoma. Proces integracji gospodarczej poszerzył możliwości firm z mojego kraju, ale otworzył też ogromne możliwości firmom niemieckim, francuskim czy holenderskim - powiedział.

Szef frakcji Europejskiej Partii Ludowej (EPP) Manfred Weber powiedział, że w debacie nie chodzi o Polskę, ale polską politykę i polski rząd. Dyskusja ma potrwać do godziny 13:00.

bEUuYAZq
Zobacz także: "Polowanie" na ciężarówki. Zobacz nagranie z Calais
bEUuYAZK
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(180)
obserwatorka
miesiąc temu
To nie UE zapraszała nas na siłę do siebie ale Polska prosiła o przyjęcie do członkostwa UE...a co za tym idzie, deklarowanie przestrzegania przepisów unijnych. Teraz Polska zachowuje się tak, jakby to UE była zależna od nas i zobowiązana do przestrzegania naszych przepisów...nastąpiło jakieś całkowite odwrócenie ról. Fajnie się brało przez te wszystkie lata unijne dotacje i unijne parlamentarne pensje...ale jak to ktoś napisał...nie ma nic za darmo!!! Obserwuję jak bardzo ludzie zmienili się przez te ostatnie lata, staliśmy się typowo konsumpcyjnym społeczeństwem, nastawionym tylko na branie...ale najlepiej dostawać coś za darmo, nie dając niczego od siebie. Tak jest na dole...tak też jest na górze. Polacy nie boją się Polexitu?!...ja się boję, bo czarno wówczas widzę nasz rozwój gospodarczy!!! Rynek wschodni już sobie zamkneliśmy a jak jeszcze nastąpiło by zamknięcie rynku zachodnioeuropejskiego to co...azymut na biedną Afrykę?!
TessAa
miesiąc temu
W zyciu nic nie ma za darmo,wszystko wczesniej czy pozniej trzeba oddac.
szary
miesiąc temu
uważam że należy wprowadzić ogólnokrajowy bojkot produktów holenderskich!!!
bEUuYAZL
czytelnik
2 miesiące temu
Wcale Polacy nie boją się Polexitu, bardziej boją się Niemcy, Holendrzy, może uciąć się im źródełko do dojenia Polski. Nie boimy się, jak niektórzy próbują nam wmówić. Nasze istnienie jako państwa i narodu, nie kończy i nie zaczyna na przynależności do UE.
jjj
2 miesiące temu
nie mam zamiaru żyć pod dyktando zachodu.
jjj
2 miesiące temu
ostatnią rzeczą, którą chce UE to nas usunąć.
Lidka
2 miesiące temu
Okulary pani założyła za 350zeta na nos
NORMALNY
2 miesiące temu
Rozumiem rząd że nie chce polexitu bo chyba większość nas tego obecnie nie chce. JA WOLAŁ BYM POLEXIT NIŻ SŁUCHAĆ NIEMCÓW ZA TE PARĘ NĘDZNYCH EURO .
NORMALNY
2 miesiące temu
Jeśli UE będzie w piep... wszędzie to ja takiej unii nie chcę. Gdzie liczą się tylko jedni a drudzy za psie pieniądze mają im służyć jak wierne pieski. Nie urzędniki mają decydować w UE, a przedstawiciele państw zrzeszonych. I to jednogłośnie. Inaczej to jest taka III Wojna Światowa, wojna niemiecka tylko orężem nie są czołgi i armaty, a silna gospodarka. Konsekwencja tej wojny będzie tragiczna dla tych państw które będą stali na drodze rozwoju IV Rzeszy Niemieckiej.
Liber8
2 miesiące temu
"Polacy boją się polexitu" Wręcz przeciwnie Polacy się nie boją polexitu bo Polacy doskonale znają Polską historię. Historia niestety się powtarza i znowu grupą osób pod nowym szyldem ponownie próbują zniszczyć nasz kraj. Polska to wolny kraj bo o tę wolność walczymy. Dziś walczymy dla naszej niezależnośći aby wreszcie mieć w własnych rękach przyszłośći naszego pięknego kraju.
Młody
2 miesiące temu
To dlaczego PiS robi wszystko żeby nas z unii europejskiej wywalono pewno wolą Moskwę
😕😕😕😕😕
2 miesiące temu
Kiedy Polska wchodziła do Unii cieszyliscie sie co z Wami Ludzie ?
Jerzy
2 miesiące temu
Kopnąć tą poniemiecką unię tak jak to zrobiła Islandia i po co ta gadka o jakimś polexicie !!!
bEUuYAZD
widac
2 miesiące temu
Ciekawe ile placa tym europoslom za opluwanie Polski Polakow!
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić