Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
NB
|

Iskrzy na linii Polska-Izrael. Ostra reakcja Mateusza Morawieckiego

92
Podziel się

Minister spraw zagranicznych Izraela Yair Lapid w sobotę podjął decyzję o wycofaniu izraelskiego charge d'affaires z Polski i "zarekomendował", aby ambasador Polski tymczasowo nie wracał do Tel Awiwu. W niedzielę na decyzje Izraela zareagował premier Mateusz Morawiecki.

Iskrzy na linii Polska-Izrael. Ostra reakcja Mateusza Morawieckiego
Morawiecki reaguje na decyzję Izraela (Getty Images)

Izraelski rząd ostro skrytykował Polskę za podpisanie przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego. Szef izraelskiego MSZ Jair Lapid stwierdził, że to "niemoralne, antysemickie prawo".

Polska zaaprobowała dziś – nie po raz pierwszy – niemoralne, antysemickie prawo. (...) Dziś Polska skręciła w stronę antydemokratycznego kraju, który nie respektuje największej tragedii w ludzkiej historii. Nigdy nie będziemy cisi w tej sprawie -  skomentował Jair Lapid.

Minister spraw zagranicznych Izraela polecił charge d’affaires ambasady w Warszawie, aby "natychmiast wrócił do Izraela na konsultacje, na czas nieokreślony". Nowy ambasador Izraela w Polsce na razie nie przybędzie do Warszawy. Jednocześnie Jair Lapid "zarekomendował", aby ambasador Polski w Izraelu Marek Magierowski przedłużył sobie wakacje w ojczyźnie i nie wracał do Tel Awiwu.

Morawiecki reaguje na słowa szefa izraelskiego MSZ

W niedzielę na decyzje Izraela zareagował premier Mateusz Morawiecki. Przekazał, że do Polski wrócą dzieci ambasadora Magierowskiego.

Decyzja Izraela o obniżeniu rangi dyplomatycznej reprezentacji w Warszawie jest bezpodstawna i nieodpowiedzialna, a słowa Jaira Lapida, izraelskiego ministra spraw zagranicznych i premiera-alternata budzą oburzenie każdego uczciwego człowieka. Nikt, kto zna prawdę o Holokauście i cierpieniach Polski w czasie II wojny światowej, nie może godzić się na taki sposób prowadzenia polityki. Wykorzystywanie tej tragedii na potrzeby partyjnych interesów jest karygodne i nieodpowiedzialne. Jeżeli rząd Izraela nadal będzie w ten sposób atakował Polskę, będzie to miało również bardzo negatywny wpływ na nasze relacje – zarówno dwustronne, jak i te na forach międzynarodowych - napisał w oświadczeniu premier.

Morawiecki stwierdził, że izraelscy politycy od wielu lat fałszywie oskarżają Polskę o współudział w Holokauście. "Nigdy nie będzie na to naszej zgody, zawsze będziemy bronić dobrego imienia Polski" - zaznaczył.

Nigdy nie pozwolimy też, aby instrumentalnie wykorzystywano pamięć zabitych przez Niemców milionów Polaków i polskich Żydów do dzisiejszych politycznych interesów, do budowy partyjnego poparcia w polityce wewnętrznej, do wywoływania niechęci i nienawiści części izraelskiej opinii publicznej do Polski. Mam nadzieję, że w tej niezwykle ważnej sprawie rząd i opozycja będą mówić jednym głosem – chodzi tu o interes Polski, wszystko inne powinno zejść na dalszy plan. (...) Konsekwencją ostatnich agresywnych działań rządu Izraela jest wzrost nienawiści do Polski i Polaków w tym kraju. Między innymi z tych powodów podjąłem decyzję o bezpiecznym transporcie do Polski dzieci naszego ambasadora. Polska nigdy nie zostawia swoich dyplomatów w potrzebie - przekazał premier.

Zobacz także: "Lex TVN". Jarosław Gowin spotka się z Andrzejem Dudą

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(92)
Ramzes
6 dni temu
Nie ma takiego państwa izrael !! jest Palestyna
8787
1 tyg. temu
Ale by Polska rozkwitła , gdyby tak wydaliła wszystkich syjonistów.
Wilczek_764
5 miesięcy temu
Z przestępcami się nie rozmawia... Kiedy Izrael odda ziemię Palestyńczykom i odpowie za zbrodnie uczynione im??? Dla mnie to patologia.. Ile Polska płaci Izraelowi w różnych daninach??? Szkoda tych ludzi którzy ratowali żydów podczas wojny i tracili życie.
edi
5 miesięcy temu
To tak naprawde zastepcze egzotyczne problemy pomiedzy wielkim krajem jakim jest Polska, i jakims nieznaczacym , noworyckim bantustanem...sprzedajacym mandarynki, ktory chce sobie nadac znaczenie przez inscenizowana chucpe .Gdyby nie starozytny rabin ktory zostal chrzescianskim chrstusem, nikt by nie wiedzial gdzie Palestyna ma okupowane ziemie
Antysemita
5 miesięcy temu
Czy bycie antysemitą jest czymś złym? Nie! Więc niech mordercy umilkną.
Odessa88
5 miesięcy temu
Teraz wiecie dlaczego Adolf tak bardzo ich nie nawidzil
Do polaczki
5 miesięcy temu
Po co tu pisać jak wpisy są usuwane .Dajcie sobie na LUSSS.
tylkoPytam
5 miesięcy temu
jak Polska była ruiną w 1989 roku to nie było Żydów jak Polska trochę się dorobiła to Żydzi chcą kasy! przypadek?
Piotr
5 miesięcy temu
Uważam to za fikcję .Polską zarządza izrael w tle i jego ludzie od dawna. Całe służby w Polsce są opanowane przez Shin Bet. Także wszelkie pseudo opory wobec obcych są ustalonym scenariuszem
jaks
5 miesięcy temu
Krzywoustego to już ułańska fantazja poniosła, może trzeba wydać morawieckiego i kaczyńskiego Izraelowi jako nasz skarb narodowy. Niech ich sobie wezmą
heh
5 miesięcy temu
Radzę zejdź na ziemię i zacznij myśleć logicznie.
qość
5 miesięcy temu
Sami robią to co nazywają Holokaustem
zaolzie
5 miesięcy temu
polska rozpętała 2 wojnę światową wspólnie z Niemcami 2 października 1938 polska zajeła czechom zaolzie łamiąc traktat z paryża 1920 o podziale śląska cieszyńskiego który zaakceptował polski premier władysław grabski Niemcy zajeły sudety Obydwa państw najechały Czechy tego samego dnia wspólnie i się polaczki tego nie wyprzecie ani tego nie ukryjecie
heh
5 miesięcy temu
Coś dziwnego dzieje się na Świecie. Zaraza, powodzie, pożary, czyli innymi słowy APOKALIPSA. Ale promyk światełka już widać w tunelu. Potrzebne jest tylko wielkie przebudzenie. Ci co wiedzą co się teraz dzieje i są przebudzeni widzą ten promyk nawet w tym rządzie. Trzeba tylko oddzielić ziarno od plew. Stara globalna gwardia się sypie. A to co widzimy to tylko film z udziałem światowych polityków. Prawda zwycięża.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić