Kosma Szczepaniak| 

Sejm uchwalił ustawę dot. wyborów prezydenckich 2020. Ekspresowe tempo obrad

42

W zaledwie kilka godzin Sejm przeszedł do trzeciego czytania i uchwalił 47 poprawek wprowadzonych do projektu o szczególnym sposobie przeprowadzenia wyborów prezydenckich. Wszystkie poprawki opozycji zostały odrzucone. Wybory prezydenckie 2020 odbędą się w trybie hybrydowym.

Sejm uchwalił ustawę dot. wyborów prezydenckich 2020. Ekspresowe tempo obrad
(PAP)

W trakcie obrad nie obyło się bez skandalu. W trakcie popołudniowej sesji Grzegorz Braun z Konfederacji zgłosił sprzeciw i zarządzał zniesienia limitu czasu na wypowiedź dla posłów. Twierdził, że jest to zbyt ważna sprawa dla Polaków, aby ograniczać ją 3-minutowymi wypowiedziami. Zgodnie z regulaminem izby, każdy sprzeciw musi być poddany pod głosowanie, marszałek Ryszard Terlecki jednak kompletnie to zignorował.

Opozycja starała się również o przesunięcie głosowania. Argumentowała to tym, że kolejny projekt został wykonany "na kolanie" i w ekspresowym tempie zostanie uchwalony. Chcieli, aby ustawa została oddana do weryfikacji ekspertom oraz aby zasięgnąć opinii PKW oraz Sądu Najwyższego. PiS jednak wszystko przegłosował na swoją korzyść.

Ustawa uchwalona. Będzie głosowanie hybrydowe

Jakie zmiany zakłada nowa ustawa? Przede wszystkim zmieniony zostanie tryb głosowania na prezydenta. Określany jest on mianem hybrydowego, bowiem to obywatel będzie mógł zdecydować, czy chce głosować korespondencyjnie, czy pójść do lokalu wyborczego. W pierwszym przypadku, konieczne będzie zgłoszenie odpowiedniego wniosku na 12 dni przed datą wyborów.

Takie rozwiązanie będzie mogło być jednak zmienione przez ministra zdrowia, Łukasza Szumowskiego. Wprowadził on bowiem również swoje poprawki, które w całości zostały przyjęte. Jedna z nich zakłada, że w przypadku zagrożenia epidemicznego na siedem dni przed wyborami Szumowski może na terenie danej gminy zarządzić głosowanie w całości korespondencyjne.

Projekt zakłada także, że kandydaci zgłoszeni w wyborach prezydenckich, które zarządzone były na 10 maja, po ponownym zgłoszeniu zostają uznani za zarejestrowanych w wyborach w kolejnym terminie. Wzór kart do głosowania i rozmiar koperty na pakiet wyborczy określi Państwowa Komisja Wyborcza. – Przywracamy rolę PKW – zaznaczyła wicepremier Emilewicz.

W najważniejszym głosowaniu dot. przyjęcia lub odrzucenia ustawy udział wzięło 458 posłów. 244 z nich było za przyjęciem ustawy, 137 przeciw, a aż 77 się wstrzymało. Wznowienie obrad nastąpi 14 maja o godzinie 10:00.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić