Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Katarzyna Bogdańska
|
aktualizacja

Jest decyzja KE ws. Polski. Timmermans: Polska nie zostawiła nam wyboru

142
Podziel się:

KE zdecydowała o uruchomieniu art. 7.1 traktatu UE wobec Polski. Komisja wyśle wniosek do krajów unijnych o uznanie Polski za kraj, w którym istnieje "wyraźne ryzyko poważnego zagrożenia dla praworządności".Frans Timmermans ogłosił decyzję Komisji Europejskiej ws. Polski
Frans Timmermans ogłosił decyzję Komisji Europejskiej ws. Polski (East News, AP/EAST NEWS)

- Nasze troski jeśli chodzi o Polskę pogłębiły się. Cała struktura sądownictwa jest naruszona. W ciągu ostatnich dwóch lat sytuacja pogorszyła się - powiedział Frans Timmermans po debacie. Stwierdził, że cały czas KE jest gotowa do dialogu z Polską.

Dodał, że zdaje sobie sprawę, że będzie to komentowane jako atak na Polskę.

Prócz decyzji o uruchomieniu art. 7 jest też pozew do unijnego Trybunału za ustawę o sądach powszechnych.

"Komisja Europejska podejmuje działania, aby bronić praworządności w Europie. W wyniku reformy sądownictwa w Polsce sądy zostają podporządkowane kontroli politycznej rządzącej większości. Brak niezależności sądów rodzi poważne wątpliwości, czy prawo UE jest skutecznie stosowane – począwszy od ochrony inwestycji po wzajemne uznawanie decyzji w tak różnych dziedzinach, jak spory o przyznanie opieki nad dzieckiem czy wykonywanie europejskiego nakazu aresztowania" - brzmi komunikat Komisji Europejskiej.

"Komisja wydała dzisiaj również uzupełniające (czwarte) zalecenie w sprawie praworządności, w którym wyraźnie określiła, jakie działania może jeszcze podjąć Polska, aby zaradzić obecnej sytuacji. Jeśli władze polskie wdrożą zalecane działania, Komisja jest gotowa, w ścisłej konsultacji z Parlamentem Europejskim i Radą, ponownie rozważyć uzasadniony wniosek" - czytamy.

Teraz praworządnością w Polsce zajmą się ministrowie ds. europejskich. Komisja wezwała władze polskie do rozwiązania wskazanych problemów w terminie trzech miesięcy i do poinformowania Komisji o podjętych w tym celu krokach.

- Polska dla mnie jest członkiem #UE, bez którego Unia nie może istnieć - zapewnił Frans Timmermans.

Jakie działania może podjąć Polska?

W dzisiejszym zaleceniu wyraźnie określono, jakie działania muszą podjąć polskie władze, aby odpowiedzieć na te zastrzeżenia. Władze polskie wzywa się do:

- zmiany ustawy o Sądzie Najwyższym, tak aby nie stosowano obniżonego wieku emerytalnego wobec obecnych sędziów, zniesiono swobodę decyzyjną Prezydenta odnośnie do przedłużania kadencji sędziów Sądu Najwyższego, a także wyeliminowano postępowanie na podstawie skargi nadzwyczajnej, dające możliwość ponownego otwarcia spraw, w których prawomocny wyrok zapadł wiele lat temu;

- zmiany ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, tak aby nie przerywano kadencji sędziów-członków Rady oraz zapewniono, aby nowy system gwarantował wybór sędziów-członków przez przedstawicieli środowiska sędziowskiego;

- zmiany lub wycofania ustawy o ustroju sądów powszechnych, w szczególności wyeliminowania nowych uregulowań dotyczących wieku emerytalnego sędziów, w tym swobody decyzyjnej Ministra Sprawiedliwości do przedłużania kadencji sędziów oraz wyznaczania i odwoływania prezesów sądów;

- przywrócenia niezależności i legitymacji Trybunału Konstytucyjnego przez zapewnienie, aby Prezes i Wiceprezes byli wybierani zgodnie z prawem oraz aby wyroki Trybunału były publikowane i w całości wykonywane;

- powstrzymania się od działań i oświadczeń publicznych, które podważają legitymację wymiaru sprawiedliwości.

"To jest jedynie pretekst"

W trakcie debaty wiceszef KE Frans Timmermans zaznaczył, że nie ma żadnych różnic między premier Szydło a premierem Morawieckim w sprawie podejścia do kwestii praworządności.

- Polskie sądy to jedynie pretekst KE. Prawdziwym powodem jest stanowisko polskiego rządu – które zostało obiecane obywatelom – odnośnie przymusowej relokacji uchodźców. Nie ugniemy się, będziemy walczyć - mówił w Telewizji Republika europoseł Ryszard Czarnecki z Prawa i Sprawiedliwości.

"Odpowiedzialność ponoszą politycy PO"

- Jesteśmy dzieckiem do bicia, bo ślepo nie podporządkowujemy się poleceniom. Za uruchomienie art. 7 ponoszą odpowiedzialność politycy PO. To nie jest artykuł, który uderza w PiS, ale może uderzać w Polskę - odniosła się do decyzji Beata Mazurek.

Decyzję skomentował Borys Budka: "Wyłączną odpowiedzialność za ewentualne uruchomienie art. 7 ponosi antyeuropejski rząd PiS i prezydent Andrzej Duda. Ich postępowanie godzi w polską rację stanu. Poniosą za to konsekwencje przed Trybunałem Stanu".

"Komisja Europejska uruchomiła art. 7. Pierwszy raz w historii. I właśnie w stosunku do Polski, za łamanie podstawowych wartości UE jakimi jest poszanowanie praworządności i demokracji. Smutne" - napisała na Twitterze Katarzyna Lubnauer.

Zbigniew Ziobro natomiast stwierdził, że przyjmuje decyzję ze spokojem. - To polityka - dodał.

Zobacz także, co Timmermans mówił o Kataloni. "Utrzymanie rządów prawa niekiedy wymaga użycia siły"

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
WP Wiadomości
KOMENTARZE
(142)
marek
3 lata temu
jest prawo unijne :-) bo w polsce jest bezprawie :-)
GOść
5 lata temu
Przed wyborami proszę o publikację wrzodów polskich tych dostających euro za sprzedawanie kraju .
GOść
5 lata temu
Wstyd naszych sprzedawczyków , na banicje z nimi.
GOść
5 lata temu
Myślę że ten pismak przesadził z tą bombą atomową ale Brukselę jeszcze może to spotkać .
j.j.
5 lata temu
Czy wiecie że Czrnecki Rykard to zjęć , pierszego i ostatniego kosmonałty polskiego Pana HERMASZEWSKIEGO. Panie Hermaszewski weś go wyśli w kosmos, przecierz Panu wstyt przynosi.
j.j.
5 lata temu
Skąd tylu PGRusów - Reaktywacjia ,narybek ,Jarusia ?
Pat
5 lata temu
Tusk zacznij cos robic bo pan Leper wroci i Cie zlapie.
ssth@l
5 lata temu
Nie piszcie takich rzeczy bo są cymbały,które dosłownie odbiorą ten przekaz.
jas
5 lata temu
Polak nie boi się" bomby atomowej", w odpowiedzi na atak znowu weźmie kosy na sztorc, wezwie ułanów i zakończy spór; jak zawsze- polecam historię powstań i wojen
Polak
5 lata temu
Polska to nie Hiroszima nie róbcie tragedii, małżeństwa się rozchodzą a z UE ślubu nie braliśmy.
Staszek
5 lata temu
Rząd jaki by nie był,to po to ma parlament, by zmieniać prawo zgodnie z większością jaką reprezentuje.
obserwator-st...
5 lata temu
KE ...? boi się tego że w końcu nie będą zarabiać na nas , posyłając nam od początku trędowate jedzenie-wędliny-byliny..! A co do materiałów i komponentów dla budownictwa jest to samo.!? Przeważnie to o bardzo niskiej zawartości Jakości technicznej. U Niemców takich materiałów i żywności nie ma !!... I to Polacy muszą wiedzieć !
szm
5 lata temu
Timmermans: Krzyż Wielki Orderu Zasługi RP – Polska, 2014 Krzyż Oficerski Orderu Zasługi RP – Polska, 2006 Człowiek Roku „Gazety Wyborczej” – 2017 ????? O co chodzi się pytam ??? W 2006 i 2014 Dostawał z Polski ordery a teraz nas będzie karał ??? Zabrać mu te medale !!!!!
Lol
5 lata temu
Opcja atomowa strzela ślepakami xDDDD
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić