aktualizacja 

Kat namierzony. Zauważyli go na uroczystościach

W Paradzie Zwycięstwa w Chabarowsku wziął udział Azatbet Omurbekow. Dowódca, którego wcześniej Putin mianował bohaterem Rosji, został wcześniej oskarżony o wydawanie rozkazów zabijania ludności cywilnej w podkijowskich miejscowościach.

Kat namierzony. Zauważyli go na uroczystościach
Azatbet Omurbekow jest oskarżany o zabójstwo cywili pod Kijowem (Telegram)

Rosyjski niezależny portal "Ważnyje Istorii" ustalił, że wiosną 2022 roku Omurbekow dowodził 64. brygadą strzelców zmotoryzowanych, która walczyła w obwodzie kijowskim.

To właśnie w tym regionie rosyjscy żołnierze działali z niezwykłą brutalnością, mordując i torturując cywili.

Wydawał rozkazy zabijania cywili

W sierpniu żołnierz tej brygady, Daniił Frolkin, przyznał się w rozmowie z dziennikarzami do zabójstwa cywila we wsi Andrijiwka, która w marcu 2022 roku była okupowana przez rosyjskie wojska. Według Frolkina, rozkazy zabijania dawał osobiście Omurbekow.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Strategia "ogryzania" Rosjan. "Nie ma innego wyjścia"

Miał też bić i poniżać żołnierzy, którzy nie godzili się na wykonywanie rozkazów. - Próbowaliśmy wytłumaczyć mu, że nie przejdziemy już do ofensywy. Omurbekow zaczął bić chłopców, nazywać "słabeuszami", po prostu obrzucał ich wulgaryzmami - mówił Frolkin.

"Zamierzam cię zastrzelić"

Żołnierz opowiada, jak dowódca przyłożył pistolet do czoła jego kolegi i powiedział: "Zamierzam cię teraz zastrzelić i nie zostanę za to w żaden sposób ukarany".

Jak mówi Rosjanin, Omurbekow całą okupację spędził "w piwnicy szkoły", w której mieściła się kwatera główna i tylko wydawał rozkazy.

Pułkownik przekazał dowództwu nieprawdziwe informacje o rzekomych sukcesach brygady, których tak naprawdę nie było. Po opublikowaniu przez portal "Ważnyje Istorii" tekstu o Omurbekowie, do redakcji zwrócili się inni żołnierze z tej jednostki.

Otrzymał tytuł Bohatera Rosji

Jeden z nich powiedział, że Omurbekow kazał zabić "wszystkich, którzy mają telefony". Ponadto pułkownik miał kazać strzelać do kilku samochodów z ludnością cywilną.

Po powrocie z Ukrainy Omurbekow otrzymał na mocy zamkniętego dekretu prezydenckiego tytuł Bohatera Rosji "za odwagę i bohaterstwo wykazane w pełnieniu służby wojskowej".

Żołnierz, który nagłośnił skandaliczne zachowanie dowódcy, został oskarżony o rozpowszechnianie "fałszywych wiadomości" o rosyjskiej armii, a 16 marca otrzymał wyrok pięciu i pół roku w zawieszeniu.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić