Kiedy zaczyna się adwent? Czego nie można robić w tym okresie?

9

Nie brakuje głosów, że adwent trwa od 1 do 24 grudnia. Ci, którzy tak uważają, nie do końca mają rację. Adwent jest bowiem okresem ruchomym, zawierającym cztery niedziele przed 25 grudnia (Boże Narodzenie).

Kiedy zaczyna się adwent? Czego nie można robić w tym okresie?
Zdjęcie poglądowe (Pixabay)

W tym roku adwent rozpoczął się już 27 listopada 2022 roku. Potrwa do 24 grudnia. Zgodnie z tradycją, ten okres zakończy się w momencie, gdy razem z bliskimi zasiądziemy do wigilijnej wieczerzy.

Adwent jest czasem oczekiwania na powtórne przyjście Jezusa Chrystusa. To okres ciszy, ale i spokoju. Jego zadaniem jest właściwe przygotowanie się na święta Bożego Narodzenia.

Oczywiście w trakcie adwentu warto zadbać o sferę duchową. Ten okres powinien być czasem refleksji i zadumy. Pod koniec roku warto wyciągnąć wnioski ze swoich poczynań, by stać się lepszym człowiekiem.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Święta inaczej". Adam Zdrójkowski wraca na duży ekran. "Szymon to niegrzeczny chłopiec"

Adwent 2022. Czego nie można robić?

Istnieje wiele zwyczajów związanych z adwentem. Jeżeli chodzi o post, to obowiązuje on w każdy piątek adwentu. W tych dniach nie należy również uczestniczyć w zabawach czy koncertach.

Ale czy w okresie adwentu w ogóle nie można się bawić? Trudno o jednoznaczną odpowiedź. Teoretycznie Kodeks Prawa Kanonicznego tego nie zabrania, ale zwyczaj podpowiada, że w okresie przedświątecznym nie wypada chodzić na imprezy czy koncerty.

A co z piciem alkoholu i jedzeniem słodyczy? Tutaj też nie ma jasnych reguł. Niektórzy jednak decydują się na pewne ograniczenia w tym zakresie. Są to swego rodzaju postanowienia adwentowe.

Nie brakuje też takich, którzy zastanawiają się, kiedy można ubrać choinkę. Tradycja wskazuje na to, że o świąteczne drzewko należy zatroszczyć się w dniu wigilii Bożego Narodzenia, a więc 24 grudnia. Nic się jednak nie stanie, jeżeli ubierzemy choinkę nieco wcześniej. Nie należy się jednak przesadnie spieszyć. Przyozdabianie drzewka na początku grudnia lepiej sobie odpuścić.

Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić