Kolejna zmiana czasu. Dlaczego obowiązuje?

8

Ponad dwa lata temu Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której zaapelował o zniesienie zmiany czasu. Mimo to w nocy z 30 na 31 października (z soboty na niedzielę), ponownie przestawimy zegarki. Powód jest prozaiczny.

Kolejna zmiana czasu. Dlaczego obowiązuje?
W nocy z 30 na 31 października zacznie obowiązywać czas zimowy (Pexels, Bob Clark)

Zmiana czasu zapoczątkowana została na początku XX wieku. Jako pierwsze wprowadziło ją Cesarstwo Niemieckie. Miało to na celu oszczędność węgla w trakcie pierwszej wojny światowej.

W Polsce po raz pierwszy dokonano zmiany czasu w trakcie okupacji. Następnie zasada ta obowiązywała w latach 1946-1949, 1957-1964 i nieprzerwanie od 1977 roku.

Coraz częściej pojawiają się głosy, aby zrezygnować z tego pomysłu. Opowiadziało się za tym ostatnio 80 proc. ankietowanych. Co więcej, ponad dwa lata temu Parlament Europejski przegłosował rezolucję, w której zaapelowano, aby znieść sezonowe zmiany czasu.

Zmiana czasu 2021. Dlaczego obowiązuje?

W nocy z 30 na 31 października ponownie przestawimy zegarki. Aż do ostatniego weekendu marca obowiązywał będzie w Polsce (i ponad 70 innych krajach) czas zimowy).

Powodem jest brak jedności wśród krajów unijnych. Portal polskieradio24.pl przekazał, że część państw chce pozostać przy czasie letnim, a część przy zimowym. Negocjacje utknęły w martwym punkcie i na tę chwilę nie wiadomo kiedy i czy zmiana czasu zostanie zniesiona.

W nocy przesuwamy zegarki do tyłu. O godz. 3:00 w nocy będzie należało je ustawić na godz. 2:00. W większości telefonów komórkowych i urządzeń elektronicznych zmiana dokona się automatycznie.

Zobacz także: Zakaz handlu w niedziele zaostrzony. „Nasi pracodawcy są bardzo kreatywni”
Autor: KOZ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić