Kontrowersje wokół lekcji religii. Biskup odwołał się do Konstytucji

647

Głos w sprawie zmniejszenia liczby lekcji religii w polskich szkołach zabierają biskupi. Hierarchowie nie są zadowoleni z proponowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zmian i coraz głośniej się im sprzeciwiają. Jak przyznaje jeden z księży związanych z Tygodnikiem Powszechnym - chodzi o konkordat.

Kontrowersje wokół lekcji religii. Biskup odwołał się do Konstytucji
Hierarchowie kościelni nie są zadowoleni z nadchodzących zmian (Adobe Stock)

Temat lekcji religii w szkołach rozpala emocje dokąd w Polsce zmienił się rząd.

I choć nowa ministra edukacji, Barbara Nowacka jasno podkreśliła, że na ten moment nie jest jej priorytetem wyprowadzanie lekcji religii ze szkół, a usunięcie jej ze średniej na świadectwie oraz zmniejszenie liczby godzin w tygodniu, w temacie kategorycznie wypowiadają się biskupi.

Jak wylicza portal NaTemat.pl sprzeciw wobec zapowiadanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zmian dotyczących organizacji lekcji religii w szkołach wyraziła Komisja Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Pozycja Kościoła w Polsce słabnie? "Pewne drogi się rozchodzą"

A biskup diecezji kieleckiej, Jan Piotrowski nawoływał do modlitwy "o poszanowanie konstytucyjnych praw polskich obywateli i zagwarantowanie dostępu do szkolnych zajęć religii ".

W rozmowie z portalem NaTemat.pl, ks. Jacek Prusak, SJ, od lat związany z "Tygodnikiem Powszechnym" tłumaczy, że tego tematu biskupi nie odpuszczą tak łatwo.

Jeśli zmiany nie będą zgodne z Konkordatem, czyli będą wymuszone tylko przez pewną część polskiego społeczeństwa, którego reprezentacja w dodatku nie ma w tej sprawie jednomyślności w nowym rządzie. Z ich perspektywy nie jest to reforma, tylko rewolucja społeczna grupy osób, czy partii politycznej, która jest wrogo nastawiona do kościoła. Będą się więc domagali, aby te zmiany wynikały z umowy konkordatowej, a nie z nacisku jednej partii politycznej. I to robią – komentuje w rozmowie z naTemat.pl ks. Prusak
Autor: BBI
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić