Aldona Brauła
Aldona Brauła| 

Kontrowersyjna decyzja muzeum. Znikają ludzkie szczątki

14

Muzeum historii naturalnej w Oksfordzie usuwa szczątki pochodzące od łowców głów a Amazonii. Stwierdzono, że wystawianie takich eksponatów jest nieodpowiednie, ponieważ wzmacnia rasistowskie i stereotypowe myślenie.

Kontrowersyjna decyzja muzeum. Znikają ludzkie szczątki
Skurczone głowy były zbierane przez mieszkańców Amazonii, aby chronić ich przed zemstą wroga (Wikimedia Commons)

Muzeum Pitt Rivers w Oksfordzie usuwa część eksponatów ze względu na ich rasistowski wydźwięk. Dyrekcja uznała, że wystawianie ludzkich szczątków "wzmacnia rasistowskie i stereotypowe myślenie". 

Wystawa została zamknięta na czas epidemii koronawirusa. Po jej ponownym otwarciu zniknęła kolekcja 113 głów, które pochodzą z amazońskich plemion.

Wystawa powielała stereotypy i rasizm

Dyrektor muzeum Laura Van Broekhoven, powiedziała, że eksponaty były sprzeczne z "podstawowymi wartościami". Uznała, że były bardzo krzywdzące, ponieważ przedstawiały inne kultury jako "dzikie, prymitywne i makabryczne". 

Zobacz także: Dawne więzienie "Toledo". Makabryczne odkrycie archeologów w Warszawie

Głowy z wystawy pochodziły z Amazonii. Były zbierane przez mieszkańców Ekwadoru i Ameryki Południowej z grup Shuar i Achuar. Indianie kolekcjonowali głowy swoich wrogów, ponieważ wierzyli, że okiełznają one ich duchy i uniemożliwią pomszczenie śmierci. Miały także znaczenie religijne.  

Po raz pierwszy rozważano usunięcie kolekcji już kilka lat temu po tym, jak jeden ze zwiedzających przestraszył się głów i nazwał je "dziwacznym show". Dyrektor muzeum chce, aby powstała nowa wystawa, która nie będzie powielać stereotypów, a pozwoli na głębsze i lepsze zrozumienie kultur Amazonii.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić