Radosław Opas
Radosław Opas| 
aktualizacja 

Korea Północna. Tylko 5 krajów ma taką broń, jaką buduje Kim Dzong Un

296

Korea Północna jest znacznie bardziej zaawansowana technologicznie, niż powszechnie się sądzi. Najnowsze informacje na temat kraju Kim Dzong Una mogą wywoływać coś więcej niż niepokój. Korea Północna jest zdolna do zbudowania międzykontynentalnego pocisku z wieloma głowicami jądrowymi. Taką broń ma tylko 5 krajów na świecie. Wkrótce ma do nich dołączyć reżim Kim Dzong Una.

Korea Północna. Tylko 5 krajów ma taką broń, jaką buduje Kim Dzong Un
(PAP, Yuri Smityuk)

Eksperci nie pozostawiają złudzeń. Badacze z Koreańskiego Instytutu ds. Analiz Obronnych (KIDA) z Korei Południowej informację o możliwościach Korei Północnej opublikowali w poniedziałkowym raporcie. Eksperci przewidują, że władze w Pjongjangu mogą zaprezentować nową broń w przypadku, gdy prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump nie przystanie na warunki Kim Dzong Una dotyczące posiadanej przez niego broni atomowej.

Spekulacje mają związek z niedawnymi testami silników rakietowych. W ciągu ostatniego miesiąca reżim Kim Dzong Una przeprowadził dwie takie próby, najprawdopodobniej z udziałem międzykontynentalnych pocisków balistycznych Hwasong-15. Rakieta ma zasięg 13 tys. km i jest w stanie unieść niezwykle ciężkie głowice.

Oznacza to, że Korea Północna chce wysyłać jeszcze cięższe materiały nuklearne na jeszcze dalsze odległości. Im wyższy jest ciąg silnika, tym cięższa może być konstrukcja i tym większe jest prawdopodobieństwo, że będzie ona przeznaczona do wielu głowic - twierdzi wojskowe źródło, na które powołuje się KIDA.

Zobacz także: Zobacz też: #KresyŚwiata: Kim Dzong Un jest w kleszczach. Musi słuchać się innych

Taką superbroń posiada tylko 5 państw na świecie. Do właścicieli pocisków będących w stanie przenosić od 8 do 14 głowic jednocześnie należą obecnie: USA, Rosja, Chiny, Wielka Brytania i Francja.

Amerykańcy specjaliści uważają, że Korea Północna opracowała już wszystkie niezbędne technologie. Według ekspertów pracujących w USA, testowany w 2017 roku przez Kim Dzong Una pocisk Hwasong-14 jest w stanie sięgnąć większości terenów Stanów Zjednoczonych, a jego nowsza odsłona, Hwasong-15, bez trudu może uderzyć w każde miejsce w USA.

Korea Północna stale rozwija swoją broń nuklearną. W ostatnich miesiącach Pjongjang przeprowadził serię testów rakietowych. Negocjacje na temat wycofania sankcji ze strony USA oraz likwidacji północnokoreańskiego programu zbrojeń jądrowych utknęły w martwym punkcie po zakończeniu szczytu w Hanoi między Kim Dzong Unem i Donaldem Trumpem, który miał miejsce w lutym 2019 roku. Północnokoreański dyktator na przedstawienie nowych propozycji dotyczących programu nuklearnego dał Amerykanom czas do końca roku.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić