Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 

W Chinach strach. Nadchodzi druga fala koronawirusa?

7

Oficjalnie rząd Chińskiej Republiki Ludowej uporał się z pandemią COVID-19. Jednak eksperci nie podzielają optymizmu władz państwa. Jak dowodzą, odrodzenie się wirusa jest nieuniknione.

W Chinach strach. Nadchodzi druga fala koronawirusa?
(Getty Images)

Na temat zagrożenia drugą falą pandemii zabrał głos Zhang Wenhong. To czołowy chiński specjalista ds. chorób zakaźnych oraz dyrektor zespołu medycznego. Swoje obawy odnośnie koronawirusa przedstawił w trakcie konferencji na Uniwersytecie Jiao Tong w Szanghaju.

Koronawirus w Chinach. Kiedy nastąpi druga fala pandemii?

Zhang Wenhong dowodził, że druga fala pandemii COVID-19 nastąpi w Chinach zimą. Zdaniem eksperta w tej sytuacji rząd powinien przygotowywać plan na co najmniej rok.

Powinniśmy robić plany na co najmniej kolejny rok – cytuje Zhanga Wenhonga "Global Times".
Zobacz także: Zobacz też: Polska szczepionka na koronawirusa. Czy rząd dofinansuje badania?

Zhang Wenhong zwrócił uwagę, że druga fala pandemii COVID-19 uderzyła już w część państw europejskich. Zdaniem eksperta Chiny nie tylko powtórzą ten scenariusz, lecz są dodatkowo narażone na import koronawirusa zza granicy.

W ciągu ostatnich kilku dni zespoły inspekcyjne z Pekinu odwiedzały każdą prowincję, aby skontrolować lokalny system zapobiegania COVID-19 i powstrzymać szerokie rozprzestrzenianie się importowanych przypadków – wyjaśnił Zhang Wenhong na konferencji.

Ekspert przyznał, że poziom śmiertelności koronawirusa – w porównaniu z zaraźliwością – jest niski. Uważa jednak, że ta cecha doprowadzi do szybszego rozprzestrzenienia się pandemii na cały świat oraz wydłuży jej trwanie. Tego stanu rzeczy nie zmieni nawet wynalezienie szczepionki.

Masowe wprowadzenie szczepionek jest trudne do osiągnięcia w ciągu jednego roku. Powinniśmy sporządzać plany zapobiegania epidemiom na co najmniej rok – podkreślił Zhang Wenhong.
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić