Aleksander Sławiński| 
aktualizacja 

Koronawirus na fermach norek? Hiszpanie zarządzili odstrzał 90 tys. zwierząt

207

W ostatnim czasie liczba zakażeń koronawirusem w Hiszpanii znów wzrasta. Dotyczy to między innymi hodowców norek zamieszkujących region Aragonii. Według lokalnych służb weterynaryjnych zwierzęta te mogą przenosić koronawirusa, w związku z czym zarządzono ich odstrzał.

Koronawirus na fermach norek? Hiszpanie zarządzili odstrzał 90 tys. zwierząt
Fermy futrzarskie mogą okazać się jednymi z rozsadników koronawirusa. (Getty Images, Kirill Kukhmar)

Władze położonej na północy kraju wspólnoty autonomicznej Aragonii, zarządziły prewencyjny odstrzał ponad 90 tysięcy norek na jednej z hodowli futrzarskich, po tym jak u 90 z nich, wykryto koronawirusa.

Według regionalnego ministra ds. rolnictwa i środowiska, Joaquina Olony, nie ma dowodów na to, że COVID-19 może zostać przeniesiony przez norkę na człowieka, niemniej ogólnokrajowe prawo weterynaryjne zobowiązuje ich do podjęcia "drastycznych środków".

Jak donosi hiszpańska agencja Europa Press, chodzi o fermę futrzarską w prowincji La Puebla de Valverde, gdzie odnotowano 7 przypadków koronawirusa wśród pracowników. Nie wiadomo czy ma to związek ze zwierzętami, lecz postanowiono zminimalizować to ryzyko.

Jesteśmy całkowicie pewni, że wirus jest obecny w organizmach tych zwierząt i zarażają się one od siebie nawzajem - mówił Olona uzasadniając potrzebę odstrzału zwierząt.

Czytaj także:

Koronawirus na fermach norek

Wcześniej podobne działania podjęli m.in. Duńczycy i Holendrzy, którzy od początku czerwca zarządzili potrzebę zabicia dziesiątek tysięcy norek. Holandia jest jednym z głównych producentów futer w Europie. Tylko w minionym tygodniu, wykryto w tym kraju koronawirusa na 24 fermach futrzarskich.

Zgodnie z prawem wszystkie norki w hodowlach będą odstrzelone. Być może przyspieszy to zanikanie tej branży, która w Holandii ma zostać w pełni zakazana w 2024 roku.

Zobacz także: Nowe ogniska koronawirusa. Cieszyński: to wcale nie są wesela i pogrzeby

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić