Aldona Brauła
Aldona Brauła| 

Koronawirus nie jest zaskoczeniem. O zagrożeniu wiedzieliśmy od lat

7

Choć pandemia, wywołana koronawirusem SARS-CoV-2, może wydawać się niespodziewaną katastrofą, dla naukowców nie była zaskoczeniem. Jak wyjaśnia ekspertka, od lat wiedzieliśmy o możliwości przeniesienia groźnego wirusa z nietoperzy na ludzi. Problem w tym, że nie wykorzystaliśmy tej wiedzy.

Koronawirus nie jest zaskoczeniem. O zagrożeniu wiedzieliśmy od lat
(Domena publiczna)

Ryzyko pojawienia się nowej choroby, przenoszonej ze zwierząt na ludzi, zidentyfikowano już w 2008 roku. Co więcej, badacze potrafili wskazać nie tylko rodzaj zagrożenia, ale także możliwie ogniska infekcji. Na opublikowanej w 2017 roku liście takich miejsc znalazło się m.in. Wuhan.

Wśród czynników, które – zdaniem badaczy – sprzyjały pojawieniu się zagrożenia epidemiologicznego, znalazła się m.in. bliskość siedlisk nietoperzy, środowisko naturalne, gdzie szybki rozwój miejskiej infrastruktury zderza się z dziką przyrodą, a także zwyczaje miejscowej ludności.

Nieznana choroba

Co istotne, COVID-19 nie jest jedynym zagrożeniem. Zdaniem Emily Hagan z organizacji EcoHealth Alliance, jednym z kluczowych wyzwań stojących przed światem jest przygotowanie się na chorobę X. Czym ona jest? Jak wyjaśnia ekspertka:

Zobacz także: Pandemia koronawirusa. "Może potrwać nawet 800 dni"

To choroba, której dziś nie znamy, ale która w pewnym momencie zaatakuje i wywoła pandemię. Celem jej wpisania na listę chorób WHO było przygotowanie odpowiedzi na globalne zagrożenie. Niektórzy eksperci oceniają, że SARS-CoV-2 jest właśnie jedną z możliwych chorób X i na pewno będą kolejne. Niestety do tej, którą mamy dziś nie przygotowaliśmy się wystarczająco dobrze.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić