Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Jan Manicki
|
aktualizacja

Pandemia koronawirusa wpłynęła na zdrowie psychiczne Polaków

77
Podziel się:

Pandemia koronawirusa mocno odbija się nie tylko zdrowiu fizycznym, ale także na psychice obywateli. Konieczność przebywania w domu zmusza ludzi do organizowania sobie czasu inaczej niż zazwyczaj. Zapytaliśmy Polaków, w jaki sposób pandemia wpłynęła na ich decyzje oraz samopoczucie.

Pandemia koronawirusa wpłynęła na zdrowie psychiczne Polaków
Sprawdziliśmy, w jaki sposób pandemia koronawirusa wpłynęła na zdrowie psychiczne Polaków (Getty Images)

W kraju przybywa zakażeń koronawirusem. W niedzielę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych 9 176 przypadkach COVID-19. Na koronawirusa zmarło w Polsce od początku pandemii ponad 20 tys. osób.

W jaki sposób pandemia i związane z nią obostrzenia wpłynęły na zdrowie psychiczne obywateli? Postanowiliśmy sprawdzić, co o obostrzeniach oraz całej sytuacji pandemicznej myślą Polacy.

Pandemia a alkohol. Czy Polacy piją więcej w związku z koronawirusem?

W badaniu przeprowadzonym na panelu Ariadna dla o2 blisko cztery piąte Polaków stwierdziło, że pandemia nie wpłynęła na ich konsumpcję alkoholu. 18 proc. osób ankietowanych odpowiedziało jednak, że spożycie wysokoprocentowych trunków wzrosło u nich z powodu koronawirusa. Co dwudziesty Polak nie był w stanie ocenić, czy pije więcej alkoholu czy też mniej.

W największym stopniu ze stwierdzeniem, że przez epidemię piją więcej alkoholu, zgadzają się ludzie młodzi. Wśród osób w grupie wiekowej od 18 do 24 lat spożycie napojów wyskokowych wzrosło u blisko jednej czwartej. W przypadku osób w średnim wieku oraz starszych, konsumpcja alkoholu wzrosła odpowiednio o 21 i 13 proc.

Higiena osobista w dobie koronawirusa. Polacy mniej o siebie dbają?

Niepokojące dane dotyczą higieny osobistej Polaków. Jedna czwarta z badanych stwierdziła, że w związku z epidemią przestała dbać o siebie. Ponad dwie trzecie ankietowanych twierdzi jednak, że koronawirus nie zmienił ich podejścia do higieny osobistej.

Wśród osób, które przestały poświęcać czas samym sobie dominują najmłodsi, w wieku od 18 do 24 lat. W tej grupie wiekowej o higienę osobistą przestała dbać jedna trzecia Polaków. Jak się okazuje, starszym osobom również trudno jest zadbać o siebie, dokładnie 25 proc. z nich zadeklarowało, że nie poświęca sobie tyle samo uwagi co wcześniej.

Poprawić sobie humor. Zakupy rozwiązaniem problemu?

Długie przesiadywanie w domu może negatywnie odbić się na naszym zdrowiu psychicznym. Czy lekarstwem na kiepski humor mogą być zakupy? Z naszego badania wynika, że ponad jedna piąta Polaków kupuje sobie w trakcie pandemii "zbędne" przedmioty na poprawę humoru.

Wśród osób najchętniej kupujących sobie nadprogramowe gadżety w związku z pandemią znajdują się osoby w wieku od 18 do 24 lat. Okazuje się jednak, że ponad jedna czwarta osób w średnim wieku także korzysta z tej metody na poprawę nastroju. Osoby w wieku 45 lat i starsze raczej kupują zbędne przedmioty z powodu pandemii zaledwie w 16 proc. przypadków.

Obostrzenia w związku z koronawirusem. Polacy mają dość

Polacy mają już serdecznie dosyć wszystkich obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa. Niezadowolonych z obecnej sytuacji jest blisko trzy czwarte ankietowanych. "Zdecydowanie dość" obostrzeń ma 39 proc. osób, a "raczej dość" – 33 proc.

Okazuje się, że sytuacja pandemiczna najmocniej dotknęła osoby w wieku od 25 do 44 lat. W tej grupie wiekowej powrotu do normalności chciałoby aż 81 proc. Polaków. Wśród najmłodszych podobnego zdania jest ponad trzy czwarte badanych, a wśród osób w wieku 45 lat i starszych – 64 proc.

Jak pandemia wpłynęła na zdrowie psychiczne Polaków?

Niepokojące dane płyną również z pytania o zdrowie psychiczne Polaków w dobie koronawirusa. Ponad 62 proc. ankietowanych twierdzi, że czuje się gorzej w związku z tą całą sytuacją związaną z pandemią. 29 proc. badanych jest przeciwnego zdania, a blisko jedna dziesiąta osób nie potrafi określić swoich emocji związanych z pandemią.

Ponownie widać, że COVID-19 najbardziej uderzył w osoby w średnim wieku. Blisko dwie trzecie osób grupie wiekowej 25-44 czuje się źle w związku z pandemią. Złe myśli dotykają także 62 proc. osób w wieku od 18 do 24 lat oraz 59 proc. osób w wieku 45 lat i starszych.

Nota metodologiczna: Badanie przeprowadzone na panelu Ariadna. Próba ogólnopolska licząca N=1049 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI. Termin realizacji: 13–16 listopada 2020 roku.

Obejrzyj także: Psycholog Maria Rotkiel tłumaczy, jak wpływa na nas epidemia koronawirusa

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(77)
Nina
rok temu
Kochani nie dajmy sie zwariowac ,spekuluja naszym kosztem, zarabiaja kase i podpytuja gdzie jeszcze uderzyc .jaka dziedzine zycia zaburzyc a my sie wywnetrzniamy i odkrywamy karty. Tego nam nie potrzeba.Zycie toczy sie dalej ,czlowiek jest silny ,czlowieka mozna zniszczyc lecz nie pokonac. Mamy w sobie mechanizmy obronne.Jednym z nich jest usmiech. Jest za darmo a duzo zmienia w ludzkiej psychice wiec warto sprobowac.Jezeli ktos ma z tym problem to wystarczy na poczatku przywolac sztuczny usmiech np. w lustrze a to tez da pozytywne efekty Zajda zmiany biochemiczne w mozgu i poprawi sie samopoczucie a wtedy doznamy ulgi i odprezenia na duszy i ciele .A nasza twarz pieknieje bez zadnego kremy. bo usmiech to najszybsze wakacje i za darmo! Nie potrzeba nam pseudo specow od wszystkiego ..Madrosc jest w kazdym z nas tak jak i milosc!
FEUDALNEJ
2 lata temu
CZY TPO PANDEMIA TAK NIEKORZYSTNIE WPŁYWA NA PSYCHIKĘ POLAKÓW ?NIE SĄZĘ... NA ZLA PSYCHIKĘ NASZĄ WPŁYWA JAK JESTEŚMY TRAKTOWANI MY ZWYKLI LUDZIE -ROBOLE ZWANYMI .....NIEROWNOŚC W PRAWIE STRASZNY PODZIAŁ POLAKÓW BEZPRAWIE WYZYSK STANOWISK KAST ..JEŚLI ZALATWIANIE SPRAW - SKARG PRZEZ URZĘDNIKÓW JEST POZORNA DLA TYCH ZWYKŁYCH OBYWATELI A GRODZCY GOCŁAWSCY GIERTYCHOWIE GÓRĄ A KARA ZA CUKIERKA SKRADZIONEGO TO O CZYM MY MÓWIMY O JAKIEJ POLSCE ? O JAKIEJ RÓWNOŚCI W PRAWIE O JAKIEJ ODPOWIEDZIALNOŚCI ?
tobi
2 lata temu
Panie,,dziennikarzu,,nie wiem jak na innych,ale na moją psychikę najbardziej wpływają takie,,wypociny,,jak pańskie.To wy pseudo dziennikarze siejecie zamęt,straszycie ludzi,codziennie piszecie o ,,nowych,,odkryciach,objawach,powikłaniach po covidowych.To wy szukacie sensacji i często mijacie się z prawdą.To wy ogłupiacie ludzi i mam nadzieję,że poniesiecie za to konsekwencje.
dj_
2 lata temu
Ja bym uściślił, że powodem naszej złej kondycji psychicznej nie jest sama pandemia, ale histeria, która się wokół tego rozpętała. Złowieszcze wiadomości rozprowadzane przez propagandę oraz sprzeczne rozkazy wydawane przez Partię nie pozwalają ustabilizować się w obecnej rzeczywistości. Spędziłem kilka miesięcy w podróżach po Europie i poza obowiązkiem noszenia masek w sklepach i komunikacji, brakiem korków na autostradach, zamkniętymi czasowo hotelami i restauracjami, nie odczułem specjalnie skutków epidemii. Koszmarem jest za to pobyt w ojczyźnie, a zwłaszcza noszenie masek na pustej ulicy, co ma chyba codziennie przypominać, że wkrótce wszyscy umrzemy.
!!!
2 lata temu
przez epidemię? Nie - przez P!S
Krzysztof
2 lata temu
A to kiedy polacy byli normalni bo nie pamietam
🏴‍☠️🏴‍☠️
2 lata temu
Zaraz będą skakac z okien🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣
Jan
2 lata temu
Jak w remizach zaszczepi się to całe bizancjum rządowe i kościelne to może i ja to zrobię. Podobno szczepionka wymaga warunków jak w stacji krwiodawstwa,a w ,,jaśkowej,, remizie takowych warunków nie ma czyli znowu kłamią.
Analityk+
2 lata temu
W Polsce zmarło ponad 20tys. osób którym WPISANO covid jako przyczynę zgonu.
Ssss
2 lata temu
Nie jestem w złym stanie przez epidemię, ale z powodu likwidacji służby zdrowia, szkolnictwa, bezpieczeństwa wewnętrznego, drożyzny, inflacji, braku rąk do pracy, klerykalnego rozpanoszenia, coraz większego bałaganu w kraju. Można wymieniać wiele, by w końcu zadać rządzącym pytanie: Za jakie grzechy?
janek
2 lata temu
"Nową przypowieść Polak sobie kupi, Że i przed szkodą, i po szkodzie głupi." już J. Kochanowski wiedział w 1579 roku
obywatel
2 lata temu
Czy to odkrycie ? czy badania naukowe ???co robili "fachmani"??? nie wiedzieli o tym wcześniej ???
ajk
2 lata temu
To nie pandemia, wprowadzane kolejne obostrzenia, niszczenie przedsiębiorców, rolników i stwarzanie zagrożenia egzystencji dla ludzi.Choroba i śmierć to normalne procesy i jesteśmy na to gotowi, ale nie na to, że niszczy nas własny rząd.
Zeus6161
2 lata temu
Nie pandemia tylko polityka tego rządu polegająca zastraszaniu ludzi i ich izolowaniu od reszty spłeczeństwa. Jak inaczej niż perfią i skaczysyństwem nazwać ustalenie limitu 1 osoby na 15 mkw w kościele i 1 na 100 m kw na stoku narciarskim. To tak na dzień dobry. Do kościoła można chodzić a na siłownię już nie. Rydzykowe towarzystwo oficjalnie ma gdzieś maseczki a dzieci na ulicach się ściga i zastrasza za ich brak. Zabrania się dzieciom wychodzenia z domu w dzień np do scateparku na rower albo hulaj nogę,ale w nocy już mogą stać przed blokami. O zdolnym nauczaniu czy pracy nie wspomnę. Lekarze w przychodniach nie przyjmują, ale prywatnie, za gotówkę już się wirusa nie boją.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić