aktualizacja 

Kościół otwarcie o wykorzystaniach małoletnich. W zeszłym roku ujawniono 82 takie przypadki

23

O najnowszych danych odnośnie wykorzystania seksualnego nieletnich powiedział dziennikarzom kierownik biura delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży, ks. Piotr Studnicki. W ubiegłym roku do diecezji i zakonów wpłynęły 82 zgłoszenia o takim wykorzystaniu. 35 z nich dotyczyło osób, które nie ukończyły jeszcze 15. roku życia.

Kościół otwarcie o wykorzystaniach małoletnich. W zeszłym roku ujawniono 82 takie przypadki
Ks. Piotr Studnicki podał najnowsze dane o wykorzystaniu seksualnym nieletnich (YouTube)

Data opublikowania tych danych nie jest przypadkowa. Pierwszy piątek Wielkiego Postu to w polskim Kościele katolickim dzień modlitwy i solidarności z osobami skrzywdzonymi wykorzystaniem seksualnym. W tym roku jest to dzień 16 lutego.

Tego dnia chcemy zwrócić uwagę, że we wspólnocie Kościoła są osoby, które zostały skrzywdzone wykorzystaniem seksualnym i przez lata mierzą się z jego skutkami.
Poprzez naszą modlitwę i post chcemy towarzyszyć im na drodze zdrowienia - powiedział ks. Studnicki w rozmowie z PAP.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Kryzys Kościoła. Terlikowski: dobra nowina to nie pałka prawka

Dodał też, że sama idea tego dnia z początku miała być odpowiedzią na krzywdę, jakiej sprawcami są księża i zakonnicy, ale dziś Kościół chce się modlić za wszystkich skrzywdzonych wykorzystaniem seksualnym, bez względu na to, kto jest sprawcą ich krzywd.

Fala ujawnień rozpoczęła się w 2019 roku

Przeprowadzona kwerenda wykazała, że w 2023 roku do diecezji i zakonów wpłynęły 82 zgłoszenia o wykorzystaniu seksualnym małoletnich. 35 z tych spraw dotyczyło osób poniżej 15. roku życia. W 2022 roku odnotowano 84 zgłoszenia, a w 2021 r. 155 zgłoszeń.

Ks. Studnicki dodał, że "w Kościele w Polsce wciąż mamy do czynienia z falą ujawnień, która rozpoczęła się w 2019 roku" a około 1/4 zgłoszeń dotyczy sytuacji, jakie mają miejsce obecnie.

Te dane pokazują, że dramat wykorzystywania seksualnego małoletnich w Kościele to nie jest tylko przeszłość, ale wyzwanie, które stoi przed nami do przepracowania - zauważył ks. Studnicki w rozmowie z PAP.

Nowa nazwa dla tego samego dnia

Jak podaje Konferencja Episkopatu Polski, od 2017 roku w pierwszy piątek Wielkiego Postu, poprzez indywidualną i wspólnotową modlitwę, udział w Drodze Krzyżowej i uczestnictwo we Mszy św. łączy się duchowo z osobami zranionymi wykorzystaniem seksualnym. Od tego roku inicjatywa ta obchodzona jest pod nową nazwą jako Dzień modlitwy i solidarności z Osobami Skrzywdzonymi wykorzystaniem seksualnym.

Autor: EWS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić