Krystyna Pawłowicz alarmuje: chcą obalić konstytucję

215

Krajowa Rada Sądownictwa na platformie X (dawny Twitter) doniosła dzisiaj, że polski Sejm wzywa Trybunał Konstytucyjny do wykonywania orzeczeń europejskich trybunałów w zakresie, w którym TK uznał je za niekonstytucyjne. Tym samym politycy dają do zrozumienia, że prawo europejskie jest prawem nadrzędnym do prawa polskiego. Sejm dokonuje zamachu na konstytucyjny ustrój Polski! - grzmi Krystyna Pawłowicz.

Krystyna Pawłowicz alarmuje: chcą obalić konstytucję
Zdaniem Krystyny Pawłowicz nowy rząd łamie konstytucję (Wikimedia Commons)

To już kolejny przypadek, kiedy po przejęciu władzy przez niedawną opozycję, prawicowe środowisko zarzuca jej... łamanie konstytucji! Tym razem robi to w osobie Krystyny Pawłowicz, która dała wyraz swojej frustracji w mediach społecznościowych.

Sejm dokonuje ZAMACHU na konstytucyjny ustrój Polski.... Robi to chowając się za arytmetycznym, łącznym mandatem wyborczym i WBREW jego istocie, tj. obrony Polski i lojalności wobec niej. Przed wyborami, łączna większość parlamentarna NIE uprzedzała Polaków,że chce OBALIĆ polską konstytucję - napisała na swoim koncie na platformie X Krystyna Pawłowicz.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Biedroń ostro o Krystynie Pawłowicz. "Spaliłaby się ze wstydu"

Jak często, tak i tym razem wpis Pawłowicz spotkał się z krytyką ze strony internautów.

TK w obecnej formie jest tworem niekonstytucyjnym a więc nielegalnym. Wszelkie postanowienia, uchwały etc TK nie mają mocy prawnej - napisał Waldemar.
Trwa ładowanie wpisu:twitter
Ale hipokryzja, przecież wy nie uznajecie Europejskich Trybunałów - dodał thomas.

Minister Bodnar: to symboliczna zmiana

Działania Sejmu nawiązują bezpośrednio do decyzji Ministra Sprawiedliwości Adama Bodnara, który w rozmowie z PAP wyjaśnił, że chce wprowadzić zmianę w rozporządzeniu, jakim jest Regulamin urzędowania sądów powszechnych.

Zmiana ta "polega na dodaniu zapisu, że sędziowie w swoich orzeczeniach uwzględniają orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej oraz Europejskiego Trybunału Praw Człowieka".

To i tak wynika z obowiązującego prawa, więc jest to zmiana symboliczna. Ma ona na celu pokazanie, że traktujemy poważnie orzeczenia TSUE i ETPC, a nie ignorujemy ich. Tym bardziej, że tych orzeczeń było dużo i dotyczyły kwestii obsady sądów - mówił w rozmowie z PAP Adam Bodnar.
Autor: EWS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić