Mateusz Domański
Mateusz Domański| 

Ksiądz molestował Janusza Szymika. Osobisty sekretarz Jana Pawła II komentuje

17

Szerokim echem odbiła się w naszym kraju sprawa Janusza Szymika, ofiary księdza pedofila. Do tego wątku w "Faktach po Faktach" odniósł się kardynał Stanisław Dziwisz, osobisty sekretarz papieża Jana Pawła II, były metropolita krakowski.

Ksiądz molestował Janusza Szymika. Osobisty sekretarz Jana Pawła II komentuje
Kard. Dziwisz komentuje sprawę Szymika (Getty Images)

Janusz Szymik był wykorzystywany seksualnie przez księdza w latach 80. Proceder trwał przez pięć lat. Szymik był ofiarą księdza Jana Wodniaka, ówczesnego proboszcza parafii w Międzybrodziu Bialskim.

Po opisaniu sprawy w mediach kard. Stanisław Dziwisz wydał oświadczenie. Wyrażał ubolewanie i przekazał, że nie przypomina sobie, by otrzymał dokumenty w tej sprawie. W reakcji na to ks. Isakowicz-Zaleski przytoczył na swoim blogu treść listu datowanego na 24 kwietnia 2012 roku.

W "Faktach po Faktach" kard. Dziwisz stwierdził, że nie przypomina sobie rozmowy z ks. Isakowiczem-Zaleskim na ten temat. - Zwłaszcza że ta sprawa nie należała do mnie. Sprawa należała zawsze do biskupa ordynariusza diecezji bielsko-żywieckiej - mówił.

Wraca wątek Janusza Szymika. Co na to kard. Dziwisz?

Kard. Dziwisz zaznaczał także, że "wtedy, kiedy te rzeczy się działy, był w Rzymie".

Żadna wiadomość tam o tym nie dotarła. A potem, będąc w Krakowie, bardzo późno dowiedziałem się i właściwie dowiedziałem się z prasy o tym - podkreślił.

Uważa, że o sprawie dowiedział się wtedy, gdy ksiądz Wodniak był sądzony. - Gdybym wiedział o wszystkich szczegółach, chociaż nie miałem prawa do tego, ale bym reagował - zaznaczał.

Kardynał Stanisław Dziwisz wyjawił również, że zaproponował Januszowi Szymikowi rozmowę. Spotkanie nie będzie miało charakteru służbowego. Kard. Dziwisz po prostu chce wyjaśnić pewne sprawy.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić