Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ESO
|
aktualizacja

Księgowa Rydzyka skazana. Zapadł wyrok ws. fundacji Lux Veritatis

32
Podziel się:

Sąd Rejonowy dla Warszawy Woli wydał wyrok w sprawie przeciwko zarządowi Fundacji Lux Veritatis, założonej przez o. Tadeusza Rydzyka. Sąd skazał Lidię Kochanowicz-Mańk, zwaną przez media "księgową Rydzyka" - na 3 miesiące pozbawienia wolności w zawieszeniu na rok. Jednocześnie sąd uniewinnił pozostałych członków zarządu, tj.: o. Tadeusza Rydzyka oraz o. Jana Króla.

Księgowa Rydzyka skazana. Zapadł wyrok ws. fundacji Lux Veritatis
Tadeusz Rydzyk (PAP, Tytus �mijewski)

Sieć Obywatelska Watchdog Polska oskarżyła zarząd fundacji Lux Veritatis o nieudostępnienie informacji publicznej. Oskarżono trzech członków zarządu - prezesa fundacji o. Tadeusza Rydzyka, współzałożyciela o. Jana Króla oraz dyrektor finansową fundacji Lidię Kochanowicz-Mańk.

"Księgowa Rydzyka" skazana przez sąd

W czwartek 24 marca br. zapadł wyrok w tej sprawie. Sąd uznał za winną dyrektor finansową fundacji Lidię Kochanowicz-Mańk i skazał ją na 3 miesiące pozbawienia wolności w zawieszeniu na rok.

Z trojga członków zarządu Fundacji Lux Veritatis sąd uznał za winną Lidię Kochanowicz-Mańk, którą skazał na 3 miesiące pozbawienia wolności w zawieszeniu wykonania wyroku na rok. Najważniejszą częścią wyroku jest nakazanie udostępnienia informacji. Przypominamy, że chodzi o informację o wydatkach poczynionych ze środków publicznych - informuje Sieć Obywatelska Watchdog Polska.

Jak podkreśliła sędzia Katarzyna Bień, Kochanowicz-Mańk jako jedyna z oskarżonych "zrealizowała komplet znamion zarzuconego jej czynu".

Pozostałych oskarżonych członków zarządu fundacji - o. Tadeusza Rydzyka i o. Jana Króla - sąd uznał za niewinnych. "Od początku procesu wszyscy członkowie zarządu twierdzili, że za udostępnienie informacji odpowiada Lidia Kochanowicz-Mańk" - informuje Sieć Obywatelska Watchdog Polska.

Z kolei Sieć Obywatelska Watchdog Polska musi zapłacić uniewinnionym po 5040 zł kosztów sądowych. Wyrok jest nieprawomocny.

Nasza sprawa z Fundacją Lux Veritatis, dotycząca nieudostępniania informacji publicznej, zakończyła się wyrokiem, który pokazuje, że czasem udaje się skutecznie wyciągnąć konsekwencje wobec podmiotów nieudostępniających informacji - ocenili przedstawiciele Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska.

Przypominamy, że w 2016 r. Sieć Obywatelska Watchdog Polska przesłała do Fundacji Lux Veritatis wnioski o udostępnienie informacji publicznej. Pytania dotyczyły przedsięwzięć finansowanych ze środków publicznych. Chodziło o dotacje (lata 2008 do 2016) i wydatki z nich poczynione (tylko 2016 rok). Fundacja o. Rydzyka po kilku miesiącach ostatecznie udzieliła odpowiedzi, jednak, zdaniem stowarzyszenia Watchdog, była ona niepełna i spóźniona.

Sieć Obywatelska zdecydowała się na złożenie zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Nabrała bowiem przekonania, że nieudostępnianie informacji jest celowe. Prokuratura najpierw odmówiła wszczęcia postępowania, po czym dwukrotnie je umorzyła. Watchdog złożyło więc do sądu subsydiarny akt oskarżenia, w którym oskarżono prezesa fundacji o. Tadeusza Rydzyka, współzałożyciela o. Jana Króla oraz dyrektor finansową fundacji Lidię Kochanowicz-Mańk.

Zobacz także: Wojsko amerykańskie na stałe w Polsce? "Drapieżna ekspansja Putina"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(32)
Precz
3 miesiące temu
Prawo jest równe dla wszystkich. Przestańcie zasłaniać się "prześladowaniem kościoła". Złamała prawo- do więzienia. Kropka.
Gosc
3 miesiące temu
Chciałabym wiedzieć w jaki sposób ta pseudo obywatelska jest finansowana i przez kogo. Dlaczego nigdzie nie jest podane w jaki sposób konkretnie na jakie cele wydatkowane są jej pieniądze.
pawel-
3 miesiące temu
mam nadzieję, że następny rząd zlikwiduje konkordat, religie w szkołach i fundusz kościelny - Dzieje Apostolskie 5 : 38 i 39
Marian
3 miesiące temu
A to co się dzieje w Caritas nikt nie sprawdza ,mój znajomy pracował w Caritas diecezji Sandomierskiej, tam naprawdę się dzieją cuda .
WOJTEK
3 miesiące temu
A gdzie moje poglądy na temat tego ANTYCHRYSTY
Stoicysta
3 miesiące temu
No tak .... Szwindle by wyszły to kozła ofiarnego znaleźli..
Zizi
3 miesiące temu
Cały nasz Kościół jest na usługach wschodnich sąsiadów....PIS też
Biedna ale ni...
3 miesiące temu
Znaleźli głupią,naiwną, jejku kiedy wreszcie ktoś zajmnie się tym oszustem rydzykiem, kiedy ? DLACZEGO pseudo władza go toleruje. I to nie jest hejt tylko obawa przed dalszym życiem, tak na skraju :(
Abc
3 miesiące temu
"No przecież to nie moja wina, że księgowa coś namieszała. Ja o niczym nie wiedziałem jak mi Pan Bóg świadkiem. Niestety stało się jak stało, ale Opatrzność czuwa nawet nad zagubionymi i daje szansę na poprawę swych czynów"
Ja polak
3 miesiące temu
prześladowanie kościoła
Gosc
3 miesiące temu
A owsik też powinien okazać dokumenty, tak powinno być a jak było?
MaybachTadzia
3 miesiące temu
Aż dziwne że Klęcznik Jasnogórski jedynie omyłkowo nazywany prezydentem nie ułaskawił Tadzia jeszcze przed sprawą !
Co na to Bóg?...
3 miesiące temu
I TO MA BYĆ KARA 😂 jak widać Tadzio ma wejścia u samego Belzebuba ojczulek czysty jak kryształ chodząca cnota, on nawet nie wiedział że taka fundacja istnieje !
Prawda
3 miesiące temu
No ba, kto skaże szatana z Torunia, znaleźli owce ofiarną
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić