Mateusz Domański
Mateusz Domański| 

Lek na koronawirusa. Znamy już cenę. Jest naprawdę drogo

18

Eksperci podali cenę remdesiviru. Nie jest to mała kwota i każdy, kto będzie chciał go zdobyć, zostanie zmuszony do tego, by głębiej sięgnąć do kieszeni. Ile konkretnie trzeba zapłacić za lek na koronawirusa?

Lek na koronawirusa. Znamy już cenę. Jest naprawdę drogo
Znamy cenę leku na koronawirusa (Pixabay)

Remdesivir jest eksperymentalnym lekiem na koronawirusa. Według amerykańskich specjalistów skraca on proces leczenia osób zakażonych o cztery dni, a ponadto nieznacznie ogranicza ryzyko śmierci.

W normalnych okolicznościach wycenilibyśmy lek zgodnie z jego wartością. Pierwsze wyniki badania NIAID u hospitalizowanych pacjentów z COVID-19 wykazały, że remdesivir skrócił czas powrotu do zdrowia średnio o cztery dni. Biorąc za przykład Stany Zjednoczone, wcześniejsze wypisanie ze szpitala jednego pacjenta przyniosłoby oszczędności dla szpitala w wysokości około 12 tysięcy dolarów - przekazał w liście otwartym prezes Gilaed Sciences Daniel O'Day, cytowany przez tvn24.pl.
Zobacz także: Favipiravir i Remdesivir. Leki na COVID-19 już dostępne

Czytaj także:

Lek na koronawirusa. Ile kosztuje remdesivir?

To właśnie wspomniana firma wyceniła ten lek. O'Day uważa, że podana kwota nie odzwierciedla w pełni jego wartości. Tak czy tak jest wysoka.

Aby zapewnić szeroki i równy dostęp w czasie pilnej globalnej potrzeby, ustaliliśmy cenę dla rządów krajów rozwiniętych w wysokości 390 dolarów za fiolkę. W oparciu o obecne plany leczenia oczekuje się, że znaczna większość pacjentów będzie objęta 5-dniowym cyklem leczenia z użyciem sześciu fiolek remdesiviru, co daje koszt w wysokości 2340 dolarów za pacjenta - podał O'Day.

Wspomniana cena ma zostać zaoferowana wszystkim rządom w krajach rozwiniętych. Oczywiście chodzi o te rejony świata, gdzie remdesivir jest zatwierdzony lub dopuszczony do użytku.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić