Leśnik stanął oko w oko z zagrożeniem. Chwycił za telefon

56

Słonko przygrzewa, a do zwierząt, które lubią się na nim wygrzewać, należą między innymi żmije. Wiosną bardzo łatwo spotkać te jadowite gady. W gronie tych "szczęśliwców" znalazł się między innymi leśniczy Nadleśnictwa Olsztyn. Podzielił się ważnymi radami.

Leśnik stanął oko w oko z zagrożeniem. Chwycił za telefon
Spotykasz na swojej drodze żmiję? Nie musisz panikować, wręcz przeciwnie! (Facebook, Nadleśnictwo Olsztyn)

Leśniczy Nadleśnictwa Olsztyn (woj. warmińsko-mazurskie) opisał swoje spotkanie ze żmiją na Facebooku. Jak przypomniał, żmija zygzakowata, czyli jedyny jadowity wąż w Polsce, jest objęty ochroną gatunkową. Ta sama zasada dotyczy wszystkich pozostałych gadów.

Takiego oto mieszkańca Nadleśnictwa Olsztyn spotkał dziś Leśniczy Piotr. Żmija zygzakowata, bo o niej mowa, jest jedynym jadowitym wężem w Polsce i, jak wszystkie polskie gady, objęta jest ochroną gatunkową! – czytamy na stronie Nadleśnictwa Olsztyn na Facebooku.

Żmija – jak się zachowywać przy spotkaniu?

Leśniczy postanowił skorzystać z okazji, by doedukować użytkowników Facebooka na temat trybu życia żmii.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Niebieska żmija. Nagranie z tym wężem natychmiast stało się hitem sieci

Jak poinformował, w skład diety wchodzą zazwyczaj małe ssaki owadożerne, a na liście znajdują się ryjówki i krety. Ten wąż nie pogardzi również żabami czy nawet – pisklętami ptaków. Uspokoił również, że nie sposób spotkać go w nocy, bo prowadzi dzienny tryb życia.

W skład jej diety wchodzą zazwyczaj małe ssaki owadożerne (ryjówki, krety) i gryzonie. Poluje także na żaby, jaszczurki, pisklęta ptaków i owady. Młode żmije odżywiają się głównie owadami, ślimakami, dżdżownicami, młodymi płazami i jaszczurkami - wylicza leśnik.

Żmija chętnie wślizguje się pod kamienie, w skalne szczeliny, szuka schronienia wśród korzeni drzew. Prowadzi dzienny tryb życia, dlatego w nocy nie spotkamy jej na swojej drodze – dodaje.

W przypadku spotkania żmii nie należy wpadać w panikę. Spokój warto zachować także, kiedy już dochodzi od ukąszenia. Powód? Mimo że należy czym prędzej zgłosić się do lekarza, zazwyczaj nie są one śmiertelne.

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Autor: EKO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić