o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
SSŃ
|

Łódź. Mieszkańcy mają wyburzyć łazienki. "Gdzie będę się kąpała?"

29
Podziel się

Mieszkańcy domków komunalnych w Łodzi są przerażeni. Dostali nakaz rozbiórki przybudówek, w których mieszczą się łazienki. Dziwne zarządzenie wyszło od konserwatora zabytków, który chce, by budynki z czasów wojny wróciły do swojego pierwotnego wyglądu.

Łódź. Mieszkańcy mają wyburzyć łazienki. "Gdzie będę się kąpała?"
Mieszkańcy łódzkiego osiedla są oburzeni (Google Maps, Facebook)
bEqHjhrF

Dwadzieścia rodzin mieszkających na osiedlu Ziołowa-Podbiałowa na Radogoszczu Zachodzie w Łodzi jest wstrząśniętych. Zarząd Lokali Miejskich Urzędu Miasta Łodzi wydał im nakaz rozebrania przybudówek, w których mają łazienki.

Łódź. Budynki mają wrócić do wyglądu z czasów wojny

Domki komunalne zaczęto budować w czasach II Wojny Światowej, a dokończono w pierwszych latach po wyjściu okupantów z Łodzi. Budynki znajdują się obecnie pod nadzorem konserwatora zabytków - podaje "Dziennik Łódzki".

bEqHjhrH

Początkowo parterowe domy miały wspólne łazienki dla kilku rodzin. W latach powojennych dla poprawy komfortu życia do budynków zaczęto dostawiać przybudówki z toaletami i umywalniami. Część z nich ma nawet 30 i więcej lat.

Takich przybudówek na osiedlu jest blisko sto. Od wiosny tego roku mieszkańcy zaczęli otrzymywać pisma od Zarządu Lokali Miejskich Urzędu Miasta Łodzi z informacją, że mają je rozebrać. Biuro prasowe UMŁ informuje, że decyzje podjął Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego.

bEqHjhrN
Lokal otrzymali Państwo wraz z powierzchnią przybudówki, natomiast pomieszczenie łazienki zostało wydzielone bez zgody wynajmującego - Przybudówkę należy rozebrać i przywrócić budynek do stanu pierwotnego z uwagi na brak zgodności dobudowy z wymaganiami zawartymi w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego - napisał w liście Marcin Pawlak p.o. dyrektora Zarządu Lokali Miejskich Urzędu Miasta Łodzi.

"Gdzie będę się teraz kąpała?"

Dziennikarze "Dziennika Łódzkiego" porozmawiali z pokrzywdzonymi mieszkańcami osiedla. - Przybudówka stała już, kiedy się tutaj wprowadziłam w 1988 r. - mówi pani pani Haliny z Radogoszcza - Gdzie będę się teraz kąpała? - pyta oburzona decyzją. W domu mieszka z niepełnosprawnym synem.

bEqHjhrO

Chęć pomocy mieszkańcom wyraziła Agnieszka Wojciechowska van Heukelom z Europejskiego Centrum Inicjatyw Obywatelskich. Jej zdaniem "wszystko wskazuje na to, że urzędnicy dążą do wysiedlenia wielu rodzin, bo prezydent chce sprzedać całą ulicę, bez bonifikat" - cytuje "DŁ".

Jakie rozwiązanie dla rodzin ma Urząd Miasta Łodzi? - Administracja widzi dwa możliwe rozwiązania: oczywiście rodziny mogą zgodzić się na rozbiórkę i pozostać w mieszkaniu pomniejszonym o wybudowane nielegalnie pomieszczenie – lub Zarząd Lokali Miejskich wskaże inny lokal zamienny, zgodny z ostatnią umową najmu np. jeśli ktoś ma w umowie najmu 2 pokoje, kuchnia i wc, taki lokal zamienny zostanie mu zaproponowany - informuje w rozmowie z portalem.

Zobacz także: Politolożka ostro o materiale TVP. „Dyskredytacja personalna Donalda Tuska”
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEqHjhsi
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(29)
Darek niewiem
6 dni temu
A gdzie byl nadzur jak zamek budowali W puszczy na jeziorze Kulczykowie tam żadnych zezwoleń nie trzeba było ogromny moloch i kary żadnej zaraz będzie przedawnienie sprawy i będzie legalnie stał.tutaj łazienka stoi 30 lat podatek płacili za metraż nikomu nie przyszło do głowy aż nagle teraz.ktos pod kogoś tu coś szykuje.
siwy kruk
6 dni temu
Konserwatorzy zabytków to chyba najgorsza patologia wśród urzędników.
RzecznikPrawO...
7 dni temu
Rozebrać dobudowaną łazienkę do takiej chałupy, dobudówki zakazane? A prawo ludzi do dostępu do wody? Do ubikacji? To ukaz urzędnika jest ponad prawem podmiotowym obywatela? Wstyd! Ludzie nie sądziłem, że w tej Łodzi urzędnicy aż tak pastwią się nad zwykłymi ludźmi?! A w ratuszu to które ugrupowanie tam rządzi? Czy nie PO? A prawa człowieka?
bEqHjhsj
stary układ
7 dni temu
Żeby był taki gorliwy przy tym pałacu w rezerwacie przyrody
fen
7 dni temu
ludzie to przekret jest.prawdopodbnie chca wysiedlic tych ludzi albo przejac male fragmenty ziemi zeby sciagac kase od developerow
Doradca Duży
7 dni temu
I bardzo dobrze. Nie ma zgody na samowolke budowlaną. Szkoda było kasy na dokumenty to teraz burzyć. Bez gadania. Raz,raz, a kąpać możesz się w misce. Chytry dwa razy traci.
Sprawiedliwy
7 dni temu
Jak zwykle urzędnik za nic nie odpowiada...a konserwator gdzie był przez trzydzieści lat
Ola
7 dni temu
Ten kto wydał takie zarządzenie powinien stracić pierwszy łazienkę w swoim domu. Debilizm rośnie w siłę ale nowy ład zbliża się w zastraszającym tempie.
1234
7 dni temu
Wieksza część tych przybudówkę była stawiana przez sama administrację w latach 70tych która teraz umywa rece nie przyznaje się do tego, niema planów nie ma nic.
Gosc
7 dni temu
Niech sam konserwator zabuduje swoją łazienkę. Popił i wydaje mu się ze wróciły czasy przedwojenne . Jeżeli przybudówki istnieją 30 lat to teraz zaczęły przeszkadzać? A gdzie kocmoluch był wcześniej?
Adi
7 dni temu
Wara od RADOGOSZCZA.. Pijacka Hanka sobie wymyśliła
makabra
7 dni temu
Gdzie??? u Zdanowskiej na chacie.....buahahahahaha
Opii
7 dni temu
PINB - przybudówki z łazienką ☹️, zamek w Stobnicy 😀
bEqHjhsb
Gajowy z Nato...
7 dni temu
Mamy XXI wiek i to gmina powinna podjąć działania by jej obywatele mieli godne warunki życia i to bez przymusowych wywózek. Domki i teren jest komunalny czyli o czym się zapomina Obywateli. Chyba że ktoś ma nagrany jakiś przekręt i po "oczyszczeniu" terenu szybko zmieni się MPZP oraz wymagania konserwatora.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić