Małżeństwo nie dbało o krzyż. Musi zapłacić 20 tys. zł.

506

Małżeństwo z Ustkowa w Wielkopolsce ma zapłacić 20 tys. zł za brak konserwacji przydrożnego krzyża, który okazał się zabytkiem. Gdy kupowali działkę, krzyż już tam był, ale w dokumentach nie ma o nim żadnej wzmianki.

Małżeństwo nie dbało o krzyż. Musi zapłacić 20 tys. zł.
Krzyż na działce państwa Serek. (Kadr z programu Interwencja Polsat)

Sprawę nagłośniono w programie "Interwencja" w Polsacie. Państwo Serek z Ustkowa od lat prowadzą gospodarstwo rolne. Są czwartym pokoleniem, które uprawia trzy hektary pola. Jedną z działek ornych kupili od Skarbu Państwa. Na jego fragmencie stoi drewniany krzyż.

W 1978 roku moi rodzice ten kawałek ziemi kupili od Skarbu Państwa. Krzyż stał tam od zawsze. Nie wiemy czyj on. Stał przy drodze, to stał. Myśmy się nie interesowali. I sobie stoi do dzisiaj tam - mówi Mirosława Roszczak, matka pani Marzeny Serek w programie "Interwencja".

W dokumentach o zakupie działki nie ma informacji o zakupie krzyża.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Msza tylko w kościele? Ksiądz o nabożeństwach online

Krzyż ma ponad 150 lat. W 2012 r. do państwa Serek przyjechał konserwator zabytków na kontrolę. - Wtedy się dowiedzieliśmy, że staliśmy się właścicielami krzyża. Obejrzał go, opisał, co tam brakuje, co tam odpadło już od tego krzyża i cały czas nam podsuwa dokumenty, żebyśmy podpisali. Podpisywać własność, bo jesteśmy właścicielami - opowiada Hubert Serek w programie.

Małżeństwo chciało nawet oddać kawałek działki z krzyżem księdzu, jednak ten się nie zgodził, bo nie chciał "kłopotów".

Konserwator nałożył na małżeństwo karę po 10 tys. zł na osobę

W 2021 r. konserwator zabytków z Kalisza nałożył karę na małżeństwo - po 10 tys. złotych na osobę, gdyż nie zadbali o jego konserwację.

Sprawa trafiła do sądu, gdzie trwa ustalanie kto jest właścicielem krzyża. Powstała obawa, że właściciele działek, na których stoją kapliczki i krzyże mogą je demontować, by nie ponosić obowiązku konserwacji.

Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić