Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ŁKU
|

Mapa nie pozostawia wątpliwości. NASA zaprezentowała dane

Materiał powstał w ramach ekologicznej akcji WP naturalnie.
17
Podziel się:

Z badań opublikowanych przez NASA wynika, że tegoroczny sierpień był drugim najcieplejszym miesiącem w historii, odkąd w roku 1880 rozpoczęto raportowanie średnich temperatur na świecie. Średnia temperatura była wyższa o 0,95 st. C względem uśrednionych wartości z lat 1951-1980.

Mapa nie pozostawia wątpliwości. NASA zaprezentowała dane
Na mapie NASA widać, jak gorąco było w sierpniu na świecie (NASA)

Dane przedstawione przez NASA nie pozostawiają wątpliwości. Ocieplenie klimatu stanowi coraz poważniejszy problem. Pada rekord za rekordem - jak podaje NASA, dziewięć ostatnich sierpniów zalicza się do najcieplejszych w historii pomiarów.

Tegoroczne meteorologiczne lato, trwające od 1 czerwca do 31 sierpnia, było drugim najcieplejszym na świecie od momentu rozpoczęcia badań w roku 1880. Było ono o 0,95 st. C cieplejsze niż średnia z lat 1951-1980.

Analiza przedstawiona przez NASA nie powinna być zaskoczeniem, biorąc pod uwagę wydarzenia z ostatnich miesięcy. Fala upałów dotknęła nie tylko Europę, ale też Stany Zjednoczone czy Chiny. Na Starym Kontynencie wysokie temperatury doprowadziły do masowych pożarów lasów w Portugalii, Hiszpanii, we Francji, we Włoszech, a nawet w Chorwacji. Żywioł pochłonął życie setek ludzi w tych krajach.

Z powodu fali upałów straż pożarna w Wielkiej Brytanii zaliczyła najbardziej pracowite lato od czasów II wojny światowej. Jak ujawnił burmistrz Londynu Sadiq Khan, strażacy odebrali ok. 2600 połączeń alarmowych i ponad 1000 razy byli wzywani do różnego rodzaju pożarów.

Aż dwie trzecie Europy zagrożone jest suszą. To najgorszy wynik od 500 lat. Po tym, jak wyschła gleba, raport Globalnego Obserwatorium Susz wskazuje, że 47 proc. kontynentu znajduje się w stanie "ostrzegawczym". Wkrótce problem ten może rozszerzyć się na dodatkowe 17 proc. ziem Europy. Problem dotyczy też Polski - wynika z badania powstałego na potrzeby Komisji Europejskiej.

Globalne ocieplenie wpływa m.in. na efektywność rolnictwa na Starym Kontynencie. W porównaniu ze średnią z poprzednich pięciu lat, prognozy Unii Europejskiej dotyczące zbiorów spadły o 16 proc. dla kukurydzy, o 15 proc. dla soi oraz 12 proc. dla słonecznika.

Wysokie temperatury prowadzą też do obniżenia się poziomu rzek, co minionego lata odnotowano w Hiszpanii, Francji, Niemczech czy w Polsce. Niski poziom wód uderza w sektor energetyczny, bo doprowadził do tego, że o 20 proc. spadła ilość energii wytwarzanej za sprawą elektrowni wodnych.

Zobacz także: Niepokojący widok na Bałtyku. Szwedzi pokazali nowe nagranie z miejsca wycieku gazu
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(17)
darkside
2 miesiące temu
jeżeli chodzi o fakty, to jest gorzej niż się podaje, Bo oceany i lodowce w pierwszym momencie przejęły ciepło. Jak jest, to widać na Wenus. Ale prawda i fakt stoi ponad koncepcją.
jikolo
2 miesiące temu
Sasin rozgrzał gospodarkę.
POwiec
2 miesiące temu
wszyscy chwycili za telefony ,Tusk ratunku ugotujemy się , he he he
Optymista
2 miesiące temu
Jak tak dalej pójdzie, to niedługo będziemy mieli Piekło na Ziemi !!! Większość tu pozostanie, a reszta znajdzie miejsce w kosmosie ( w Czyścu lub w Niebie) ! Ale niewykluczone, że i na Ziemi znajdzie się jakieś miejsce na Czyściec ! Pożyjemy - zobaczymy !
awe
2 miesiące temu
ale,bzdury,cięgle zimno i zimno.Czekam na poważne ocieplenie
byływyborcapi...
2 miesiące temu
harpppppppppppppppppppppp.... nam to robi
vvVvv
2 miesiące temu
Znowu bzdety...
Krzyś
2 miesiące temu
A tegoroczny wrzesień będzie najbardziej kiepski w historii pomiarów ! Zimno i mokro każdego dnia :(
Gienia
2 miesiące temu
Czy to przez to cholerne ocieplenie jest tak zimno?
OOOOO!!!
2 miesiące temu
........A SYSTEM SCHARPA' CODZIENNE ROZBIJA CHMÓRY ....ZAMIENIA JE W MAŁE REGULARNE OBŁOCZKI , WIDZĆ TO CODZIENNIE KIEDY MA PADAC ...I NAGLE ROZWIEWA SIĘ !!!! Produkcja żywności i dystrybucja jest w jednych rękach ....wystarczy jeden rozkaz i wszyscy ( wszystkie państwa ) zaczniemy głodować !!! Kiedyś budowano domy ze spiżarniami i piwnicami gdzie składowano żywność , kiedyś mieliśmy Państwo Rolnicze w 80% ...kiedyś .... Cala wschodnia Polska to obecnie nieużytki a były tam pola uprawne !!!!!..... Byli tam rolnicy , obecnie młodzi uciekli do miast i za granicę . Mittel Europe " Tusk miał wygnać 7 milionów młodych Polaków , wygnał 3~4 miliony ... Kto obroni nas przed systemem sterującym pogodę ????
Wujek Chłodek
2 miesiące temu
Jeśli globalnemu ociepleniowcowi wytkniesz, że jest coraz zimniej, on odpowie, że to właśnie jest globalne ocieplenie! Że wahania temperatury, niestabilna pogoda i takie tam. Oni są jak ci przedstawiciele pewnego wyznania, którzy chodzą po domach. Odbijaja każdy argument, nawet w niedorzeczny sposób, byle trwać przy swoim.
Leśny Dziadek
2 miesiące temu
Tegoroczny sierpień był drugim najcieplejszym miesiącem od 1880 roku.A najcieplejszy kiedy? Brak informacji, bo niewygodna. Pewnie było to ze 100 lat temu. Ale jak w takim wypadku mówić o ociepleniu, jako pladze ostatnich lat?
Dziadek Lojze...
2 miesiące temu
Czterdzieści, piecdziesiat lat temu sezon grzewczy zaczynałem końcem października, a kończyłem w połowie marca. Dziś, przez to całe globalne ocieplenie, zaczynam grzać końcem września, a kończę w kwietniu. W międzyczasie ociepliłem dom, wymieniłem okna i drzwi na energooszczędne i zmodernizowałem kotłownie. A grzac muszę dwa miesiące dłużej
nitek
2 miesiące temu
raportują temp. na całym świecie od 1880 tylko że wtedy nikogo nie było na antarktydzie biegunie płn i pustka w australli kto to tam wtedy badał ile razy i czym
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić