Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Mapa nie pozostawia wątpliwości. NASA zaprezentowała dane

25

Z badań opublikowanych przez NASA wynika, że tegoroczny sierpień był drugim najcieplejszym miesiącem w historii, odkąd w roku 1880 rozpoczęto raportowanie średnich temperatur na świecie. Średnia temperatura była wyższa o 0,95 st. C względem uśrednionych wartości z lat 1951-1980.

Mapa nie pozostawia wątpliwości. NASA zaprezentowała dane
Na mapie NASA widać, jak gorąco było w sierpniu na świecie (NASA)

Dane przedstawione przez NASA nie pozostawiają wątpliwości. Ocieplenie klimatu stanowi coraz poważniejszy problem. Pada rekord za rekordem - jak podaje NASA, dziewięć ostatnich sierpniów zalicza się do najcieplejszych w historii pomiarów.

Tegoroczne meteorologiczne lato, trwające od 1 czerwca do 31 sierpnia, było drugim najcieplejszym na świecie od momentu rozpoczęcia badań w roku 1880. Było ono o 0,95 st. C cieplejsze niż średnia z lat 1951-1980.

Analiza przedstawiona przez NASA nie powinna być zaskoczeniem, biorąc pod uwagę wydarzenia z ostatnich miesięcy. Fala upałów dotknęła nie tylko Europę, ale też Stany Zjednoczone czy Chiny. Na Starym Kontynencie wysokie temperatury doprowadziły do masowych pożarów lasów w Portugalii, Hiszpanii, we Francji, we Włoszech, a nawet w Chorwacji. Żywioł pochłonął życie setek ludzi w tych krajach.

Z powodu fali upałów straż pożarna w Wielkiej Brytanii zaliczyła najbardziej pracowite lato od czasów II wojny światowej. Jak ujawnił burmistrz Londynu Sadiq Khan, strażacy odebrali ok. 2600 połączeń alarmowych i ponad 1000 razy byli wzywani do różnego rodzaju pożarów.

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Aż dwie trzecie Europy zagrożone jest suszą. To najgorszy wynik od 500 lat. Po tym, jak wyschła gleba, raport Globalnego Obserwatorium Susz wskazuje, że 47 proc. kontynentu znajduje się w stanie "ostrzegawczym". Wkrótce problem ten może rozszerzyć się na dodatkowe 17 proc. ziem Europy. Problem dotyczy też Polski - wynika z badania powstałego na potrzeby Komisji Europejskiej.

Globalne ocieplenie wpływa m.in. na efektywność rolnictwa na Starym Kontynencie. W porównaniu ze średnią z poprzednich pięciu lat, prognozy Unii Europejskiej dotyczące zbiorów spadły o 16 proc. dla kukurydzy, o 15 proc. dla soi oraz 12 proc. dla słonecznika.

Wysokie temperatury prowadzą też do obniżenia się poziomu rzek, co minionego lata odnotowano w Hiszpanii, Francji, Niemczech czy w Polsce. Niski poziom wód uderza w sektor energetyczny, bo doprowadził do tego, że o 20 proc. spadła ilość energii wytwarzanej za sprawą elektrowni wodnych.

Zobacz także: Niepokojący widok na Bałtyku. Szwedzi pokazali nowe nagranie z miejsca wycieku gazu
Autor: ŁKU
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Baszar al-Asad nie żyje? Pojawiają się teorie o katastrofie lotniczej
Wjechał pod pociąg towarowy. Sąsiedzi w szoku. "Pewnie się zagapił"
Rosja odpuściła Syrię, by skupić się na Ukrainie. Donald Trump zabiera głos
Żona al-Asada uciekła z dziećmi. Dyktator zginął w katastrofie lotniczej?
Rekordowa aukcja w USA. Niewiarygodne, za ile sprzedano kultowe pantofelki
Nowy raport Kościoła. W tej diecezji jest najmniej wierzących w Polsce
Lotnisko Chopina planuje obsłużyć 23 mln pasażerów. To początek rozwoju
Śledztwo ws. wprowadzenia stanu wojennego w Korei. Prezydent na celowniku
Wolne wybory po obaleniu prezydenta Asada? MSWiA monitoruje sytuację w Syrii
Kontrowersje wokół dekoracji świątecznych w Zakopanem. Za ich podziwianie trzeba zapłacić
Mikołajki na Krupówkach. Takich tłumów nikt się nie spodziewał
Roboty chirurgiczne rewolucjonizują szpitale. Lekarze mogą pracować dłużej
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić