o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
NM
|

Codzienna czynność. Lekarze twierdzą, że pomaga nie zarazić się COVID-19

108
Podziel się

Tysiące osób w Polsce każdej doby zaraża się koronawirusem. Angielscy lekarze twierdzą, że istnieje prosty sposób na zminimalizowanie tego zagrożenia. Chodzi o czynność, której każdy z nas poddaje się codziennie.

Codzienna czynność. Lekarze twierdzą, że pomaga nie zarazić się COVID-19
Robisz to codziennie. Pomaga nie zarazić się SARS-CoV2. (Getty Images, Horacio Villalobos)
bDnXBMNx

Nie jest to oficjalne stanowisko żadnej instytucji takiej jak NHS czy WHO, jednak angielscy lekarze twierdzą, że mycie zębów skutecznie może obniżyć ryzyko zachorowania na COVID-19. Powód jest bardzo prosty.

Skład pasty do zębów jest bardzo podobny do tych, jaki znajduje się np. w płynach do dezynfekcji. Ma działanie antybakteryjne. Zęby powinny więc być myte często i dokładnie. Najlepiej po każdym powrocie do domu.

bDnXBMNz

Hipoteza ta podoba się prof. Michaelowi Lewisowi, który twierdzi, że każdy powinien zwracać uwagę na to, aby dokładnie myć swoje zęby, przynajmniej cztery minuty dziennie. Wyznał, że apel ten być może nigdy nie był tak ważny, jak teraz, gdy panuje pandemia - informuje "The Independent".

Podobnego zdania jest Martin Addy, prof. z Uniwersytetu w Bristolu, który powiedział, że COVID-19 przenosi się głównie poprzez kropelki wydzieliny, które pojawiają się podczas kaszlu. Jeśli więc pozostaną one w jamie ustnej, to wymycie jej, zanim cząsteczki wirusa pójdą dalej, w głąb organizmu, może być pomocne i zmniejszyć ryzyko zakażenia koronawirusem.

Przeciwbakteryjne działanie pasty do zębów w jamie ustnej utrzymuje się przez trzy do pięciu godzin, a tym samym zmniejszyłoby obciążenie wirusowe w ślinie lub infekcję wirusami dostającymi się do ust - powiedział w rozmowie z "The Telegraph".
bDnXBMNF

Wspomniani lekarze i profesorowie podkreślają jednak, że mycie zębów może zmniejszyć ryzyko zakażenia, ale całkowicie go nie usunie. Potwierdzenie skuteczności tej metody wymaga większej liczby badań i będzie czasochłonne - mówi Paul Hunter, prof. z Uniwersytetu we Wschodniej Anglii. Dlatego porady o częstszym myciu zębów nie znajdziemy w rządowych wytycznych i w innych materiałach medycznych. Nie oznacza to jednak, że nie warto wziąć jej pod uwagę - może pomóc, a na pewno nie zaszkodzi.

bDnXBMOa
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(108)
Czarek60
miesiąc temu
Jedyną czynność jaką lekarze mogą polecić by się nie zarazić to rozmowa z ludźmi tylko przez telefon im ostatnio najlepiej to wychodzi
hrerer
miesiąc temu
To wirus jest bakterią? Prędzej pomaga płyn do płukania ust z zawartością alkoholu.
Fred
miesiąc temu
Wezcie wkoncu te chinole ukarajcie!!!bo sie śmieją z innych państw ze jeszcze maseczki od nich kupują i inne towary !!!! Żenada! Odciąć się od nich!!!
bDnXBMOb
Hoggart
miesiąc temu
Pasta ma właściwości antybakteryjne, a nie przeciwwirusowe, więc gdzie tu logika?!??
wioletta
miesiąc temu
Szanujcie zęby jak je jeszcze macie,stomatologicznych gabinetów nie brakuje, ale dostęp ograniczony i bardzo drogi
Najnowsze komentarze (108)
Kai
miesiąc temu
Mycie zebow co kazdy zapewne wie jest czyms obowiazkowym choc zapewne sa i tacy ktorzy te czynnosc uwazaja za zbednym. Ale skoro to mycie zebow moze nas chronic choc troche przed wszechobecnym covidem to byc moze I plyny do dezynfekcji jamy ustnej tea pomoga I to kto wie czy nie bardzie I z lepsze dostepnoscia w roznych okolicznosciach, no wiadomo ze nie zawsze jest mozliwosc umyc zeby a wyplukac jame juz latwiej.
JJJ
miesiąc temu
No i proszę, piszący (a może cytowani "lekarze" uważają, że wirus i baktria to jedno i to samo. Cóż, jacy piszący tacy lekarze, czy jakoś tak.
BMB
miesiąc temu
Jeśli pasta do zębów to niemal domestos, to nic dziwnego że są tak częste raki, porażenia czy hashimota....Sodą też można dezynfekować jamę ustną(uzębienie). Kranówa, to też chlor i fluor!😱
Zbyszek
miesiąc temu
Idąc tym tropem trzeba pić dużo wódki. A może nawet spirytusu?
Hnmm
miesiąc temu
Do 5 godzin a jak zjem puszke sardynek I makreli w oleju to tez bede mial działania anty bakteryjne I wirusowe
PIPPI
miesiąc temu
Jeśli coś działa przeciwbakteryjnie to likwiduje bakterie a nie wirusy! To tak jakby infekcje wirusowe leczyć antybiotykami - to nie działa. Szkoda że autor artykułu o tym nie wie😨
Dr.Alban
miesiąc temu
Haha.Polacy dopiero uczą sie myć ręce.O myciu zębów tylko słyszeli
Co Videk
miesiąc temu
Wydaje mi się, że wystarczy wyłączyć telewizor i nie czytać wirusów z Czerskiej.
bDnXBMNT
Zeb mek kejn
miesiąc temu
Podmywanie się domestosem też podobno działa
alio
miesiąc temu
coraz to nowe idiotyzmy już prędzej powinno się myć twarz po przyjściu ponieważ jeśli są jakieś wirusy to osiadają na brwiach rzęsach ,włosach ,mogą wpaść do oczu a zęby to myc żeby nie trafić w czasie pandemii do dentysty.
LLLLLLLLL
miesiąc temu
TO TAK JAKBY LEKARZ UCZYŁ SIĘ MEDYCYNY PRZEZ KOMÓRKE
Kapsel
miesiąc temu
Najlepiej nie oddychać. Wcale.
Hoggart
miesiąc temu
Pasta ma właściwości antybakteryjne, a nie przeciwwirusowe, więc gdzie tu logika?!??
I Co
miesiąc temu
Antybakteryjne pasty na walkę z wirusem polecają „lekarz” . A zamiast prezerwatyw proponuję dziurawe skarpety .
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić