Matka walczy o życie. Lekarze: "To szczególny przypadek"

8

Lekarze z Poznania walczą o życie 38-letniej ciężarnej kobiety, która choruje na COVID-19. Jest w 6 miesiącu ciąży, dlatego jest zbyt wcześnie na jej rozwiązanie. Matka została podłączona do ECMO. Pacjentka nie była zaszczepiona.

Matka walczy o życie. Lekarze: "To szczególny przypadek"
Lekarze walczą o życie kobiety w ciąży z COVID-19 (Facebook)

36-letnią kobietę z COVID-19 przywieziono do Szpitala Klinicznego im. Heliodora Święcickiego w Poznaniu w nocy z 2 na 3 grudnia. Trafiła tam ze szpitala w Pleszewie. Kobieta jest w 24. tygodniu ciąży, co powoduje spore utrudnienia w jej leczeniu — mówią lekarze w rozmowie z "Gazetą Wyborczą".

Kobieta w ciąży z COVID. Nie jest zaszczepiona

Lekarze nie mogą jeszcze rozwiązać ciąży. Gdyby do tego doszło, szanse na przeżycie dziecka wynosiłyby około 60 proc. Jest też i nadzieja — wielkość płodu nie obciąża jeszcze bardzo organizmu kobiety. Lekarze potwierdzili też, że 38-latka nie jest zaszczepiona przeciw COVID-19.

Problemem jest natomiast leczenie przeciwzakrzepowe, które jest częścią terapii ECMO. Może spowodować niebezpieczne krwawienie. Jednak ECMO stanowi największą szansę na uratowanie matki i płodu — mówi "Wyborczej" anestezjolog Michał Burszewski.
Trwa ładowanie wpisu:facebook

Pacjenci wymagają terapii ECMO

To już szósty pacjent z ciężkim przebiegiem COVID-19 w tej placówce — opisują lekarze. Dwóch pacjentów nie udało się uratować. Wszyscy wymagają terapii ECMO — inwazyjnej terapii, która zastępuje pracę serca i płuc.

Z jednej strony ta terapia może uratować życie, ale może poważnie uszkodzić organy i spowodować problemy z krzepliwością krwi i poważne krwotoki. Jest również bardzo kosztowna — samo podłączenie chorego do ECMO jest wycenione na 50 tys. zł.

Szczepienia dla kobiet w ciąży

Coraz więcej kobiet w ciąży boi się szczepień na COVID-19. Jednak zgodnie z opinią Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników, kobiety w ciąży powinny być poddane szczepieniom, co więcej, należy je traktować jako osoby szczególnie do zaszczepienia predysponowane.

Badania wskazują, że kobiety w ciąży i tuż po porodzie są bardziej narażone na ciężki przebieg COVID-19 w porównaniu z kobietami niebędącymi w ciąży. Częściej zakażają się również wariantem Delta wirusa SARS-CoV-2.

Szczepienie nie wpływa na rozwój płodu i nie zwiększa ryzyka powikłań u matki — informują eksperci. Zaleca się jednakże, by indywidualną decyzję o szczepieniu konsultować z lekarzem prowadzącym ciążę i jeśli to możliwe, szczepienia dokonywać po 8 tygodniu ciąży.

Zobacz także: Lekarz apeluje do kobiet w ciąży. "Dlatego to tak szalenie ważne"
Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić