o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
KLS
|

Kontrowersje w Szwajcarii. Tak wzięli się za "czyszczenie ulic"

308
Podziel się

Miasto Bazylea w Szwajcarii oferuje bezdomnym bilet na podróż w jedną stronę do jakiegokolwiek miejsca w Europie. Warunek jest jeden - zainteresowany musi podpisać umowę, że nigdy nie wróci.

Kontrowersje w Szwajcarii. Tak wzięli się za "czyszczenie ulic"
Zdjęcie ilustracyjne (Pixabay)
bErmOSKZ

Miasto Bazylea w Szwajcarii wyszło z nietypową ofertą w kierunku bezdomnych. Urząd zaoferował swojej bezdomnej społeczności darmowy bilet w jedną stronę do dowolnego innego miejsca w Europie, jeśli zgodzą się podpisać umowę, w której zobowiążą się nigdy nie wracać do kraju.

Toprak Yergu, rzecznik prasowy Departamentu Sprawiedliwości w Bazylei, powiedział, że to bardzo proste. Osoby bezdomne w mieście mogą po prostu poprosić o kupon podróżny. Dodatkowo dostaną 20 franków szwajcarskich. W zamian muszą podpisać umowę, w której zobowiązują się nie wracać do kraju. Każdej osobie przyłapanej na naruszeniu umowy grozi deportacja.

bErmOSLb
Beneficjenci muszą zobowiązać się na piśmie, że nie będą wracać do Szwajcarii - przynajmniej przez pewien okres. Jeśli zostaną ponownie sprawdzeni, ryzykują wydalenie z naszego kraju - powiedział Yergu.

Pomysł się sprawdził. Jak do tej pory trzydzieści jeden bezdomnych skorzystało z oferty miasta, w tym 14 z Rumunii i 7 z Niemiec.

Nie wszystkim się on jednak podoba. Krytycy podobno nazwali tę ofertę "oczyszczaniem ulic". Uważają, że Szwajcaria udowodniła tym zachowaniem brak szacunku dla osób bezdomnych. Nie pierwszy raz zresztą. Przykłady można mnożyć. Do dziś media żyją sytuacją z 2014 r., kiedy to urzędnicy w Genewie umieścili w areszcie bezdomną kobietę po tym, jak nie zapłaciła 500 franków szwajcarskich grzywny za żebractwo na ulicach.

bErmOSLh

Sprawa trafiła aż do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Ten z kolei uchylił decyzję miasta i orzekł, że traktowanie bezdomnej kobiety jest niezgodne z celem ochrony praw społeczeństwa. Miasto zostało zobowiązane do zapłacenia kobiecie odszkodowania w łącznej wysokości 922 euro - ok. 1000 franków szwajcarskich.

We wrześniu 2016 r. Rząd szwajcarskiego kantonu Vaud, składający się z 10 okręgów ze stolicą w Lozannie, przyjął ustawę zakazującą żebractwa na tym obszarze. Grupy praw człowieka i lewicowe organizacje polityczne próbowały unieważnić zakaz w sądzie konstytucyjnym Vauda, ​​ale większość sędziów odrzuciła ich wysiłki. Następnie wniesiona została sprawa do najwyższego sądu w kraju, Trybunału Federalnego. Znów bezskutecznie.

Podobne działania zastosowano w niektórych miejscach w Wielkiej Brytanii. Szwajcarski Federalny Departament Spraw Zagranicznych na razie milczy w tej sprawie.

bErmOSLi
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bErmOSLC
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(308)
Bolek
3 miesiące temu
Wszystkim mądralom proponuję przebrać się za bezdomnego i pójść szukać pracy. Po miesiącu zrozumieją, jak trudno jest wyrwać się z bezdomności. Jakże łatwo moralizuje się w czystym ubraniu i z pełnym brzuchem.
ewa
3 miesiące temu
I dobrze. Większości nie chce się pracować.
gość
3 miesiące temu
Ci bezdomni, to Rumuni, ci niby z Niemiec, to też Rumuni z dziećmi. O swoich obywateli Szwajcaria dba i nikt nie jest bezdomny i nie żebrze.
bErmOSLD
Luiza
3 miesiące temu
W Dwa lata temu spędziłam całe lato w Basel. Nie widziałam ani jednego bezdomnego.
art-b
3 miesiące temu
Takiemu bezdomnemu jest wszystko jedno gdzie będzie bezdomnym przecież
Boluś
3 miesiące temu
Popieram
SweeneyTodd
3 miesiące temu
Dobrze że ich nie gazują.
Obdachloss
3 miesiące temu
Inne miejsce w Europie? Wskazałbym Davos
pppp
3 miesiące temu
Czy przypadkiem w Polsce wg. Konstytucji bezdyskusyjnie jest nakazany dochód bezwarunkowy dla tych którzy nie mają miesięcznego wynagrodzenia?
wilk
3 miesiące temu
u nas tak powinny miasta robić, wyjazd z miasta do swojego miasta
Obywatel PL.
3 miesiące temu
Bardzo dobre wyjście z sytuacji.Kiedy w Polsce ?.
ekonom
3 miesiące temu
I tak dobrze, że ich nie mordują. Za 3 lata rozniesie się wieść, że tak robili tylko Polacy.
Qwerty
3 miesiące temu
Ja nie widze w tym nic zlego. Wybor pozostawiaja bezdomnemu. Ma gdzie wracac? To przynajmniej bedzie mial za co wracac i zresetowac swoje zycie. Nigdzie nie jest napisane ze kraj ma zapewnic przyjezdnym bezdomnym komfortowe warunki.
bErmOSLv
Qwerty
3 miesiące temu
Maja szczescie Ci bezdomni ze na Covid nie choruja...
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić