Przerażający skutek COVID-19. Mają to tysiące ludzi

383

Pacjenci, który pokonali koronawirusa, nawet kilka miesięcy od wyzdrowienia zgłaszają trudności w normalnym funkcjonowaniu. Ozdrowieńcy skarżą się m.in. na utratę pamięci, dezorientację, trudności z koncentracją i zawroty głowy. Ich relacje opublikował "New York Times".

Przerażający skutek COVID-19. Mają to tysiące ludzi
(Getty Images)

Coraz więcej pacjentów, którzy pokonali koronawirusa, skarży na problemy, które przeszkadzają im normalnie funkcjonować. Ozdrowieńcy zgłaszają dolegliwości takie jak: utrata pamięci, dezorientacja, trudności z koncentracją i zawroty głowy.

Lekarze, którzy badają ozdrowieńców, mówią o tzw. mgle mózgowej.

Są tysiące ludzi, którzy to mają - mówi w rozmowie z "New York Timesem" dr Igor Koralnik, szef oddziału chorób neurozakaźnych w Northwestern Medicine w Chicago.

Naukowcy nie są pewni, co powoduje mgłę mózgową, która różnie się objawia i dotyka nawet tych, którzy podczas walki z koronawirusem nie mieli chorób współistniejących. Przyczyny tej dolegliwości są na razie tajemnicą, częściowo również dlatego, że objawy są tak różnorodne.

Badania przyczyn mgły mózgowej dopiero niedawno się rozpoczęły. W sierpniu Francuzi przebadali 120 ozdrowieńców. Według raportu 34 proc. zmagało się z utratą pamięci, a 27 proc. miało problemy z koncentracją nawet kilka miesięcy po zwalczeniu koronawirusa.

Wśród 3930 członków Survivor Corps - grupy osób, która nawiązała kontakt, aby omówić życie po COVID-19, przeprowadzono ankietę.

Ponad połowa zgłosiła trudności z koncentracją lub skupieniem - powiedziała Natalie Lambert, profesor ds. Badań w Indiana University, która pomagała przy badaniach.

Był to czwarty najczęstszy objaw ze 101 długotrwałych i krótkotrwałych schorzeń fizycznych, neurologicznych i psychologicznych, które zgłosili ozdrowieńcy. Problemy z pamięcią i zawroty głowy zgłosiła co najmniej jedna trzecia respondentów.

Lisa Mizelle, doświadczona pielęgniarka, zachorowała na COVID-19 w lipcu. Teraz kiedy wróciła do pracy, często zapomina o rutynowych zabiegach i testach laboratoryjnych, które wcześniej wykonywała automatycznie.

Wychodzę z sali i nie pamiętam, co właśnie powiedziała pacjentka. Czuję się, jakbym miał demencję - powiedziała 53-letnia Mizelle, cytowana przez "New York Times".

Po zakażeniu się koronawirusem w marcu Michael Reagan, inny rozmówca dziennika, nie pamięta nic ze swojej 12-dniowej wycieczki do Paryża, mimo że podróż odbyła się zaledwie kilka tygodni przed zakażeniem.

Patrzę na wszystkie zdjęcia z Paryża, próbując sobie coś przypomnieć - stwierdził 50-latek.

Badania nad mgłą mózgową, na którą cierpią pacjenci po koronawirusie, trwają.

Zobacz także: Nakaz zakrywania ust i nosa. Tak Polacy stosują się do obostrzeń
Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić