Minimalne pensja już nie pomoże dłużnikom. Nowe prawo dla komorników

73

Ucieczka w minimalną pensję - przynajmniej na papierze, to znany sposób dłużników na ukrycie swoich dochodów i uniknięcie spłacania zaległych należności. Rząd jednak szykuje zmiany w tym zakresie, a te mogą dotkliwie zmienić się na niekorzyść osób pobierających najniższe uposażenie. Co się zmieni?

Minimalne pensja już nie pomoże dłużnikom. Nowe prawo dla komorników
Komornik będzie mógł pobierać więcej z płacy minimalnej dłużnika? (Adobe Stock, FILIP OLEJOWSKI)

Osoby zadłużone, zarabiające najniższą krajową obecnie w zetknięciu z komornikiem mogą liczyć na pozostawienie do ich dyspozycji 75 procent wynagrodzenia.

Resztę pieniędzy na poczet długu może odebrać im wierzyciel. Ale jak alarmują sami komornicy, taka sytuacja stwarza wręcz patologiczne warunki do tego, jak skutecznie unikać oddania długu. Wprost nazywa to Rober Damski, komornik przy Sądzie Rejonowym w Lipnie

Obecne przepisy umożliwiają kombinowanie, a ktoś komu są winni pieniądze czekają na nie bezskutecznie. Aktualny stan to patologia i trzeba ją zmienić - mówi komornik w rozmowie z "Gazetą Pomorską".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Dwa miliony Polaków żyje w skrajnej biedzie. "My się na to godzimy"

Taka sytuacja, jak wskazuje Rada Komornicza negatywnie wpływa na skuteczną ściągalność zadłużenia. Dobrze ilustrują to statystyki z ostatnich trzech lat. W 2020 r. 21,44 proc. należności pochodziło z wynagrodzenia za pracę, rok później już 19,58 procent, a w 2022 zaledwie 18, 89 procent.

I choć instytucje zajmujące się zawodowo egzekucją zadłużenia postulują w tej kwestii zmianę prawa, póki co zmienia się ono, ale na korzyść samych dłużników.

Wszystko za sprawą wzrostu płacy minimalnej, który nastąpi zgodnie z zapowiedziami 1 lipca 2024 roku. Wraz z tymi zmianami, paradoksalnie na kontach dłużników pozostanie więcej pieniędzy niż wcześniej, ponieważ najniższa płaca zostanie zwiększona do 4300 zł brutto miesięcznie, czyli 3261,53 zł netto,

Oznacza to, że od przyszłego miesiąca kwota wolna od zajęcia będzie wynosić 3225 zł.

Autor: BBI
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić