aktualizacja 

Mocne przemówienie szefa WHO. "Koronawirus tak po prostu nie zniknie!"

58

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaprezentowała w środę projekt przeciwdziałania przyszłym pandemiom. Dyrektor instytucji Tedros Adhanom Ghebreyesus dodał, że działania mające na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się COVID-19 są niewystarczające. – Koronawirus tak po prostu nie zniknie. Zakończenie pandemii to kwestia naszego wyboru – podkreślił.

Mocne przemówienie szefa WHO. "Koronawirus tak po prostu nie zniknie!"
Dyrektor WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus wezwał kraje do szczepienia swoich obywateli (YouTube)

WHO ogłosiła w środę na konferencji w Genewie plan światowego porozumienia dotyczącego przyszłych pandemii. Eksperci debatowali wcześniej przez trzy dni nad nowym wariantem koronawirusa Omikron. Projekt WHO zakłada błyskawiczną wymianę informacji na temat niebezpiecznych chorób, które mogą pojawić się w przyszłości.

Z zadowoleniem przyjmuję decyzję o ustanowieniu międzynarodowego organu negocjacyjnego, którego zadaniem będzie wypracowanie porozumienia dotyczącego zapobiegania, gotowości i reagowania na przyszłe pandemie – stwierdził dyrektor WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Projekt zakłada usprawnienie raportowania przyszłych infekcji. Służby zdrowia na całym świecie mają także wymieniać się wiedzą praktyczną oraz przeprowadzać więcej testów.

Pierwsze spotkanie nowego organu negocjacyjnego ma odbyć się nie później niż 1 marca 2022 roku. Jego ustalenia mają zostać przedstawione Światowemu Zgromadzeniu Zdrowia w 2024 roku.

Zakończmy tę pandemię. WHO wzywa kraje do szczepienia obywateli

Szef WHO zabrał głos 1 grudnia, z okazji Światowego Dnia AIDS. Podkreślił przy tym, że 40 lat po zdiagnozowaniu tej choroby, nadal nie ma na nią szczepionki. Zauważył, że dzięki wzmożonym wysiłkom, preparaty na COVID-19 powstały w ciągu zaledwie dwóch lat.

Koronawirus tak po prostu nie zniknie. To ile jeszcze żyć pochłonie, zależy tylko i wyłącznie od nas. Zakończenie pandemii to nie kwestia przypadku, ale naszego wyboru – podkreślił Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Dyrektor WHO zaapelował do wszystkich krajów o wzmożone działania prowadzące do szczepienia swoich obywateli. Przypomniał, że jednym z głównych celów powinno być zaszczepienie 40 proc. obywateli do końca tego roku, a 70 proc. do połowy przyszłego.

Zakończmy tę pandemię – podsumował.

Czytaj także:

Autor: JKM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić