Morawiecki wrzucił wymowne zdjęcie. "To hańba". Chce przeprosin

1810

Mówiąc o polskich mundurowych, europosłanka KO Janina Ochojska przywołała historię zbrodniarza hitlerowskiego Adolfa Eichmanna. Obojętnie obok jej słów nie przeszedł Mateusz Morawiecki. Premier oczekuje przeprosin. W mediach społecznościowych udostępnił wymowne zdjęcie.

Morawiecki wrzucił wymowne zdjęcie. "To hańba". Chce przeprosin
Premier Mateusz Morawiecki na sali obrad Sejmu w Warszawie podczas 41. posiedzenia (PAP, Paweł Supernak)

Janina Ochojska wywołała mnóstwo kontrowersji. O jej wywiadzie dla tygodnika "Polityka" zrobiło się bardzo głośno, a wszystko ze względu na wypowiedź, w której przywołała historię zbrodniarza hitlerowskiego.

Wielu z nas ma w rodzinach mundurowych, sama słyszałam od mieszkańców strefy, że przecież ich wujek czy kuzyn nie zrobiłby czegoś tak podłego… Nie mam wątpliwości, że w straży granicznej są również przyzwoici ludzie, ale ich przyzwoitość ginie w konfrontacji z rozkazami. Gdy o tym myślę, przychodzi mi do głowy proces Eichmanna, który w Norymberdze też bronił się, mówiąc, że tylko wypełniał rozkazy - powiedziała Ochojska.

"Pozostaje nadal nieodrobioną lekcją"

Do słów Ochojskiej za pośrednictwem mediów społecznościowych odniósł się we wtorek premier Mateusz Morawiecki. - "Jeśli będę musiał, pójdę do grobu z uśmiechem na ustach, bowiem świadomość tego, że mam na sumieniu pięć milionów Żydów, napawa mnie uczuciem wielkiej satysfakcji" - to słowa Adolfa Eichmanna, niemieckiego zbrodniarza, jednego z głównych architektów Zagłady - napisał.

Słowa, w których kryje się cała potworność i groza niemieckiego nazizmu. Polacy poznali konsekwencje tych słów jak nikt inny. Wśród 6 milionów Żydów, których bez mrugnięcia okiem Eichmann wysyłał na śmierć, wielu było Polakami. Zresztą Eichmann nie czynił żadnego rozróżnienia między narodami. Dla niego były to tylko masy ludzkie, podludzie, Untermenschen domagający się likwidacji. To właśnie dyktowała obłędna ideologia, która zawładnęła Niemcami - dodał.

"I pomyśleć, że potworna furia III Rzeszy, której doświadczyły miliony Polaków, pozostaje nadal nieodrobioną lekcją" - kontynuował premier. "Piszę o tym, bo nie dalej jak kilka dni temu Pani Janina Ochojska porównała polskich żołnierzy i funkcjonariuszy właśnie do Eichmanna. To porównanie godzi nie tylko w honor polskiego munduru, ale przede wszystkim jest potwarzą dla ofiar niemieckiego barbarzyństwa, dla milionów pomordowanych przez niemieckich katów, takich jak Eichmann" - zaznaczył szef rządu.

To hańba, która domaga się przeprosin - podsumował.

Do wpisu załączył wymowne zdjęcie. Znalazły się na nim buty osób pomordowanych w trakcie wojny.

Trwa ładowanie wpisu:instagram
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić