Myszy mogą być nosicielami koronawirusa. Ekspert wyjaśnił

4

Naukowcy odkryli, że myszy mogą zakażać się nowymi mutacjami koronawirusa. Czy to oznacza, że będą roznosić zarazę? Ekspert uspokaja, tłumacząc, że "mysz raczej nie przyjdzie kichać nam w twarz".

Myszy mogą być nosicielami koronawirusa. Ekspert wyjaśnił
Myszy (Pixabay)

Ważne odkrycie naukowców z Instytutu Pasteura w Paryżu. Dowiedli, że nowe warianty koronawirusa - brazylijski i południowoafrykański - mogą replikować się u myszy.

To duża niespodzianka. Do tej pory uważano bowiem, że myszy są odporne na SARS-CoV-2.

Z myszami był pewien problem, ponieważ te gryzonie są podstawowym materiałem podczas badań laboratoryjnych - mówi w rozmowie z portal.abczdrowie.pl prof. Włodzimierz Gut, wirusolog z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny.

Koronawirus. Myszy będą roznosić zarazę?

Czy w związku z tym powinniśmy się obawiać, że myszy będą roznosić koronawirusa?

Po pierwsze, warto zastanowić się nad możliwymi drogami szerzenia się wirusa. Mysz raczej nie przyjdzie kichać nam w twarz. Wyniki tych badań stanowią pewien dowód na dostosowanie się wirusa do środowiska, ale niekoniecznie muszą mieć większe znaczenie dla epidemiologii zakażeń człowieka - uspokaja prof. Włodzimierz Gut.

Wnioski z tych badań są istotne dla naukowców. Podczas robienia kolejnych eksperymentów na myszach będą wiedzieć, jakie mutacje koronawirusa warto wykorzystać.

Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić