Angelika Karpińska| 

Na COVID-19 można chorować miesiącami. Niepokojący raport

25

Lekarze z brytyjskiego National Institute for Health Research (NIHR) ostrzegają, że COVID-19 może być długotrwałą chorobą i wpływać na wiele organów. Koronawirus atakuje m.in. serce, płuca, wątrobę czy nerki.

Na COVID-19 można chorować miesiącami. Niepokojący raport
(Getty Images)

Lekarze z NIHR opublikowali wstępny raport na temat długotrwałego zakażenia koronawirusem. Większość pacjentów z łagodną infekcją wraca do zdrowia w ciągu dwóch tygodni, a po poważniejszej chorobie w ciągu trzech. Według raportu tysiące osób mogą jednak żyć z długotrwałym COVID-19.

Niektórzy chorują na COVID-19 miesiącami

Według danych z Wielkiej Brytanii 10 proc. pacjentów z COVID-19 nie czuje się dobrze po trzech tygodniach od zakażenia, a 5 proc. może chorować miesiącami. Osoby chorujące przez długi czas łączy to, że objawy pojawiają się w jednym obszarze, takim jak serce czy płuca, po czym osłabiają i następnie atakują kolejny organ.

Ten raport podkreśla szkodliwy fizyczny i psychiczny wpływ, jaki długotrwały COVID ma na życie wielu ludzi - powiedziała dr Elaine Maxwell, która kierowała raportem.

Wiele tysięcy ludzi na całym świecie dzieli się swoimi doświadczeniami z długotrwałą chorobą w mediach społecznościowych i na forach internetowych. Niektórzy nazywają siebie "długodystansowcami", podczas gdy inni określają swój stan "długim COVID". Na potrzeby wstępnego raportu zespół Elaine Maxwell przeprowadził wywiady z 14 członkami grupy na Facebooku o nazwie "Long COVID".

Ich zeznania sugerują, że COVID-19 może mieć charakter cykliczny, z objawami zmieniającymi się pod względem nasilenia i poruszającymi się po organizmie, w tym w układzie oddechowym, mózgu, układzie sercowo-naczyniowym i sercu, nerkach, jelitach, wątrobie i skórze.

Długotrwałej choroby doświadczają osoby w każdym wieku i ze wszystkich środowisk - napisano w raporcie.

Zobacz także: Koronawirus. W Polsce już są wybierani pacjenci do intensywnej terapii. "To racjonalne decyzje"

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić