Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Angelika Karpińska
|

Na COVID-19 można chorować miesiącami. Niepokojący raport

16
Podziel się:

Lekarze z brytyjskiego National Institute for Health Research (NIHR) ostrzegają, że COVID-19 może być długotrwałą chorobą i wpływać na wiele organów. Koronawirus atakuje m.in. serce, płuca, wątrobę czy nerki.

Na COVID-19 można chorować miesiącami. Niepokojący raport
(Getty Images)

Lekarze z NIHR opublikowali wstępny raport na temat długotrwałego zakażenia koronawirusem. Większość pacjentów z łagodną infekcją wraca do zdrowia w ciągu dwóch tygodni, a po poważniejszej chorobie w ciągu trzech. Według raportu tysiące osób mogą jednak żyć z długotrwałym COVID-19.

Niektórzy chorują na COVID-19 miesiącami

Według danych z Wielkiej Brytanii 10 proc. pacjentów z COVID-19 nie czuje się dobrze po trzech tygodniach od zakażenia, a 5 proc. może chorować miesiącami. Osoby chorujące przez długi czas łączy to, że objawy pojawiają się w jednym obszarze, takim jak serce czy płuca, po czym osłabiają i następnie atakują kolejny organ.

Ten raport podkreśla szkodliwy fizyczny i psychiczny wpływ, jaki długotrwały COVID ma na życie wielu ludzi - powiedziała dr Elaine Maxwell, która kierowała raportem.

Wiele tysięcy ludzi na całym świecie dzieli się swoimi doświadczeniami z długotrwałą chorobą w mediach społecznościowych i na forach internetowych. Niektórzy nazywają siebie "długodystansowcami", podczas gdy inni określają swój stan "długim COVID". Na potrzeby wstępnego raportu zespół Elaine Maxwell przeprowadził wywiady z 14 członkami grupy na Facebooku o nazwie "Long COVID".

Ich zeznania sugerują, że COVID-19 może mieć charakter cykliczny, z objawami zmieniającymi się pod względem nasilenia i poruszającymi się po organizmie, w tym w układzie oddechowym, mózgu, układzie sercowo-naczyniowym i sercu, nerkach, jelitach, wątrobie i skórze.

Długotrwałej choroby doświadczają osoby w każdym wieku i ze wszystkich środowisk - napisano w raporcie.

Zobacz także: Koronawirus. W Polsce już są wybierani pacjenci do intensywnej terapii. "To racjonalne decyzje"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(16)
Rakarz
2 lata temu
Na płuca i covida najlepszy smalec z psa już starożytni tak się leczyli
Rakarz
2 lata temu
Na płuca i covida najlepszy smalec z psa już starożytni tak się leczyli
gość
2 lata temu
ci co piszą że to ściema to jeszcze was nie dopadło? zapraszam do siebie po chorobie !!!!!!!!!!!! a fakt ciekawe jak odpowiedzą te p.... chinole za to co zrobili. u nich już cisza!!!!! a cały świat walczy
Nova
2 lata temu
Czytałam o tym kilka miesięcy temu wiec to nic nowego.
Kuba
2 lata temu
A czy covid sprząta gotuję pierze zakłada firanki to ja go biorę
fsd
2 lata temu
tansformacja calego świata na "wielki reset" a nie żadna pandemia!
arek
2 lata temu
Wyobraź sobie że zjadasz jednego kurczaka. Ale jak jesz kiełbasę zjadasz kilkanaście różnych elementów z różnych kur. Tyle różnych kodów genetycznych. Upośledzając swoje DNA. Słabniesz. Wirusy wnikają i tak powstają potem pandemie. Skok cywilizacyjny i postęp prowadzi do zatracenia. Wyłączamy prąd i jest wojna.
Tuwim
2 lata temu
Ale bajeczki
broda
2 lata temu
A jak tam Chińce? poczuwają się do odpowiedzialności za to, co wywołali na całym świecie???
Pan_demia?
2 lata temu
Umieralność na koronawirusa jest na poziomie ok. 0,13%, a podczas sezonowej, corocznej grypy ok. 0,1 - 0,2 %. Cechą koronawirusa jest jednak wyższa zaraźliwość = więcej chorych, czego nie wytrzymuje system opieki zdrowotnej
Paranoja
2 lata temu
Jeszcze tylko rozwalimy gospodarkę a oszalałe rządy zakupią kilka miliardów nieprzetestowanych szczepionek i zmuszą zastraszonych ludzi do szczepień i będzie można ogłosić pokonanie zabójczego wirusa. Ale jeszcze nie teraz, jeszcze pocierpimy.
idzie koniec
2 lata temu
Dzis we Francji 27 000 nowych zachorowan w czasie ostatniej doby. Ogloszono stan wyjatkowy.
Milutka
2 lata temu
Może ktoś kompetentny zainteresuje się korona wirusem występującym u kotów, wydaje mi się, że doświadczenia z zakresu weterynarii nie są tu brane pod uwagę, a powinny. Około 80% populacji kotów posiada przeciwciała , czyli musiało się zetknąć z wirusem, bądź zostały przekazane przez matkę. Mutacje kociego korona wirusa do FIP(nie do końca zbadane i poznane,ale również powodujące uszkodzenia narządów). Przecież to też ssaki. Pora zacząć współpracę na wyższym poziomie, gdyż może to nas wszystkich dotyczyć.
Kovalsky
2 lata temu
taaak, tylko szczepinka nas uratuje. od billa wrota
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić