Jan Manicki
Jan Manicki| 
aktualizacja 

Nad Amerykę Środkową nadciąga kataklizm. Przerażająca siła

54

Amerykę Środkową ma nawiedzić huragan Iota. Burza bardzo szybko przybiera na sile. Żywioł ma już piątą kategorię Saffira-Simpsona.

Nad Amerykę Środkową nadciąga kataklizm. Przerażająca siła
Amerykę Środkową ma w poniedziałek nawiedzić huragan Iota (Twitter)

To kolejny cyklon tropikalny nad Atlantykiem w tym roku. Tym razem powstał on nad Morzem Karaibskim. Zagraża głównie mieszkańcom Nikaragui, Hondurasu, oraz Salwadoru.

Amerykę nawiedzi potężny huragan. To najsilniejsza burza w tym sezonie

Huragany nad Oceanem Atlantyckim tworzące się na przełomie jesieni i lata są zjawiskiem całkowicie normalnym. Rok 2020 jest jednak pod względem liczby cyklonów w strefie międzyzwrotnikowej rekordowy. To już 30 huragan w tym sezonie.

Huragan Iota ma uderzyć w kraje Ameryki Centralnej. Szybko przekształcił się on z niegroźnej burzy w cyklon piątej kategorii. Wiatr wieje już z prędkością 260 km/h. To jak dotąd najsilniejszy huragan na świecie w tym sezonie i najsilniejszy zarejestrowany kiedykolwiek w listopadzie.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Cyklon uderzy w Nikaraguę, Honduras i Salwador. Niesie ogromne zniszczenia

Według prognoz meteorologów z amerykańskiego Narodowego Centrum Huraganów, Iota ma uderzyć w poniedziałek późnym wieczorem w Nikaraguę. Później cyklon przesuwać się będzie na zachód, w kierunku Hondurasu. W środę jego skutki mają odczuć mieszkańcy Hondurasu.

Ameryka Środkowa została nie tak dawno nawiedzona przez huragan Eta, w którym zginęło 150 osób. Teraz, obszary te podatne są na nowe osuwiska i powodzie. Fala sztormowa huraganu Iota ma mieć od 3,5 do 5,5 metra wysokości.

Trwa ładowanie wpisu:instagram

Huragan piątej kategorii. Rozpoczęto ewakuację mieszkańców

Cyklon nieubłaganie zbliża się do Ameryki Środkowej. Już w niedzielę na wybrzeżu Nikaragui dało się odczuć silne podmuchy wiatru. Negatywne konsekwencje tropikalnej burzy mogą odczuć także obywatele Kostaryki i Panamy.

Władze Nikaragui oraz Hondurasu rozpoczęły ewakuację mieszkańców. Tymczasowo przesiedlono osoby mieszkające na granicy obu krajów. Jest to teren najbardziej zagrożony skutkami huraganu.

Urzędnicy w Nikaragui poinformowali, że do tymczasowych schronów trafiło około 1500 osób. Prawie połowa z nich to dzieci. 83 tys. ludzi wciąż ma znajdować się w niebezpieczeństwie.

Honduras również jest w stanie gotowości. W kraju ewakuowano 63 500 osób. Zostały one rozmieszczone w 379 schronach znajdujących się na północnym wybrzeżu.

Sezon huraganów w Ameryce dobiegnie końca z początkiem grudnia.

Obejrzyj także: Huragany coraz bardziej niszczycielskie

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić