Jan Manicki
Jan Manicki| 

Nadciąga potężny huragan. Prędkość wiatru dochodzi już do 215 km/h

35

We wtorek wieczorem do wybrzeża Meksyku dotrze potężny huragan. Żywioł ma czwartą kategorię w skali Saffira-Simpsona. Rozpoczęto ewakuację niektórych miejscowości.

Nadciąga potężny huragan. Prędkość wiatru dochodzi już do 215 km/h
Huragan ma uderzyć w meksykańskie wybrzeże. (Twitter, Narodowe Centrum Huraganów)

Huragan Delta ma nawiedzić północno-wschodni Meksyk. Szybko przekształcił się on z niegroźnej burzy w cyklon czwartej kategorii. Wiatr wieje już z prędkością 215 km/h. Jak dotąd to najsilniejszy w tym sezonie huragan na Atlantyku.

Meksyk nawiedzi potężny huragan. Rozpoczęto ewakuację turystów

Władze Meksyku spodziewają się największych zniszczeń na półwyspie Jukatan. We wtorek w Cancun do sklepów ustawiały się długie kolejki. Ludzie gromadzili zapasy wody i żywności na kilka dni.

Rozpoczęto ewakuację turystów i mieszkańców z miasta. Właściciele hoteli przewozili swoich gości do rządowych schronów położonych z dala od wybrzeża. Te ośrodki wypoczynkowe, które przygotowane są na potężne huragany, zapewniły swoim gościom odpowiednie schronienie we wnętrzach budynków.

Rządowe schrony dla turystów. Mają pozwolić zachować dystans społeczny

Burmistrz Cancun Mara Lezama Espinosa powiedziała, że miasto otworzyło więcej schronów niż zwykle w takich przypadkach. Ma umożliwić to zachowywanie dystansu społecznego w obliczu pandemii koronawirusa. Espinosa namawiała ludzi do korzystania z przygotowanych schronisk.

Według lokalnej minister turystyki Marisol Vanegas w meksykańskim stanie Quintana Roo przebywa obecnie ponad 40 tys. turystów. To i tak niewielka liczba, w porównaniu do stanu sprzed pandemii COVID-19. Z tego powodu gospodarka regionu mocno ucierpiała.

Przygotowanie na nadejście huraganu. Zakazano sprzedaży alkoholu

W związku z nadchodzącym huraganem rząd Meksyku nakazał zamknięcie wszystkich punktów usługowych do godziny 13. Zakazano także sprzedaży alkoholu. Supermarkety pozostaną otwarte do 17.

Rząd Meksyku wysłał na półwysep Jukatan 5 tys. żołnierzy. Mają pomagać walczyć ze skutkami huraganu. Wspierać ich będą także ratownicy medyczni.

Huragan Delta nawiedzi Meksyk. Później dotrze do Stanów Zjednoczonych

Według prognoz meteorologów z amerykańskiego Narodowego Centrum Huraganów Delta ma uderzyć we wtorek późnym wieczorem w północno-wschodni Meksyk. Później cyklon przesuwać się będzie na północ, w kierunku Zatoki Perskiej. W czwartek jego skutki mają odczuć mieszkańcy Stanów Zjednoczonych.

Obejrzyj także: Huragan widziany z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Wideo zapiera dech w piersiach

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić