o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Łukasz Maziewski
|

Nagranie z interwencji obiegło sieć. "Sami nie znają przepisów"

581
Podziel się

Interwencja policji w jednym z warszawskich lokali zakończyła się przepychankami i nagraniem, które obiegło internet. Policja mówi o ataku gazem na funkcjonariusza. Ale jest kilka wątpliwości.

Nagranie z interwencji obiegło sieć. "Sami nie znają przepisów"
Policja osłaniająca demonstrację na 8 marca (PAP)
bEJryCut

Do interwencji policji doszło w lokalu sprzedającym piwo. Były przepychanki z obecnymi w lokalu ludźmi, świecenie zgromadzonym w lokalu latarkami po twarzach. Doszło także do przepychanek z jedną z nagrywających zdarzenie kobiet.

Obecny w lokalu mężczyzna został powalony na ziemię, przyciśnięty kolanem policjanta do ziemi i skuty. Następnie odprowadzono go do radiowozu, a nagranie z całej interwencji zostało udostępnione na profilu facebookowym piwiarni.

bEJryCuv

Co na to policja? Rzecznik Komendy Rejonowej Policji I, podinsp. Robert Szumiata mówi, że mężczyzna, wobec którego podjęto interwencję, zaatakował gazem policjanta. Nie widać tego jednak na nagraniu, słychać tylko krzyk jednego z funkcjonariuszy "zakujcie pana" i hasło o użyciu gazu.

Szumiata dodaje również, że atakujący gazem mężczyzna wciąż jest zatrzymany i usłyszy zarzuty.

bEJryCuB
Zobacz także: Protest aktywistów przed Trybunałem Konstytucyjnym. Marta Lempart komentuje

Całe nagranie można zobaczyć tutaj:

bEJryCuC

Szumiata przekonuje, że właściciel lokalu nie miał koncesji na sprzedaż alkoholu wysokoprocentowego, a jego koncesja na piwo była nieaktualna..

"Policjanci nie znają przepisów"

Nagranie dzieli funkcjonariuszy. Oficjalnie rzecznik i inni policjanci bronią przebiegu interwencji. Ci, z którymi rozmawiamy, mają jednak wątpliwości. I wskazują, co ich zdaniem poszło nie tak. Wszyscy jednak podkreślają, że interwencja to często ułamki sekund i trudno oceniać zachowanie w konkretnej sytuacji.

bEJryCuD
Wylegitymować, przedstawić podstawę prawną i faktyczną, powiedzieć, co grozi za dane wykroczenie, wezwać do opuszczenia lokalu. Ale świecić komuś po oczach latarką, bo nagrywa? Przesadzili. Nie znają sami przepisów - mówi o2 stołeczny policjant, który prosił o nieujawnianie swojego nazwiska.

Za dużo gapiów

Były policjant z północy kraju również przekonuje, że jest kilka pytań co do przebiegu interwencji.

Po pierwsze: wylegitymować właściciela i świadków. Ja poprosiłbym potem o opuszczenie lokalu.Tam jest za dużo gapiów, utrudniających wykonywanie czynności - mówi o2.
bEJryCuE

W jego ocenie ze strony funkcjonariuszy zabrakło zdecydowania, konkretu. Wskazuje, że jeden z interweniujących policjantów próbował przejąć inicjatywę, ale po chwili odpuścił.

Zobacz, jak reagowali inni. Stali i gapili się bezradnie. Gdzie ochrona innego policjanta? Idziesz na interwencję i nagle się okazuje, że jesteś sam, bo twoi koledzy stoją z założonymi rękami i się gapią. A teraz trzeba napisać notatkę - i co w niej napiszą? - pyta.

Nasi rozmówcy ponownie wskazują na to, o czym pisaliśmy przy okazji słynnej interwencji na stacji benzynowej w Rymaniu: brak szkoleń z technik interwencji i braki w wyszkoleniu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEJryCuW
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(581)
Mart74
7 miesięcy temu
milicjant zawsze będzie milicjantem
mmm
7 miesięcy temu
Policja stąpają po bardzo cienkiej linii. Pałka może się przegiąć. Za chwile mogą być na drzwiach zakazy wstępu do wszelkich lokali i sklepów dla mundurowych na służbie.
mmm
7 miesięcy temu
Policja stąpają po bardzo cienkiej linii. Pałka może się przegiąć. Za chwile mogą być na drzwiach zakazy wstępu do wszelkich lokali i sklepów dla mundurowych na służbie.
bEJryCuX
drhrjhj
7 miesięcy temu
Nie rozumiem po co ta interwencja/ prężenie muskułów. Lokal to nie jakieś podziemie a la czasy prohibicji. Właściciel prowadzi działalność. Wcześniej miał koncesje, nie wziął się znikąd. Można było wezwać listownie do złożenia wyjaśnień. Policjanci po co to sobie robicie? Mało macie zepsuty wizerunek? Jeżeli wszystkich zantagonizujecie wasza praca będzie niepomiernie trudniejsza... latami. Obecnego rządu może już nie być, ale formacja nadal będzie płacić cenę wizerunkową.
,,,,,,,,,,,,
7 miesięcy temu
Dobrze że policja może się bronić jak w każdym normalnym kraju,powinni także nosic ze sobą karabiny maszynowe M4 , a na marszu niepodległości urzyc ostrej amunicji w końcu to jest wojna mamy do czynnienia z aktem wojny.
kek
7 miesięcy temu
Do póki nie było pandemii człowiek nie wiedział ile psychopatów tam pracuje... Teraz gdy mogą gnębić ludzi za to, że chcą normalnie pracować to wychodzi z nich najgorsze...
kek
7 miesięcy temu
Do póki nie było pandemii człowiek nie wiedział ile psychopatów tam pracuje... Teraz gdy mogą gnębić ludzi za to, że chcą normalnie pracować to wychodzi z nich najgorsze...
graża
7 miesięcy temu
jak ten syf się skończy a upadnie jak inne reżimy to tym ,, Policjantom" zabierze sie emerytury za nękanie obywateli za gazowanie za kłamstwa manipulacje uszkodzenie wzroku świecąc mocną latarką z jednego metra
donald
7 miesięcy temu
właściciel miał 90 butelek wódki kupione na wesele a oni mu je zerekwirowali . Z tym gazem to niech wszyscy uważają bo to jakieś zboczenie zawodowe służb mundurowych . Ja mam astmę jakby mi taki jak na filmiku leżącemu psiknął gazem w twarz to juz bym nie żył . Ale oskarżać kogoś że ten napadł na policjanta gazem to już przekręt dwudziestolecia. Wstydzę sie że żyje w kraju gdzie panuje bezprawie jednych karają za pierdoły a drudzy u korytka kradną miliony z kasy państwowej i nikt nie reaguje ani urząd skarbowy ani NIK ani proboszcz nie mówi im kraść w imieniu chorego prawa to grzech
piaskowy dzia...
7 miesięcy temu
co się dziwić ...niechlubna tradycja służalczości dla ekipy obecnie sprawującej władze zobowiązuje. a potem będą płakać że im emerytury zabierają ... .
White Lives M...
7 miesięcy temu
Widząc, że przyciskanie kolanem to ulubiona zabawa policjantów w różnych krajach.
Michał
7 miesięcy temu
"Przyciśnięty kolanem policjanta do ziemi i skuty". Tzn, że jeden z policjantów miał protezę, a inny użył jej (konkretnie kolana) do obezwładnienia awanturnika? 🤔
666
7 miesięcy temu
odebrac emerytury jak SB-kom .. tak samo terroryzyja obywateli a nie wytwarzaja ani 1pln PKB ..
bEJryCuP
Jacek
7 miesięcy temu
Macie swoją pisowską zmianę. Jak na białorusi jutro przyjdą do domu i aresztują cie za nic. Ludzie trzeba z tym skończyć póki nie jest za późno!
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić