Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
ABA
|

Naukowcy podejrzewali, że koronawirus wyciekł z laboratorium. Nie chcieli badać tej teorii

357
Podziel się:

Brytyjscy i amerykańscy naukowcy jeszcze na początku pandemii uważali za prawdopodobne, że koronawirus przypadkowo wyciekł z laboratorium w Chinach. Mieli jednak tego nie mówić w obawie, że zaszkodzi to nauce w tym kraju.

Naukowcy podejrzewali, że koronawirus wyciekł z laboratorium. Nie chcieli badać tej teorii
Naukowcy nie chcieli badać teorii na temat koronawirusa. (Getty Images)

Czołowi brytyjscy i amerykańscy naukowcy uważali, że koronawirus SARS-CoV-2 przypadkowo wyciekł z laboratorium w Wuhan. Teorię tę badano jednak niechętnie, aby nie zaszkodzić chińskim naukowcom i rozwojowi ich działań. Do maili, które to potwierdzają dotarł "The Telegraph".

Naukowcy zaniechali badań COVID-19

W jednym z maili Jeremy Farrar, brytyjski naukowiec zajmujący się chorobami zakaźnymi, napisał, że "prawdopodobnym wyjaśnieniem" pochodzenia koronawirusa jest, że szybko ewoluował z wirusa podobnego do SARS wewnątrz ludzkiej tkanki w laboratorium o niskim poziomie bezpieczeństwa. W dalszej części naukowiec zaznaczył, że taka ewolucja mogła "przypadkowo stworzyć wirusa przygotowanego do szybkiego przenoszenia się między ludźmi".

Wiadomość pochodziła z 2 lutego 2020 roku. Adresatami tego maila był Anthony Fauci, główny doradca prezydenta USA ds. medycznych oraz dr Francis Collins dyrektor amerykańskich Narodowych Instytutów Zdrowia (NIH). Ze słów naukowca wynika także, że inni naukowcy uważają jego teorie za słuszne.

W innych wiadomościach można znaleźć podobne treści. "Po prostu nie mogę sobie wyobrazić, jak to by się miało udać w przyrodzie" - ocenił Bob Garry z Uniwersytetu w Teksasie. Prof. Andrew Rambaut z Uniwersytetu w Edynburgu napisał, że "jedynymi osobami mającymi wystarczające informacje lub dostęp do próbek, które mogłyby się tym zająć, byłyby zespoły pracujące w Wuhan"

4 lutego, w kolejnym mailu, Farrar ocenił, że prawdopodobieństwo wycieku laboratoryjnego to 50 proc. Prof. Eddie Holmes z Uniwersytetu w Sydney ocenił, że jest to 60 proc. Pomimo takich przekonań i teorii wysnuwanych już na początku pandemii, temat nie został zgłębiony.

Dalsza debata na temat takich oskarżeń niepotrzebnie odciągnęłaby najlepszych naukowców od ich bieżących obowiązków i wyrządziła niepotrzebną szkodę nauce w ogóle, a nauce w Chinach w szczególności - napisał w odpowiedzi na maila Dr Ron Fouchier.

Jak przekazuje "Daily Telegraph", instytucje, które były w posiadaniu maili, odrzucały wezwania do publikacji ich treści. Maile były wysłane w odpowiedzi na telekonferencję między 12 naukowcami, która odbyła się 1 lutego 2020 r.

Zobacz także: Mieszkał w hotelu przez miesiąc. Straszne, co po sobie zostawił
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(357)
Pozdro
2 tyg. temu
Brzmi jak dobry żart. Po niemal dwóch latach naukowcy zauważyli, że mają sumienie. To może teraz tym sumieniem wrócicie życie już nieobecnym. Tak się baliście, że dzięki waszej pasywnej postawie Big Pharma się obłowiła a rządy zdążyły zaorać gospodarki swoich krajów w imię nowego cyfrowego niewolnictwa. Jesteście jak panny lekkich obyczajów za kasę zrobicie co wam karzą. Nie jesteście warci funta kłaków zdemoralizowani kasą cwaniacy. Macie na sumieniu nie jedno życie ludzkie i będzie za wami to chodziło do końca waszych dni. Dla wtajemniczonych podam, że patentowanie wirusów zaczeło się od 1999 roku w weterynarii. I tak w 1999r. – sfinansowanie przez Antek Fa_{uci na Uniwersytecie Północnej Karoliny w Cha pel Hill badań w celu stworzenia syntetycznego koronawirusa i zbudowanie go przez NIA ID (Nat ional Institute of All ergy and Infec tious Dise ases – jeden 27 instytutów Narodowego Instytutu Zdrowia USA). Badania miały służyć stworzeniu szczepionek przeciwko HIV, gdzie wirus SARS byłby modyfikowanym wektorem w szczepionkach wektorowych. Tego jest dużo więcej ale macie na początek taką próbkę.
brodtje_harin...
2 tyg. temu
I zero konsekwencji dla Chin. Oprócz tych pozytywnych ma się rozumieć. Wystarczy sprawdzić kto na pandemii najbardziej skorzystał. A świat siedzi cicho i ani mru-mru. Tylko Trump chciał kary. Więc został uciszony oraz usunięty.
Pan powiedzia...
2 tyg. temu
..kto czym wojuje ten od tego ginie
pawel-
2 tyg. temu
dziękujemy naukowcom z Chin za zmutowanie wirusa grypy i dziękujemy naukowcom brytyjskim i amerykańskim za dochowanie tajemnicy ...
Pola
2 tyg. temu
Wirus został wyslony przez człowieka jeżeli to wuhan to spalić tą instytucje i po temacie
henieck
2 tyg. temu
Wiadomo, że vir jest zrobiony (znów płaskoziemcy mieli rację) a teraz media próbują mydlić oczy, że wyciekł a nie, że został wpuszczony z premedytacją. Dla naukowca stwierdzenie, że to jest wirus ukształtowany sztucznie jest tak samo proste i oczywiste jak odróżnienie parku od lasu.
Shakespeare
2 tyg. temu
Ludzie, to żadne Wuhan. Terrorysta Gejts ze swoją kowidową korporacją przygotował i dystrybuuje kolejne wersje wirusa. Przecież to jest dla nich żyła złota, a dla was bieda i niewola.
Polka
2 tyg. temu
Mr.PrezydentUSA-Biden,Proszę o dochodzenie w Poland-Gdańsk w związku z nieadekwatną reakcją Żołnierza USA w Poland-Gdańsk... Proszę o dochodzenie, czy Żołnierz US-Armia nie jest Ofiarą mafii narkotykowej i nie podano Żołnierzowi USA/NATO niepostrzeżenie narkotyków.... Takie domniemanie nasuwa się wg. doniesień media-mas i nie zwykła reakcja obronna Żołnierza NATO przeciw Policji Polskiej podczas cywilnego, standardowego Patrolu Dzielnicy mieszkaniowej.... Mr. Biden, Proszę o uwagę dla Tych Okoliczności łagodzących dla Żołnierza NATO w Poland-Gdańsk.... Dziękuję. Dobrego Dnia.
jjjj
2 tyg. temu
No przecież to jasne jedyne laboratorium broni wirusologicznej na świecie jest w Wuhan i nagle w tym miejscu pojawia się nowy koronawirus , przypadek ???
asdasd
2 tyg. temu
Hahahhaa, k nie wierze, wszyscy od poczatku to wiedza a ci ameryke odkryli
WWO
2 tyg. temu
Zrozumcie, ze nie ma czegoś takiego jak "przypadkowa ucieczka wirusa z labolatorium"! Wirusy nie maja nóżek i nie czmychają przez niedomknięte drzwiczki jak myszy! Wszystkie pomieszczenia, elementy wyposażenia, sa dezynfekowane, prace z wirusem odbywają się WYŁĄCZNIE w specjalnych, wydzielonych pomieszczeniach. Odzież ochronna, maski, rękawice zostawiane są w laboratorium więc na niej też nie "wymknie się" na zewnątrz. Jeśli rzeczywiscie został stworzony w tym labolatorium (a wiele, w tym budowa wirusa, na to wskazuje) to został z niego po prostu CELOWO wyniesiony. W jakim celu i przez kogo to inne kwestie natomiast nie ma takiej możliwosci by się cokolwiek "wymknęło z laboratorium", ktoś za duzo filmów katastroficznych się naogladał.
prawda
2 tyg. temu
wyjaśnić i UKARAĆ!!!!!!!!!!!! kara ciężka !!!!!
znawca tematu
2 tyg. temu
Juz na poczatku pandemii pisalam Ludzie Ludziom zgotowali ten los przyroda nigdy nie byla i nie bedzie tak zlosliwa jak czlowiek
Nie kupować c...
2 tyg. temu
Tym przeklętym Chinom nie wolno zapomnieć i darować jaki gnój narobili na świecie. Nie kupuje chińskich produktów, bo to jak kupować sznur od wroga, na którym on nas później powiesi. Poza tym korporacje farmaceutyczne zrobiły sobie świetny biznes razem ze skorumpowanymi politykami na całym świecie.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić