aktualizacja 

Naukowcy ustalili, co wydarzy się do 2027 roku. Ludzkość ma problem

159

Agencja Organizacji Narodów Zjednoczonych przedstawiła wyniki badania, w ramach którego naukowcy dążyli do ustalenia, jaka przyszłość czeka naszą planetę. Ich ustalenia nie są zbyt optymistyczne. Okazało się, że po raz kolejny dojdzie do wzrostu temperatur.

Naukowcy ustalili, co wydarzy się do 2027 roku. Ludzkość ma problem
Co czeka ludzkość do 2027 roku? Naukowcy przedstawili pesymistyczne prognozy (Getty Images, syahrir maulana)

Jak informuje portal "The Guardian", do 2027 roku mieszkańcy Ziemi będą musieli znosić falę rekordowych temperatur. Naukowcy ze Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) wyliczyli, że temperatury prawdopodobnie wzrosną o ponad 1,5 stopnia Celsjusza powyżej poziomu, który odnotowano w okresie sprzed epoki przemysłowej.

Przyszłość Ziemi. Tak potoczy się do 2027 roku. ONZ ostrzega

Naukowcy z WMO podkreślają, że w konsekwencje przekroczenia tak zwanego progu 1,5 stopni Celsjusza mogą okazać się tragiczne w skutkach. Dobrą wiadomością jest jednak to, że prawdopodobnie będą tymczasowe.

Mimo tymczasowości procesu takie przekroczenie granicy będzie stanowiło dobitne świadectwo wyraźnego przyspieszenie wpływu człowieka na globalny system klimatyczny. Eksperci z WMO podkreślają, że dotychczas ludzkość nie musiała borykać się z tak wysokimi temperaturami, więc podejmowane środki zaradcze mogą okazać się nieskuteczne.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zobacz też: Nagroda Nobla w dziedzinie fizyki. "Naukowcy pokazali prawdę o wpływie człowieka na klimat"

Zgodnie z postanowieniami paryskiego porozumienia klimatycznego z 2015 roku państwa, które je podpisały, miały za zadanie dołożyć starań, żeby nie dopuścić do przekroczenia progu 1,5 stopni Celsjusza. Taka zasada została wprowadzona po tym, gdy naukowcy wydali oficjalną opinię, że powyżej tej granicy ruszyłaby kaskada coraz bardziej katastrofalnych i potencjalnie – nawet nieodwracalnych skutków.

To badanie nie jest równoznaczne z przekroczeniem 1,5 stopni Celsjusza, wyszczególnionych w porozumieniu paryskim, na stałe. Odnosi się jedynie do długoterminowego ocieplania na przestrzeni wielu lat. Jednak WMO alarmuje, że dojdzie do tymczasowego przekraczania poziomu 1,5 stopni Celsjusza z rosnącą częstotliwością – wyjaśnił profesor Petteri Taalas, sekretarz generalny WMO (The Guardian).
Autor: EKO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić