Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Angelika Karpińska
|
aktualizacja

Jest się czego bać. Naukowiec z Wuhan ostrzega ludzkość

207
Podziel się:

Dr Shi Zhengli, która jest światowej sławy wirusologiem i kieruje badaniami nad nietoperzami w Instytucie Wirusologii w Wuhan, twierdzi, że po świecie krążą "bliscy krewni" wirusa SARS-CoV-2. Dlatego ludzie powinni być przygotowani na kolejną pandemię koronawirusa.

Jest się czego bać. Naukowiec z Wuhan ostrzega ludzkość
Dr Shi Zhengli, która pracuje w laboratorium w Wuhan

Wybitna chińska naukowiec nie ma dla ludzkości dobrych wieści. Twierdzi, że nietoperze znajdujące się w przygranicznych regionach południowych i południowo-zachodnich Chin są nosicielami kolejnych koronawirusów, które mają zdolność przenoszenia się na ludzi.

Niebezpieczne koronawirusy w Azji Południowej

Dr Shi Zhengli z Instytutu Wirusologii w Wuhan zaznacza, że "bliscy krewni" SARS-CoV-2, prawdopodobnie krążą również poza Chinami.

Powinniśmy ich szukać nie tylko w Chinach, ale także w krajach południowoazjatyckich - podkreśla, cytowana przez "Guardiana".

Zdaniem wirusolog to właśnie nietoperze są naturalnym rezerwuarem koronawirusa wywołującego chorobę COVID-19. Twierdzi jednak, że wirus najprawdopodobniej został przeniesiony na ludzi przez inne zwierzę. Żywiciel pośredni nie został jeszcze zidentyfikowany. Ekspertka dodaje, że SARS-CoV-2 mógł istnieć "przez bardzo długi czas", zanim został wykryty.

Jak dotąd zespół kierowany przez dr Zhengli nie wykrył koronawirusa u hodowlanych i dzikich zwierząt z okolic Wuhan, od których pobrano próbki. Wirusolog twierdzi, że ​​jeśli żywicielem pośrednim był łuskowiec, jak sugerują niektórzy naukowcy, to możliwe, że do transmisji wirusa doszło poza Chinami. Wszystkie łuskowce, które docierają do Chin, są bowiem przemycane z innych krajów azjatyckich, w tym z Indii.

Jest całkiem możliwe, że początkowa transmisja międzygatunkowa nie miała miejsca w samym Wuhan lub w jego pobliżu. Może nawet nie wydarzyło się to w prowincji Hubei, chociaż oczywiście istnieje ogromna liczba zwierząt do przetestowania, aby to ustalić - komentuje prof. Edward Holmes, wirusolog z Uniwersytetu w Sydney.
Jesteśmy prawie pewni, że łuskowce zaraziły się wirusem, prawdopodobnie od nietoperza podkowiastego, po przywiezieniu do Chin - twierdzi natomiast prof. David Robertson, który bada wirusy na Uniwersytecie w Glasgow.

Zobacz także: Koronawirus. Prof. Andrzej Horban przwiduje datę "końca pandemii koronawirusa"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(207)
drTeleporada
rok temu
naukowcy są "prawie pewni" to tak jak by ktoś np. prawie sobie pojadł...przerażające jest to że cały świat się kręci na tych "prawie wynikach badań"
nietoperz
rok temu
wybić wszystkie łuskowce tak jak dziki i po problemie,poza tym zakaz chodowli i dokarmiania nietoperzy
vova
2 lata temu
Dlaczego są zamknięte przychodnie czyżby lekarze tam pracujący byli na wakacjach
Pipi
2 lata temu
Przed nami 6 trudnych lat. Nie kłóćmy się. Bądźmy mili i wyrozumiali dla bliznych. bądźmy razem.bebilo 333
bociek
2 lata temu
My mamy lepszych lekarzy profesuruf np Glut !
kara
2 lata temu
Atomowymi bombami ukarać Chiny Ludowe.
...
2 lata temu
Ile można paplać o tej plandemi
Katarzyna
2 lata temu
Siedzimy w tym czymś od bardzo dawna. Tylko teraz to jest pokazane i mówione Wyraźnie i głośno. Kochani ludzie z krajów Europy i świata. Karmieni byliście kłamstwami od bardzo dawna. Kłamstwa historyczne Kłamstwa naukowe Klamstwa szkolnictwa od początku do końca studiów Klamstwa religijne Klamstwa i zaciemnianie polityczne Klamstwa radiowe i telewizyjne Klamstwa masmedia Klamstwa i fałszowanie prawdy o waszym istnieniu i pochodzeniu Klamstwa Duchowe i nie wiem co jeszcze wymienić. Klamstwa pogodowe. Wszystkim sterują Zakłamani Imperatorzy od wielu pokoleń po dziś dzień. Ja nie będę wymieniać tu żadnej ani żadnego z Was. Ludzie jesteśmy w jednym wielkim laboratorium naukowym. Przykro mi.
Nikt
2 lata temu
Czego jeszcze sie czepicie
eeh
2 lata temu
A świstak siedzi i zawija w te sreberka.
olo
2 lata temu
Uzjadliwić wirusa zakazić nim ludzi i na tym zarobić i to dużo. Genialne, powinni miec nominacje do Nobla w biznesie, co tam przekrety SKOK czy Amber Gold
wisia
2 lata temu
kiedy skończycie wciskać kit z tą "naukowiec" bo od kwietnia to leci, ten sam artykuł. Ciemny lud tego nie kupuje!To Pfizer miał główną siedzibę w Wuhan i takie są fakty.O tym napiszcie!
Kanis
2 lata temu
Nietoperze jak i inne ptaki żyją na ziemi do milionów lat. Jakoś nie szkodziły. Teraz, w XXI wieku, stały się śmiertelnym zagrożeniem. Wciskacie ludziom kit podparty rzekomym autorytetem. Wirusy to dzieło ludzi a nie ptaków. Nietoperz nie potrafi mówić a więc się nie obroni.
Zenek
2 lata temu
Nadal nic nie wiemy i prędko się nie dowiemy. Ja podejrzewam labortorium.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić