Nie działała żadna stacja paliw w kraju. I tak przez ponad dobę

10

Ponad 4 tys. stacji benzynowych w Iranie padło ofiarą ataków hakerskich. Uniemożliwiło to ich funkcjonowanie, przez co stacje były nieczynne przez ponad dobę. Rząd sugeruje, że za atakiem mogą stać "antyirańskie siły".

Nie działała żadna stacja paliw w kraju. I tak przez ponad dobę
Stacja benzynowa w Iranie (Getty Images)

Atak na wszystkie stacje benzynowe w całym Iranie miał miejsce we wtorek. Jak poinformowała agencja prasowa ISNA, każdy kierowca, który chciał zapłacić za benzynę, otrzymywał wiadomość o treści "cyberatak 64411" i nie mógł dokonać żadnej transakcji.

Nie działała żadna stacja benzynowa. Wszystko przez cyberatak

Jak podaje Associated Press, ten numer jest powiązany z centralą telefoniczną prowadzoną przez biuro ajatollaha Alego Chameneiego, która odpowiada na pytania dotyczące prawa islamskiego.

Agencja ISNA usunęła później swoje doniesienia na temat sprawy, tłumacząc, że jej systemy również zostały zhakowane. Rząd Iranu sugeruje, że za atakiem stoją "antyirańskie siły", które chcą wprowadzić chaos w kraju.

Hakerzy chcieli wywołać "nieporządek"

Prezydent Ebrahim Raisi oświadczył w środę, że hakerzy mieli na celu wywołanie "nieporządku i zakłóceń" w państwie. "Powinniśmy być poważnie przygotowani na cyberwojnę" - podkreślił Raisi.

W środę 80 proc. stacji benzynowych wznowiło swoją pracę. Ale, jak podaje państwowa agencja IRNA, zamknięcie stacji przez ponad dobę spowodowało duże kolejki samochodów. Według Associated Press po benzynę w stolicy kraju Teheranie ustawiały się długie kolejki samochodów. Przed jedną stacją zauważono nawet 90 pojazdów.

Iran częstą ofiarą cyberataków

Jak podaje Associated Press, Iran często pada ofiarą cyberataków. W jednym z nich przeprowadzonym w sierpniu ujawniono nagranie wideo, na którym widać nadużycia stosowane przez strażników w więzieniu Evin.

Władze kraju odłączyły od internetu znaczną część swojej infrastruktury rządowej po tym, jak wirus komputerowy Stuxnet — uważany za twór hakerów amerykańskich i izraelskich — zakłócił w 2010 r. działanie wirówek w irańskich elektrowniach jądrowych.

Zobacz także: Grondecka: logistyka jest teraz nieco trudniejsza. Najświeższa relacja z Afganistanu
Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić