Maciej Deja
Maciej Deja| 

Niemcy powiększają armię. O 20 tys. żołnierzy w ciągu 6 lat

53
Podziel się:

Oprócz przewidzianych już 15 tys. żołnierzy do roku 2024, Bundeswehrę zasilić mają kolejni. Szefowa niemieckiego resortu obrony Ursula von der Leyen (CDU) planuje rekrutację 5 tys. dodatkowych żołnierzy.

Bundeswehra ma się powiększyć w ciągu 6 lat o 20 tys. żołnierzy
Bundeswehra ma się powiększyć w ciągu 6 lat o 20 tys. żołnierzy (picture-alliance, M. Kappeler/DPA)

Według planów MON do roku 2025 liczebność niemieckiej armii ma wzrosnąć do 203 tys. żołnierzy i żołnierek - jak donosi "Bild am Sonntag". W porównaniu ze stanem obecnym (183 tys. osób na służbie w Bundeswehrze) jest to 20 tys. nowych stanowisk. Dotychczasowe planowanie kadrowe obejmowało okres do 2024 r. i przewidywało powiększenie liczebności armii do 198 tys. żołnierzy.

Decyzja o dodatkowej rekrutacji podjęta będzie już jutro w MON - twierdzi "Bild am Sonntag". Według obliczeń gen. Marcusa Laubenthala, szefa wydziału "dowództwo sił zbrojnych", w odniesieniu do dotychczasowego planowania personalnego, armia potrzebuje dodatkowo 5 tys. żołnierzy. Liczba rezerwistów ma zwiększyć się o 1000 stanowisk do 4500, natomiast żołnierzy zawodowych i kontraktowych o 4 tys. do 186 tys. Liczba ochotników utrzymana zostanie na poziomie 12,5 tys.

Dodatkową rekrutację uzasadnia się nowymi zadaniami Bundeswehry w ramach oddziałów szybkiego reagowania NATO, obrony cybernetycznej i europejskich projektów, jak nowa Kwatera Główna NATO. W dalszym ciągu problemem pozostaje to, że do pracy w armii nie zgłasza się wystarczająco dużo chętnych.

Zobacz także: Zobacz także: Sikorski u Hofmana: aspirowaliśmy do grupy trzymającej władzę w UE

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:Deutsche Welle
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić