Niesamowite odkrycie. Scena z Iliady leżała w szczerym polu

2

Rzymska mozaika została znaleziona na prywatnym polu w Wielkiej Brytanii. Przedstawia sceny z "Iliady" Homera. Archeolodzy znaleźli także pozostałości po willi z IV wieku.

Niesamowite odkrycie. Scena z Iliady leżała  w szczerym polu
Mozaika znajdowała się na prywatnym polu. (Historic England, ULAS)

Mozaikę znaleziono na prywatnym polu nieopodal miejscowości Rutland w Wielkiej Brytanii. Jim Irvine, syn właściciela pola po raz pierwszy zauważył "niezwykłą ceramikę" podczas spaceru w 2020 r. Od razu skontaktował się z zespołem archeologicznym w Radzie Hrabstwa Leicestershire.

Mozaika w środku pola

Moja rodzina uprawia tę ziemię od 50 czy 60 lat. Podczas lockdownu w zeszłym roku zauważyłem w ziemi trochę ceramiki, która nie wyglądała jak żadna ceramika, którą widziałem wcześniej. Przyszliśmy tu z łopatą, wykopałem płytki rów i znalazłem się we właściwym miejscu - powiedział Jim Irvine, cytowany przez BBC.

Archeolodzy, za pomocą dronów, sfotografowali pole z góry. Okazało się, że wciąż widać zarysy stojącego tam niegdyś budynku. Po usunięciu warstwy ziemi znaleziono mozaikę, która przedstawiała scenę z "Iliady" Homera - starcie Hektora i Achillesa.

To daje nam świeże spojrzenie na postawy ludzi w tamtych czasach, ich związki z literaturą klasyczną. Mówi też dużo o osobie, która zamówiła tę mozaikę. To ktoś, kto zna się na klasykach i miał pieniądze na zamówienie. Jest to pierwsze przedstawienie tych historii, jakie kiedykolwiek znaleźliśmy w Wielkiej Brytanii - powiedział John Thomas, zastępca dyrektora Wydziału Archeologicznego Uniwersytetu w Leicester i kierownik wykopalisk.

Willa prawdopodobnie pochodzi z IV wieku naszej ery. Mogła należeć do bogatego patrycjusza. Nie podano dokładnej lokalizacji mozaiki, aby nie ściągać na miejsce gapiów i amatorskich poszukiwaczy skarbów.

Autor: ABA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić