Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
MMC
|

Lód zaczął pękać. Takiego widoku nie widzieli jeszcze nigdy

32
Podziel się

Lodowiec szelfowy Brunta w końcu pękł. W piątek oddzieliła się od niego część o wielkości mniej więcej 1270 metrów kwadratowych.

Lód zaczął pękać. Takiego widoku nie widzieli jeszcze nigdy
Widok z samolotu na potężne pęknięcie w lodowcu. (Twitter.com)
bEJDnPhN

O tym, że potężna góra lodowa oderwie się od lodowca szelfowego Brunta, mówiło się już dwa lata temu. Sytuacja była obserwowana przez glacjologów od 10 lat, a odczepienie się tej gigantycznej kry było tylko kwestią czasu, zwłaszcza od momentu pojawienia się w zeszłym roku szczeliny. I czas ten nadszedł na początku lutego bieżącego roku.

bEJDnPhP
Nasze zespoły były od lat przygotowywane na oderwanie się góry lodowej z lodowca szelfowego Brunta. Codziennie monitorujemy okolicę za pomocą zautomatyzowanej sieci precyzyjnych instrumentów GPS, które otaczają stację, mierzą jak lodowiec odkształca się i porusza. Korzystamy również ze zdjęć satelitarnych. Wszystkie dane są przesyłane z powrotem do Cambridge do analizy, więc wiemy, co się dzieje nawet podczas zimy na Antarktydzie, kiedy na stacji nie ma personelu, jest ciemno, a temperatura spada poniżej -50 stopni Celsjusza - powiedziała dla tabloidu The Guardian profesor Jane E. Francis, dyrektor BAS.

Rządowa agencja British Antarctic Survey podzieliła się nagraniami, na których widać ogromne pęknięcie. Część, która odczepiła się od lodowca, mierzy 1270 kilometrów kwadratowych. To niewiele mniej od powierzchni Los Angeles. 20 km od pęknięcia znajduje się stacja badawcza Halley.

bEJDnPhV

Okazało się, że badacze już jakiś czas temu przygotowywali się na to zdarzenie. Dlatego cztery lata temu podjęto decyzję o przesunięciu stacji w głąb lądu. Gdyby nie to, dziś pewnie leżałaby na dnie oceanu Południowego.

Na szczęście stacja była pusta. Przebywa tam zazwyczaj 12 naukowców, jednak zima na Antarktydzie jest bezwzględna. Noc polarna i temperatura -50 stopni C uniemożliwiają prowadzenie badań, dlatego w sezonie eksperci wracają do domu.

Eksperci jednogłośnie stwierdzają, że to nietypowe i ekscytujące zdarzenie. Odczepianie się kawałków lodowca jest naturalną koleją rzeczy, choć w tym wypadku skala "kry" jest imponująca. Pozostaje pytanie - czy tak miało być, czy jest to efekt globalnego ocieplenia.

bEJDnPhW
Zobacz także: Gigantyczna góra lodowa. Wyspa na Atlantyku zagrożona
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEJDnPiq
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(32)
Nemeczek
4 miesiące temu
Pięknie wygląda. Takie nie tknięte cywilizacyjnym syfem
Dorcia
8 miesięcy temu
Ja widziałam na mazurach na jeziorze nie zdziwiłam się bardzo tym, ale byłam zaszokowana hukiem i odgłosem był niesamowity i jest tam często na grubej pokrywie lodu.
Karol
8 miesięcy temu
Z tego co wiem,tam w tej chwili jest jeszcze lato nie zima
bEJDnPir
Amelia Barth
8 miesięcy temu
Metrów kwadratowych ludzie. Metrów nawet jeśli kilometrów to tak czy siak jest to lodowiec, który jeśli pęka to jest tu globalne ocieplenie i cała ludzkość musi pomyśleć o przyszłości. Co będzie za 50, 100 lat. Odpowiedź: Może już nie być kompletnie nic. Przez ten lodowiec wody się podniosą, a jeśli wszystkie lodowce stopnieją, możemy uciekać na inną planetę.
Ocieplacz
8 miesięcy temu
,,(...)Noc polarna i temperatura -50 stopni C (...)" wow gdzie takie wspaniałe warunki panują? ... Bo mam już dość siedzenia na Hawajach gdzie temperatura non stop to 30 stopni i globalne oc..ienie daje mi się we znaki ;)
Andrzej
8 miesięcy temu
Kilometrów a nie metrów.
Daniel
8 miesięcy temu
Niech wodę z lodowca zmagazynuja tyle mogą pitnej wody zmagazynować że masakra
dede
8 miesięcy temu
redaktorku! polecem kursy języka angielskiego
zwykly czytel...
8 miesięcy temu
A 1,270-square-kilometre iceberg to 1270 kilometrow kwadratowych? czy 1.270 km2 = w sumkie tez sporo ale to ciemniaki nie 1270 m2 nauczcie sie matmy 1 km2= 1000x1000m=1000 000m2
Cześ
8 miesięcy temu
Płaska ziemia
Standardowo
8 miesięcy temu
zignoruję polackie mądrości i krytykę. Napiszę tylko, że niesamowity widok i kolory nie skażone niczym. Chciałabym móc to zobaczyć na żywo
byli
8 miesięcy temu
-50 i ocieplenie klimatu ? To ile tam było wcześniej ? -100 ? Nie ma żadnego ocieplenia klimatu a już na pewno z winy człowieka . To naturalny cykl występujący na ziemi nie po raz pierwszy .
Czytelnik
8 miesięcy temu
Toż ten pismak chyba do szkoły nie chodził. Zatrzymał się w rozwoju na etapie przedszkolaka, metr czy kilometr to nic istotnego
bEJDnPij
Ro...
8 miesięcy temu
Byli przygotowani od kilku lat i monitorowali lodowiec ,ale momentu pękania nie udało się uwiecznić . Film przedstawia szczelinę , która tak naprawdę nie wiadomo kiedy powstała .
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić