o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Jan Manicki
|

Katastrofa w Himalajach. 18 osób nie żyje, ponad 200 jest zaginionych

2
Podziel się

Trwają poszukiwania ponad 200 ofiar klęski żywiołowej, do której doszło w niedzielę w stanie Uttarakhand na północy Indii. Odłamała się część himalajskiego lodowca Nanda Devi, co uwolniło wielką falę wody, która przełamała tamę na rzece Dhauliganga. Do tej pory potwierdzono śmierć 18 osób, ale zdaniem urzędników ofiar śmiertelnych może być znacznie więcej.

Katastrofa w Himalajach. 18 osób nie żyje, ponad 200 jest zaginionych
W północnych Indiach odłamał się fragment lodowca. Lawina błota i kamieni zmiotła pobliskie wioski (PAP, EPA, Rajat Gupta)
bEipuTat

Himalajski lodowiec odłamał się w niedzielę rano. Oderwany fragment całkowicie zniszczył elektrownie wodne Rishiganga oraz Tapovan Vishnugad. Przełamanie tamy sprawiło, że doliną zaczęła płynąć fala błota, kamieni i okruchów skalnych.

Fala zmyła drogi, mosty i zabudowania w stanie Uttarakhand. Władze ewakuowały mieszkańców pobliskich wiosek. Los wielu z nich wciąż pozostaje jednak nieznany.

W tej chwili mamy informacje o 203 zaginionych – poinformował premier stanu Trivendra Singh Rawat.
bEipuTav

Katastrofa w Himalajach. Nie żyje 18 osób, 200 jest zaginionych

Ofiarą powodzi padło co najmniej 18 osób. Większość z nich pracowała w zniszczonych elektrowniach wodnych. Władze poinformowały, że liczba ofiar niestety może się zwiększyć.

W mediach społecznościowych pojawiły się nagrania ukazujące powódź. Widać na nich, że ściana wody, błota i kamieni porusza się bardzo szybko. Zdaniem świadków zdarzenia, nie sposób było przed nią uciec.

bEipuTaB
Wszystko zostało zmiecione; ludzie, bydło i drzewa – opisał zdarzenie w lokalnych mediach Sangram Singh Rawat z leżącej tuż obok zniszczonych elektrowni wioski Raini.

Ogromna lawina w Indiach. Trwa akcja ratunkowa

Indyjski rząd zapowiedział, że w akcji ratunkowej wezmą udział wojskowe siły powietrzne. Szef MSW Amit Shah przekazał, że specjalne zespoły ds. usuwania skutków katastrof już są na miejscu. Mają tam wspomagać ratowników.

bEipuTaC

Zespoły poszukiwawcze koncentrują się na dotarciu do tunelu pod elektrownią Tapovan Vishnugad. Ma być uwięzionych tam ponad 30 osób. Ratownicy chcą przewiercić otwór, który pozwoli uwolnić ofiary katastrofy.

Próbujemy otworzyć tunel, jest on długi, ma około 2,5 kilometra –powiedział w rozmowie z agencją Reutera szef policji stanowej Ashok Kumar.
bEipuTaD

Ratownikom udało się wejść do tunelu na 150 metrów, jednak zalegający gruz oraz błoto pośniegowe utrudniają do niego dostęp. Uratowano jedną osobę znajdującą się w pobliżu wejścia. Jak dotąd nie udało się jednak nawiązać kontaktu głosowego z osobami przebywającymi głębiej.

Woda z pękniętego lodowca zniszczyła tamę. Będą badać przyczyny katastrofy

Nie jest jasne, co spowodowało odłamanie się lodowca. Eksperci twierdzą, że w zeszłym tygodniu w rejonie Nanda Devi mocno padał śnieg. Jedna z hipotez mówi, że część białego puchu zaczęła się topić i to mogło być przyczyną lawiny.

bEipuTaE
Pęknięcie lodowca zdarza się bardzo rzadko. Zdjęcia satelitarne i obrazy Google Earth nie pokazują jeziora polodowcowego w pobliżu. Istnieje jednak możliwość, że w tym regionie znajdują się podziemne kieszenie wodne – stwierdził Mohd Farooq Azam z Indyjskiego Instytutu Technologii w Indore.

Kieszenie wodne to jeziora podpowierzchniowe znajdujące się wewnątrz formacji skalnych. Kiedy woda w nich zaczyna się gotować, mogą eksplodować. Takie zdarzenie z kolei może doprowadzić do pęknięcia lodowca.

Powodzie nawiedziły ostatnio indyjski stan Uttarakhand w czerwcu 2013 roku. Ich przyczyną były gwałtowne burze. W wyniku klęski żywiołowej zginęło wtedy blisko 6 tys. osób.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEipuTaW
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(2)
Krzysztof
4 miesiące temu
Katastrofa pokazuje jak kruche jest nasze życie. Ale też pokazuje , że wszystkiego nie da się przywidzieć. Polecam ten film zwolennikom elektrowni atomowych. Sam jestem ich zwolennikiem. ich zwolennikiem. Liczba ofiar zapylenia Polskich miast jest porażająca, w zestawieniu z liczbą ofiar tej katastrofy. 50 tysięcy co roku. We Francji jest 57 elektrowni atomowych. Może warto zatrudnić Francuzów do budowy i nadzoru.
Roben
4 miesiące temu
Wszystko się może zdarzyć. Pokora jeszcze nikomu nie zaszkodziła.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić